Stříbřitá jezera i Královský půlměsíc. 10 nejúchvatnějších míst v Anglii (I.)

9. března 2016
Telegraph.co.uk
Telegraph.co.uk

Experti ze serveru Telegraph vybrali z úžasných Britských ostrovů ty nejnádhernější kraje a zákoutí, které byste měli aspoň jednou za život vidět. A stříbřité vodní plochy Jezerní oblasti, georgiánský Královský půlměsíc a kopcovité scenérie hrabství Cotswolds minimálně několikrát. Objevte malebná místa Anglie Yorkshire, Bath, Cotswolds, Devon a Jezerní oblasti.

1. Yorkshire

Telegraph.co.uk

Největšímu tradičnímu anglickému hrabství severní Anglie a Velké Británie se přezdívá „Boží hrabství“, doslovně přeloženo. To díky překrásné krajině volně navazující na Severní moře, které ho omývá z východu. Typická jsou majestátní stará města a rozlehlá rašeliniště, která vybízí k melancholickým toulkám pod olověným nebem.

Panenské přírodě neodolala ani řádka umělců, zejména malířů. John Atkinson Grimshaw tu načrtával měsíční krajiny, okouzlit se nechali i viktoriánští umělci ze Staitheské školy nebo David Hockney, kterého múza políbila při pohledu na nízké pohoří Yorkshire Wolds.

Tento kraj je ale oblíbenou destinací i díky vyspělé jídelní kultuře. Pyšní se nejlepší reputací v celé Británii – najdete tu tolik michelinských podniků jako nikde jinde v zemi. Jedinou nevýhodou pro návštěvníky je, že tajemství yorkshirské krásy jest venku. Za klenoty anglického dědictví do malebné oblasti každoročně přicestuje na 40 milionů lidí.

***

2. Bath

Telegraph.co.uk

Město Bath v ceremoniálním hrabství Somerset má ještě jeden měsíc a je stejně impozantní, jako ten na obloze. A sice Královský půlměsíc (Royal Crescent). Jedná se o dlouhého hada řadových domků opisujících tvar půlměsíce, které jsou výkladní skříní Georgiánské architektury. Vůbec celá historie tohoto kouzelného města je fascinující, ať už 19. století typické pro budování římských lázní, nebo období, kdy tu pobývala Jane Austenová, autorka slavného románu Pýcha a předsudek.

Tahákem je i množství gastronomických podniků. Ještě před pár lety ale na tom byl gastronomický trh bídně. Zoufalý nedostatek dobrých, cenově dostupných restaurací je ovšem díky výrazné transformaci podniků v minulé dekádě minulostí.

***

3. Cotswolds

Telegraph.co.uk

Země kopců a lesů, medových měst a jemně dynamickou kulturou – to je Cotswolds, region na středním jihu Anglie. Místní vesnice vypadají, jako by tu stály odpradávna. Zpátečnické ale rozhodně nejsou – tento region tepe uměleckým životem v podobě interaktivních galerií, muzeí a festivalů.

Se svými více než dva tisíci kilometry čtverečními, které do sebe vcucly oblasti Wiltshire, Gloucestershire, Oxfordshire, Warwickshire a Worcestershire, je tento kraj lesů a kopců největším z celých 38 členů skupiny AONB, kterou tvoří nejúchvatnější přírodní krásy Anglie a Walesu. Z luk u horní Temže tu vyrůstá do srázu Cotswold Edge pohoří Cotswold Hills. Místní přírodní reliéf si vás ale omotá, ať už budete kdekoliv.

Oblast Cotswolds láká v jakémkoliv ročním období. V zimě přitahuje osvěžujícími procházkami, sezením u hospodských krbů i nízkými cenami hotelů. Jarní půvab ztělesňují divoké narcisy. V létě následujte magické světlo, co se na oblohu vyhoupne během dlouhých večerů. A na podzim se nechte unést barevnou hrou listnatých korun. Doporučujeme zejména dva velké arborety, tedy sbírky živých dřevin, Westonbirt a Batsford.

***

4. Devon

Telegraph.co.uk

Zátoky, skály, krémové čaje, surfování, procházky, pikniky a pinty v hospůdkách se zahrádkou – prázdniny v Devonu jsou prostě ty vysněné. Toto hrabství se táhne od Bristolského zálivu na severu k Lamanšskému průlivu na jihu. A vodou provoněné pláže jsou tím, co sem láká miliony turistů ročně.

Ale rozhodně se tu nezapomeňte pořádně nadlábnout! Problém s tím mít nebudete – Devon je krajem masa, od vepřového a bažantího po zvěřinu, jehněčí a mořské plody. A také výborného cideru, jablečného džusu, sýrů a zmrzliny, které dostanete přímo z rukou farmářů na trzích.

***

5. Jezerní oblast

Telegraph.co.uk

Jeden z nejzelenějších a nejvíce zvrásněných krajů, situovaný v hrabství Cumbria, inspiroval pověstnou skupinu Jezerních básníků v čele Williamem Wordsworthem. Ten se narodil ve městě Cockermouth v roce 1770 a své dílo spoluformovala právě okolní krajina.

Ta si dvojnožce podrobí lehce – vyznačuje se nekonečnými lesy, majestátními kopci a jezery se stříbřitými hladinami. To jsou až příliš silná lákadla pro rodiny s dětmi, kterých se tu v období prázdnin protočí nesčetně. Oblibu si získalo šplhání na špičky nejvyššího hor i vyhlídková jízda na kole. A to i přes notoricky nepředvídatelné počasí. Jak se dozvíte od místních, zažít všechny čtyři roční období během jediného dne není ničím neobvyklým. 

V druhém dílu vám představíme malebné oblasti Brighton, Cornwall, Norfolk, Suffolk a nemůže chybět ani Londýn.