Červené královny jarní kuchyně: Ředkvičky! Jak s nimi pracovat?

20. března 2019
Pixabay
Pixabay

Ředkvičky sice seženete po celý rok, ale teď na jaře budou nejchutnější. Jejich krásná červená barva, šťavnatost, štiplavá chuť a neodolatelné křupnutí z nich dělá oblíbené suroviny čerstvé jarní kuchyně.

Ředkvičky pochází ze Středomoří. U nás se objevily v druhé polovině 18. století. Dnes je najdete na každé druhé zahrádce a neexistuje snad člověk, který by je nikdy neochutnal.

Jí se nejčastějí syrové. Někdo je přikusuje ke chlebu namazenému máslem nebo třeba tvarohovou pomazánkou, jiný jimi zpestří třeba zeleninový salát nebo míchaná vajíčka. Skvěle se hodí také do krabího salátu s kukuřicí.

Málokdo ale o ředkvičkách ví, že se dají také tepelně zpracovat. Zkuste je třeba orestovat na másle nebo opéct, tepelnou úpravou změknou a zesládnou. Takto upravené se hodí k masu nebo do teplého zeleninového salátu.

Pokud vám také vadí štiplavost a pálivost ředkviček, není nic jednoduššího, než bulvičky oloupat nebo tepelně upravit. Štiplavost zmírníte i tím, že je osolíte, necháte půl hodinky odležet a propláchnete studenou vodou.

Nať můžete využít do pesta, pomazánek, polévek nebo salátů. Používejte však jen čerstvé a sytě zelené listy bez skvrn.