Natočil snímky jako Amadeus nebo Přelet nad kukaččím hnízdem: Jak režisér Miloš Forman (†86) dobyl Ameriku

14. dubna 2018
FDb.cz
FDb.cz

Miloš Forman byl český režisér světového formátu. Dokázal se zarýt do paměti filmových fanoušků. Natočil spousty filmů, některými se proslavil v Československu (Hoří, má panenko, Lásky jedné plavovlásky), jinými na území Spojených států, kam odešel žít (Amadeus, Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Lid versus Larry Flynt). Geniální tvůrce zemřel náhle po krátkém onemocnění ve věku 86 let.

Narodil se v Čáslavi, kde žil se svojí rodinou. Jeho matka Anna Formanová byla provozní hotelu u Máchova jezera. Společně s ní ho vychovával středoškolský učitel Rudolf Forman. Jeho pravým otcem však byl Otto Kohn, pražský architekt židovského původu. O tom ale budoucí režisér ještě dlouho nevěděl.

Již od mládí se projevoval jako talent. Studoval scénáristiku na FAMU v Praze. V průběhu studia měl tu čest být asistentem Alfréda Radoka. Na jednom z jeho prvních děl se podílel i Miroslav Ondříček. Film Černý Petr dostal hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu.

Povolení vycestovat do USA dostal Forman v roce 1967. Plně se tedy ponořil do oscarových filmů filmů jako Amadeus, který se točil mimo jiné i v Kroměříži a v Praze, nebo Přelet nad kukaččím hnízdem, který získal pět Oscarů. Amadeus získal dokonce o tři více. Filmů, které měly nevídaný úspěch, ale natočil nespočet. Namátkou třeba Vlasy, Ragtime, Valmont, Lid versus Larry Flynt nebo Muž na měsíci.

V osobním životě si na skandály zrovna nepotrpěl. Jeho první ženou byla herečka Jana Brejchová, druhou Věra Křesadlová a třetí Martina Formanová. Dohromady měl Forman čtyři syny.