Plánujete početí dítěte? Vědci zjistili, kdy je nejlepší věk na otěhotnění!

1. června 2019
Pixabay.com
Pixabay.com

Lámali jste si kolikrát hlavu, kdy je ten nejvhodnější čas na početí dítěte? Vědci spočítali ideální věk, který je nejlepší pro zplození ratolesti, aby z něj co nejvíce profitovala jak matka, tak i dítě.

Plození dětí po třicítce je dnes velmi módní. A má mnoho opodstatněných pozitiv. Ženy v tomto věku mají ve většině stabilní vztah, jsou zabezpečené po finanční i kariérní stránce. Mají tak větší jistotu, že svou ratolest přivedou do zabezpečeného prostředí. Ovšem s biologickými hodinami je to po třicítce horší. A těhotenství po pětatřicítce je dokonce považováno za riskantní.

 

Proti těmto závěrům se staví vědci z Univerzity Jižní Kalifornie. Podle jejich studie vynikají zralé ženy nebývalými mentálními schopnostmi, a proto je povzbuzují k těhotenství. Pro porušení všeobecného dogmatu si vědci pozvali 830 žen po menopauze, na kterých provedli několik testů na vizuální vnímání, plánování, verbální paměť, koncentraci a pozornost. A výsledky studie hrají do karet starším maminkám.

 

Ženy, kterým bylo více než 24 let, si lépe dokázaly poradit s problémy a prokázaly vyvinutější verbální dovednosti a mentální vnímání (bystrost) než ženy těhotné mezi 15 a 24 lety. A ty, které porodily své poslední dítě po pětatřicítce, měly lepší schopnost poznávání a verbální paměť. Zdá se tedy, že těhotenství v pozdním věku ženám prospívá. Ovšem jsou zde určitá nezanedbatelná rizika.

 

S rostoucím věkem hrozí rozvoj těhotenské cukrovky, vysoký krevní tlak, předčasný porod, rozvoj nemocí u dítěte nebo potrat. Záleží na zdravotním stavu ženy. Pokud se těší dobrému zdraví a její těhotenství probíhá bez komplikací, bude odměněna zvýšenou mozkovou aktivitou.

 

Co způsobuje tuto s věkem rostoucí mentální zdatnost?

Mohou za to hormony, a to především estrogen a testosteron, díky svým blahodárným účinkům na mozkovou funkci. Během těhotenství zažívá žena doslova explozi těchto dvou hormonů a její mozek tak prožívá znovuzrození.

 

Ale ještě než se rozhodnete odložit své plány na potomka do nedohledna, poraďte se o tom s vaším gynekologem. Každá máme jinou stavbu i funkčnost těla a bez schválení odborníka by se vám pozdní těhotenství mohlo vymstít. Zaměřte se na své potřeby a individuální zdraví.

Zavří­t reklamu