Soudružko prodavačko, tu máte karafiát! Květiny, jejichž pověst zničil socialismus, k nám dovezl jeden chytrý voják

20. června 2019
Facebook/Retro
Televizní představitelka socialismu, soudružka Anna Holubová, v seriálu Žena za pultem rovněž dostávala karafiáty. Facebook/Retro

Nikdo je nepřehlédne, ty české voní po hřebíčku a někteří lidé je zrovna nemilují. Mají je totiž spojené se socialismem – rozdávaly se soudružkám za splnění plánu, během MDŽ se kupovaly po tuctech. Averze k nim je přitom trochu nefér, pěstují se u nás totiž už dvě staletí. Řeč je o karafiátech.

Víte, kde se v našich zemích karafiáty vůbec vzaly? Voják a rodák z Klatov, rytmistr (vojenská hodnost za Rakouska-Uherska, pozn. red.) Josef Volšanský, při boji proti Napoleonovi u Lipska v roce 1813 sebral trochu semínek francouzských drobnokvětých karafiátů, doma je zasadil a ty se ujaly. Drobná cizokrajná květina nadchla i ostatní obyvatele, kteří se na ni chodili k Volšanskému koukat. Někteří si dokonce vyprosili semínka a začali si pěstovat své vlastní karafiáty.

Roku 1822 se do Klatov přistěhoval pomolog Michal Bullmann a začal ve svém hostinci prodávat karafiáty vojákům pro jejich dámy. Květiny šly na odbyt a jejich prodej se mu začal co nevidět vyplácet.

Bullmann se rozhodl ve svém podnikání posílit a spojil se s měšťanem Janem Pirnerem. Dostavil se velký úspěch a Bullmann začal roku 1830 vyvážet karafiáty do Německa, Itálie, Švédska i Anglie. Už tehdy se mohl pochlubit šesti sty různými odrůdami karafiátů.

Dalším důležitým rokem v jeho podnikání byl rok 1886, kdy mu je začal profesor Josef Čechura křížit s jinými druhy. Pokusy se zdařily a na světě byly zajímavé karafiáty s roztodivnými vzory.

Pyšní klatovští zahrádkáři pak začali pořádat výstavy karafiátů po celé České republice. Úspěch slaví i v zahraničí, ve Vídni obsadili se svými bizardy a flamenty první příčky a posbírali většinu cen.

I dnes se v Klatovech o pěstování rozličných karafiátů zajímají a jejich cílem je udržet tradici. Není se čemu divit, vždyť právě ten klatovský karafiát nemá ve světě obdoby.

Socialistická pověst

Na závěr krátká douška: Tušíte, proč byly symbolem socialismu právě karafiáty? Proč to byla právě tato květina, která se pak objevovala na stolech při domovních schůzích, při plánování pětiletek, o hromadném rozdávání při MDŽ nemluvě? Kromě úspěšné tradice pěstování karafiátů, které k nám přivezl právě rytmistr Volšanský, šlo i o jistou symboliku. Rudá barva karafiátů totiž symbolizovala prolitou krev dělníků.

PODÍVEJTE SE NA PESTROBAREVNÉ KARAFIÁTY V NAŠÍ GALERII:

Zavří­t reklamu