Zázračné houby. Velká naděje pro budoucnost

Zázračné houby. Velká naděje pro budoucnost
Zdroj: Pharmacopea CZ s.r.o. - Superionherbs
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Houby byly u nás dosud velmi často podceňovanou potravinou a nepřisuzovala se jim velká nutriční hodnota. Tento obraz dnes zcela mění takzvané medicinální houby. Mnohé z nich využívá východní medicína už tisíce let a na jejich prokázané účinky nedá dopustit. Jak mohou medicinální houby pomoci nám Evropanům?

Speciální projekt
Speciální projekt 8. června 2020

Pozitivní efekt u medicinálních hub funguje především díky vysokému obsahu vitamínů, minerálů a stopových prvků. Zaměříme se především na ty účinky hub, které už byly studiemi prokázány. V současnosti jsou medicinální houby předmětem velmi intenzivního lékařského zkoumání. I západní medicína připouští, že tyto základní kameny východní a přírodní medicíny mohou být velmi přínosné jako doplněk při léčbě celé řady chorob a vykazují v tomto ohledu pozitivní účinky.

Vynikající adaptogeny

Za prokázané se považují například adaptogenní účinky hub. Dnes, kdy neustále čelíme dlouhodobému stresu, je velmi důležité mít po ruce prostředky, které nám s ním pomohou bojovat a umožní nám vyrovnat se s náročnými životními podmínkami. Medicinální houby patří do této kategorie. Velmi účinně posilují imunitu, což je užitečné nejenom v období chřipek, ale i nyní v době koronavirové. Posílením obranyschopnosti organismu významně pomáháme čelit nebezpečí, které na nás číhá. V této souvislosti je třeba zmínit velké množství betaglukanů v těchto houbách, právě tyto látky stojí za nastartováním imunity.

Působí na tlak, krevní cukr i cholesterol

Medicinální houby pozitivně působí také na regulaci krevního tlaku. Svoji práci odvedou i u pacientů s cukrovkou, kterým pomáhají stabilizovat hladinu krevního cukru, což je nesmírně důležité. U kardiovaskulárních chorob se osvědčují při snižování cholesterolu v krvi, tím pádem u pacientů s tímto onemocněním klesá riziko infarktu a mrtvice. Zároveň houby řadíme k silným antioxidantům, tedy bojovníkům s volnými radikály, částice, které patří k produktům nevhodného životního stylu a mohou iniciovat řadu civilizačních nemocí včetně rakoviny.

Pojďme si představit tři nejznámější zástupce medicinálních hub:

Reishi – Lesklokorka lesklá

Zázračné houby. Velká naděje pro budoucnostPharmacopea CZ s.r.o. - Superionherbs

Reishi známe také pod latinským názvem Ganoderma lucidum nebo česky lesklokorka lesklá. Chorošovité houbě rostoucí na pařezech dubů, buků a habrů se přezdívá s nadsázkou houba nesmrtelnosti. Podporuje dlouhověkost.

Její účinky v oblasti příznivého působení na imunitu jsou prokázané. Podle výzkumů zvyšuje i hladinu T-buněk a tím pádem pomáhá i v boji s AIDS. Tlumí zánětlivé procesy v těle, takže působí obecně hojivě. Chrání před popisovaným působením volných radikálů. Zároveň vykazuje antivirotické účinky. Snižuje hladinu cholesterolu.

Díky reishi klesá i vysoký krevní tlak. Jedna ze studií uvádí 54 osob, které nereagovaly na klasickou medikaci na snížení vysokého krevního tlaku, ale po 4 týdnech užívání výtažku z reishi už vykazovaly významný pokles tlaku.

Příznivé jsou její účinky i u autoimunitních onemocnění. Příkladem jsou alergie. Je dokázáno, že lanostan v reishi brání vyplavování histaminu, látce zodpovědné za alergickou reakci. Velký potenciál si vědci slibují i od působení reishi v boji proti rakovině. Řada studií uvádí, že má v tomto směru pozitivní účinky, a to zřejmě především díky podpoře imunity a tvorby T-buněk. V Japonsku je dokonce reishi už uznána jako lék proti rakovině.

TIP: Chcete se dozvědět kompletní informace o reishi, její roli v Tradiční čínské medicíně a jejich prokázaných účincích na zdraví? Nechte si do schránky zdarma zaslat tištěnou brožuru o reishi, jejímž autorem je odborník na medicinální houby Pavel Štěpka.

Cordyceps – Housenice čínská

Zázračné houby. Velká naděje pro budoucnostPharmacopea CZ s.r.o. - Superionherbs

Cordyceps nebo-li housenice čínská je cizopasníkem, vyvíjí se na hostiteli, obvykle na larvách můr a motýlů. Neocenitelné je její afrodiziakální působení. Využívá se při ztrátě chuti na sex, nedostatku pohlavních hormonů, impotenci, potížích s početím, neplodnosti, malému množství spermií nebo jejich nízké kvalitě. Zvyšuje totiž tvorbu pohlavních hormonů, zlepšuje libido, a hlavně podporuje prokrvení pohlavních orgánů.

Zároveň tlumí stresovou reakci. Kladný je i její vliv na funkci jater a ledvin, kde pomáhá při zánětech. Užitečná je při zánětu močového měchýře. Dále posiluje plíce, a to zejména u chronických potíží (astma, chronická plicní obstrukční nemoc).

Vhodným doplňkem se stává při boji proti infekcím a zánětům v těle, působí jako přírodní antibiotikum. Při podpoře imunity je také neocenitelná. Pomáhá i srdečněcévnímu systému.

Sportovci u ní oceňují schopnost rozšiřovat dýchací cesty a tím pádem během náročného sportovního výkonu zvyšovat okysličení organismu. Také napomáhá regeneraci organismu po náročných výkonech. Přečtete si, jak cordyceps pomohl čínským sportovkyním překonat světové rekordy.

Máte-li potíže se spánkem, i v takovém případě je cordyceps podle dostupných zdrojů vhodným pomocníkem. Podporuje usínání, zlepšuje kvalitu spánku.

Hericium – Korálovec ježatý

Zázračné houby. Velká naděje pro budoucnostPharmacopea CZ s.r.o. - Superionherbs

Hericium erinaceus, korálovec ježatý či také lví hříva, která výstižně charakterizuje podobu této houby rostoucí na kmenech buků. Vyniká vysokým obsahem aminokyselin.

Tato houba je doslova balzámem pro seniory bojující s rozmanitými chorobami nervové soustavy, ať už jde o poruchy paměti, demenci, Alzheimera nebo roztroušenou sklerózu. Studie napovídají, že po užívání této houby u nemocných se zlepšila jejich kognitivní schopnosti. Samozřejmě je obdobné působení pozorování i u mladších osob s těmito chorobami. Příznivé výsledky máme í při léčbě deprese a úzkostí.

Účinky jsou patrné také u lymské boreliózy, ideálně když se korálovec používá s betaglukany. Spirochety se se vyloučí společným působením ven z těla. Slouží také k prevenci rakoviny a na léčbu nemocí žaludku.

Podle studií tlumí záněty a zklidňuje aktivitu žaludečních i jícnových vředů. Dobré výsledky vykazuje i u zánětu slinivky břišní. Stává se také účinnou zbraní v boji s rakovinami trávicího traktu, tedy žaludku, střev a slinivky. Zpomaluje řídnutí kostí. Prospívá rovněž hypertonikům.

Velké naděje do budoucnosti

Musíme ovšem podotknout, že medicinálních hub je mnohem více než tři, které jsme si vzali pod drobnohled. Většina z nich účinkuje širokospektrálně, což znamená, že kladně ovlivňuje více chorob a potom má velmi často jednu oblast dominantního užití.  Vynikající účinky vykazuje v oblasti chorob žaludku a střev například sibiřská čaga. Hlíva ústřičná, běžná i u nás, patří k předním bojovníkům v oblasti podpory imunity. Penízovka sametonohá je vhodným terapeutickým přípravkem při akné nebo kožních plísních. Dosud ještě nejsou účinky řady z těchto zcela prozkoumány. Velké naděje vzbuzuje jejich využití zejména v oblasti různých druhů rakoviny a také neurodegenerativních onemocnění.

Škola líčení: Jak nanášet make-up a korektor? Vizážistka Diana vás provede líčením krok za krokem

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články