Kam vyrazit o víkendu? Máme pro vás čtyři skvělé letní tipy na zábavu pro celou rodinu

Kam vyrazit o víkendu? Máme pro vás čtyři skvělé letní tipy na zábavu pro celou rodinu
Zdroj: Freepik
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Rádi byste o víkendu vyrazili na výlet s rodinou a nenapadá vás kam? Máme pro vás tipy na čtyři letní akce, které byste si neměli nechat ujít. Nechte se zlákat na závod veteránů, cirkusové řádění, hudební festival nebo výstavu šperků a Věstonické venuše.

Kristina Vodičková
Kristina Vodičková 18. srpna 2022

Na výstavu nejstarších šperků a Věstonické venuše do Brna

Napadlo vás někdy, jak se zdobily a co asi nosily venuše podobné té věstonické? Výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla v Moravském zemském muzeu se pokouší na tuto otázku odpovědět.

Kam vyrazit o víkendu? Máme pro vás čtyři skvělé letní tipy na zábavu pro celou rodinuarchiv MZM

Vystaveny budou originály paleolitických artefaktů především z období gravetienu a magdalénienu, kterými si lidé zdobili své tělo a oděv, byly využívány jako předmět směny, milodary, obětiny, ochranné, léčivé nebo komunikační prostředky. Ukazovaly příslušnost k určitému etniku a společenské postavení. Součástí výstavy jsou první umělecká díla, na nichž je ztvárněn člověk včetně nejstarší keramické sošky na světě – originálu Věstonické venuše.

Kam vyrazit o víkendu? Máme pro vás čtyři skvělé letní tipy na zábavu pro celou rodinuarchiv MZM

Prostřednictvím nejstarších ozdob z moravských lokalit je tak možné nahlédnout do života lidí, kteří žili na stejném území jako my dnes, jen přibližně o 30. tisíc let dříve a zjistit rozsah jejich technologických dovedností, schopností uměleckých a snad i díl jejich duchovního života.

Výstava probíhá od 19. srpna do 26. února 2023 v Pavilonu Anthropos v Moravském zemském muzeu v Brně.

Do cirkusového světa na festivalu Letní Letná v Praze

Festival Letní Letná do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla a hudby. Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a vyplňuje celý den. Od workshopů přes výtvarné či cirkusové dílny až po koncerty a open-air akce. Pro děti jsou připraveny i dva druhy příměstských táborů. A především hlídání během představení.

Kam vyrazit o víkendu? Máme pro vás čtyři skvělé letní tipy na zábavu pro celou rodinuSe souhlasem Letní Letná

Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech,  je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované.

Kam vyrazit o víkendu? Máme pro vás čtyři skvělé letní tipy na zábavu pro celou rodinuSe souhlasem Don Papa

Festival nového cirkusu Letní Letná v rámci doprovodného programu opět ožije atmosférou Filipín. Aréna Filipína nabídne svým návštěvníkům celou paletu zážitků a vjemů. Výtvarnice Eliška Podzimková zde představí své nové dílo inspirované její cestou na filipínský ostrov Negros. Dílo se promítne i na chystané limitované edici tuby rumu Don Papa. Ve filipínském koutku na Letné nebude chybět ani vloni tolik oblíbená exotická střelnice plná lákavých výher. Samozřejmostí je i Don Papa bar, ve kterém budou nachystány nezapomenutelné drinky.

Festival Letní Letná se koná na pražské Letenské pláni od 11. do 31. srpna.

Na rallye veteránů do Kutné Hory

O víkendu 20. a 21. srpna se v Kutné Hoře a okolí odehraje tradiční svátek milovníků nablýskaných automobilových veteránů, jejichž posádky se zároveň představí v dobových kostýmech. Také v roce 2022 se počítá s účastí více než čtyřiceti vozidel vyrobených do roku 1940. V sobotu a v neděli se uskuteční závod do vrchu Kaňk. Auta jsou výkonnostně naprosto rozdílná, a proto zde nevítězí ten nejrychlejší. Jedná o tzv. jízdu pravidelnosti, v níž se snaží závodníci zajet všechna čtyři kola (dvě v sobotu a dvě v neděli) ve stejném čase. Vítězí ten, jehož časy se nejvíce blíží prvnímu zajetému.

Kam vyrazit o víkendu? Máme pro vás čtyři skvělé letní tipy na zábavu pro celou rodinuSe souhlasem Veteran Rallye Kutná Hora

Nejen obyvatelé a návštěvníci Kutné Hory se mohou těšit na krásu nablýskaných aut a výpravných kostýmů. Pokud zrovna nestíháte být v centru dění, nenechte si ujít sobotní spanilou jízdu, která tentokrát povede do pobočky Národního zemědělského muzea v Čáslavi, kde je k vidění zajímavá zemědělská technika. Zde by měla mít vozidla zastávku cca od 15:00 do 17:00 hodin.

Kam vyrazit o víkendu? Máme pro vás čtyři skvělé letní tipy na zábavu pro celou rodinuSe souhlasem Veteran Rallye Kutná Hora

Tradiční mezinárodní závod historických vozidel do vrchu, který navazuje na dlouholetou tradici pořádání veteránských závodů v Kutné Hoře. Do závodu se mohou přihlásit pouze majitelé historických vozidel, jejichž rok výroby je do roku 1936. O jejich výběru a účasti v tomto závodě rozhoduje odborná komise, která hodnotí dobrý technický stav a originální vzhled. Garantem výběru těch nejunikátnějších vozů je Národní technické muzeum, které také pro letošní rok převzalo záštitu.

Za písničkou na festival Hrady

Letní putovní hudebně-kulturní festival Hrady CZ fanouškům nabídne to nejlepší z české a slovenské hudební scény v čele s kapelami Rybičky 48 a Chinaski. Návštěvníci sedmnáctého ročníku tohoto legendárního putovního festivalu se budou moci dále těšit na kapely Divokej Bill, Mig 21 nebo Mirai či interprety Tomáše Kluse, Pokáče, Annu K. a další kapely a hudebníky.

Kam vyrazit o víkendu? Máme pro vás čtyři skvělé letní tipy na zábavu pro celou rodinuSe souhlasem Hrady.cz

V průběhu léta budou moci fanoušci festivalu Hrady CZ po celé České republice dále zhlédnout koncerty takových kapel a interpretů, jako jsou Vypsaná fixa, Xindl X, Trautenberk, Visací zámek, UDG, Botox či Realita. Festivalové koncerty se odehrají vždy pod širým nebem na loukách v blízkosti hradů.

Kam vyrazit o víkendu? Máme pro vás čtyři skvělé letní tipy na zábavu pro celou rodinuSe souhlasem Hrady.cz

Nadcházející víkend 19. – 20. srpna se hudební svátek koná na Hradci nad Moravicí v Moravskoslezském kraji. Poslední srpnový víkend ještě můžete vyrazit na Bouzov v Olomouckém kraji a první zářijový víkend na Bezděz v Libereckém kraji. V ceně sobotního lístku na festival je vždy vstup na hrad zdarma.

Zdroj foto:
archiv MZM
archiv Letní Letná
archiv Veteran Rallye Kutná Hora
archiv Hrady.cz

Influencerka Dominique Alagia (17): Ti nejlepší mohou na TikToku vydělat i 400 tisíc měsíčně, ale je to psychicky náročná práce

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články