17 nádherných mešit z celého světa

18. července 2016
Buzzfeed.com
Buzzfeed.com

Náboženské stavby vždy patřily mezi ty nejkrásnější a nejvelkolepější. A mešity nejsou žádnou výjimkou…

Mešity má většina lidí neodmyslitelně spjaté s modlením se k Alláhovi. Tyto budovy však plní i řadu dalších funkcí – slouží ke vzdělávání nebo odpočinku.

V praxi se lze setkat s mnoha různými typy mešit, přičemž jednoznačně nejznámější jsou stavby se čtyřmi minarety a kupolovitou střechou. Jak ale uvidíte v naší galerii, řada mešit vypadá úplně jinak. Jejich vzhled bývá mimo jiné výrazně ovlivněn architekturou typickou pro země, ve kterých se nacházejí – čínská mešita se radikálně liší od marocké, ghanská od filipínské a tak dále.

Samostatnou zmínku si bezpochyby zaslouží Al-Masdžid al-Harám – největší mešita světa. Na jejím nádvoří se nalézá svatyně Ka’ba, kterou dle islámské tradice nechal vystavět sám Abraham. Al-Masdžid al-Harám se v průběhu času neustále rozšiřovala a v současné době má kapacitu několik milionů lidí.

Pozoruhodné jsou ovšem i další mešity z tohoto výběru – skvostně dekorovaná Nasír-ol Molk, růžová Masjid Dimaukom či bizarní Velká mešita v Djenné. Jaká se nejvíc líbí vám?

Zdroj: BuzzFeed