25 pravidel etikety, které by měl znát každý slušně vychovaný člověk

Barack Obama si pochutnává na kuřeti rukama.
Zdroj: Qora.com

Společenskou etiketu si musíme celý život připomínat jako malou násobilku. Může nám (i lidem okolo) zjednodušit a zpříjemnit život a rapidně vylepšit společenský status. Těchto 25 pravidel by už měl znát každý slušně vychovaný člověk, ale opakování je matka moudrosti, že.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 07. 06. 2016 13:47

1. Pokud řeknete „zvu tě“, znamená to, že platíte. Ale vyřknete-li „pojďme do restaurace“, je to plus pro vás – každý platí svoje. Nabídne-li muž ženě, že za ni zaplatí, není proti pravidlům etikety přijmout.

2. Nenavštěvujte nikoho bez ohlášení. Je to neslušné, což můžete poznat, pokud vás domácí vyžene koštětem s papučemi na nohou.

3. Nepokládejte telefon na stůl. Vyjadřuje tím, že vás dění kolem nezajímá a že telefon je vaše záchranná ruka, kterou čapnete, až vás to nebude bavit. Proto jistě chápete, že toto je velké NE na pracovních schůzkách.

Pinterest.com

4. Nezvěte dívku na rande, pokud hodláte celou dobu zírat do telefonu. Flirtovat s mobilem není žůžo, vážně.

5. Muž nikdy nenosí ženě kabelku. Nabídne-li se, že jí odnese kabát do šatny, je to v pořádku.

6. Zdravte, i když nepoznáváte. Pokud váš doprovod pozdraví na ulici známého, měli byste pozdravit také.

7. Milujete sushi, ale nenávidíte ty prokleté dřevěné hůlky? Máme pro vás dobrou zprávu: můžete namísto nich použít svoje ruce! Ta špatná ale je, že tato úleva se týká jenom mužů.

Huffingtonpost.ca

8. Čisté boty jsou základem všeho.

9. Vyvarujte se bezvýznamných textovek. Pokud s někým potřebujete mluvit, je lepší si s ním domluvit osobní setkání.

10. Urážku nikdy „nepinkejte“ zpátky. Nesnižujte se na úroveň hrubiána. Pro sebe se usmějte a nechte to plavat.

11. Muž by měl jít vždy po levém boku ženy – u jejího srdce. Výjimkou jsou vojáci, kteří musí být připraveni kdykoliv zasalutovat.

Newcarselloff.com

12. Řidiči by měli být natolik schopní všímat si dopravní situace a výmolů zároveň. Zvlášť, když do nich naprší. Projet louží plnou rychlostí těsně kolem chodce je nevychované.

13. Je devět témat, která byste měli držet za zuby: věk, majetek, rodinné hádky, náboženství, zdravotní problémy, milostné pletky, dary, pocty a skandály.

14. V divadle, v kině či koncertní síni byste měli postupovat ke svému místu vždy pozadím od tváře sedících. Proč, nemusíme snad vysvětlovat. Muž jde vždycky první.

15. Dotýkat se ženy bez jejího svolení se s etiketou neslučuje. Míní se tím dotyky rukou, dotyky během konverzace a chycení ruky nad loktem. Čestnou výjimkou jsou situace, kdy muž chce ženě pomoct nastoupit do auta nebo z něj vystoupit či přejít silnici.

Wallpaperawesome.com

16. „Hej ty!“ je znamení, že máte zvesela kráčet dál. Hrubá zvolání si nezaslouží nic než lhostejnost.

17. Lepší parfém než žádný antiperspirant, to bezesporu. Zlaté pravidlo ale říká, že byste ho měli užívat střídmě. Pokud ho ucítíte ještě večer, ucítí ho jistě i vaše společnost. Pokud bude krčit nos, víte, co tím chce naznačit.

18. Dobře vychovaný muž vždy prokazuje ženě respekt.

19. V přítomnosti ženy mohou muži kouřit jen s jejím povolením. Námitky se nepřijímají.

Zpravy.tiscali.cz

20. Ať už jste místní celebrita, nebo prodavač zmrzliny, měli byste to být vy, kdo při vstupu do společnosti pozdraví jako první.

21. Respektujte soukromí korespondence. Odolejte pokušení číst dopisy pro vaše děti, stejně jako pro svého partnera. Co je extrémně nepřípustné – prohledávat někomu kapsy s nadějí, že v nich objevíte zamilovaná psaníčka a podobně.

22. Nehoňte se za módními trendy. Vypadáte-li v oversized svetrech jako brambora, řekněte rezolutní ne a oblečte si raději ten svetr, ve kterém vám všichni chválí křivky. Mějte zdravý úsudek, co se týče oblékání bez ohledu na trendy.

23. Omluvíte-li se protistraně a ta to přijme, už se jí nedotýkejte a znovu se neomlouvejte.

24. Držte svůj hurónský smích na uzdě, stejně jako potřebu na lidi zírat. Může je to urážet.

25. Vyjádřete vděčnost svým přátelům, dětem, rodině. Právě tito lidé vám pomáhají, aniž by za to cokoliv požadovali.

Zajímavé čtení? Pak pokračujte tady:

Zdroj: Bright Side

Režisérka Výměny manželek prozradila detaily ze zákulisí i astronomický honorář účinkujících

Režisérka Výměny manželek prozradila detaily ze zákulisí i astronomický honorář účinkujících

Související články

Další články