Speciál: Hubněte s námiTestováníSoutěže

17 pravidel moderní etikety: kabelka na klín nepatří, dietu si nechte pro sebe

17 pravidel moderní etikety: kabelka na klín nepatří, dietu si nechte pro sebe
Zdroj: TheOdysseyOnline.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Překvapení, igelitky, drby, hubnutí, peníze i pozadí – to vše je v současné společnosti tabu. Samozřejmě jen v některých situacích... Znáte 17 pravidel moderní etikety?

Barbara Lorenzová 19. února 2018

1. Zapomeňte na „překvapivé“ návštěvy

Jen si to představte: známý, kterého jste dlouho neviděli, zazvoní ve chvíli, kdy máte na hlavě ručník, na obličeji masku a přítele v posteli. Nic příjemného, že? Překvapit známého je dobrý úmysl, ale špatný čin.

2. Netřepejte s mokrým deštníkem

Nesluší se, pokud omokříte celou hostitelovu předsíň, mazlíčka i jeho samotného. Deštník nechte složený a umístěte ho na své místo – do stojanu na deštníky nebo na připravený háček.

3. Kabelka na klín ani židli nepatří

Budete se divit, ale malá, elegantní kabelka se může uvelebit na stole. V případě většího zavazadla využijte opěradla, na které ho zavěste, nebo ho položte na zem. Kufřík by měl ležet vždy na zemi.

d976c5d497910dbf986aaba122b3

4. Český případ: igelitové sáčky a tašky se značkou

Na houby, do tělocvičny, ale dokonce i do divadla či na balet – tam všude se rozmnožují igelitové sáčky a tašky, do kterých nám prodavačky dávají v obchodě jídlo a oblečení. To proto, abychom jej nemuseli nést v ruce. Nebo jej zmuchlat do kuličky, aby se vešlo do kabelky. Jdete-li na jógu, využijte současného trendu látkových tašek, které jsou navíc ekologické.

5. Věci na doma jsou věci na doma

Tepláky a pyžamo jsou určeny k přechodu z koupelny do postele a naopak. Luxusní tepláky, to je ale jiná…

Mirror.co.uk

6. Klepejte, prosím…

… dožadují se někdy marně děti. Před vstupem do jejich útočiště zaklepejte, ať si myslíte cokoliv. Jinak byste měli očekávat, že budou dělat to samé.

7. Nezírejte na ženu s kloboukem a v rukavicích uvnitř budovy

Ničím se totiž neprohřešila. Čepice a palčáky ale pod střechu nepatří.

8. Třináct doplňků by mělo stačit

A to maximálně a včetně dekorativních knoflíků a broží. V zimě je povolen náramek přes rukavice, prstenu navrch se ale zdržte.

fa3c2cddfb9b1decfe4a631917fb11a8

bc9b28a4e64c64a2d2efbe0e2aece1b

9. „Zvu tě.“ A platím

V případě firemního kontaktu se etiketa převrací. Pozve-li žena na schůzku obchodního partnera, měla by předzásobit peněženku – platí ona. Řekne-li někdo „pojďme do restaurace“, neznamená to, že zve, ale že očekává placení na sebe. Pokud se ale muž nabídne, že zaplatí, žena to pochopitelně může přijmout.

10. Výtah jako první opouští ten nejblíž dveřím

Ano, je to samozřejmost, zjevně ale ne pro všechny.

11. Řidič určuje prestiž

Protože místo za ním je to nejváženější. A pozor – je určeno pro ženy. Sedí-li její muž vedle, po zastavení by měl auto obejít a pomoct ženě ze sedadla. Pokud řídí, je žádoucí, aby jeho žena zaujala místo za ním. Nápomocen by měl být ženě při výstupu ale vždy. Ve firemním prostředí se toto pravidlo častokrát porušuje – muži se rádi ohánějí větičkou, že „byznys nerozlišuje mezi mužem a ženou“.

12. Držte dietu. Ale jen v soukromí

Když před vámi přistane plný talíř od ustarané hostitelky, poděkujte a ochutnejte. Může se to zdát jako přežitek, hostitelka si ale důvod hubnutí může vyložit tak, že se vám její pokrm nezamlouvá. Pokud abstinujete, přitiskněte skleničku s alkoholem ke rtům. Ušetříte si tím únavné vysvětlování, že nepijete.

13. Znejte tabu nezávazné společenské konverzace

Co ne: „Máš krásné šaty. Byly drahé, viď?“ Co ano: „Dostala jsem je darem.“ Politická a náboženská témata na uvolněné společenské akci nenačínejte. Nezavádějte ani konverzaci na zdraví a peníze.

14. Důvěrnosti na potom

Chovejte se k ostatním tak, jak byste si přáli, aby se chovali oni k vám. I při setkáních s rozvětvenou rodinou si držte odstup, pokud jste se s nějakým členem viděli jednou. Ctěte i prostředí, ve kterém se pohybujete. S dobrou přítelkyní komunikujte na pracovišti formálněji než nad vínem.

15. Pozor, už jde!

Tuto větu byste nikdy neměli vypustit z úst, natožpak někoho kritizovat v jeho nepřítomnosti. Manžela a rodnou zemi obzvlášť. Nedá-li vám to, řešení se nabízí dvě: rozveďte se a emigrujte.

TestTube.com

16. Zastrčte pozadí

Natočte se čelem k sedícím, když procházíte uličkou mezi dvěma řadami sedadel. V kině, v divadle, v opeře… Kdekoliv, kde to situace vyžaduje.

 17. Pssst!

Je devět témat, která by měla zůstat tajemstvím: věk, majetek, rodinné hádky, náboženství, zdravotní problémy, milostné zápletky, dary, pocty a skandály. Zkuste držet jazyk za zuby. Víme, bude to těžké. Ale jde jen o cvik.

Mohlo by vás zajímat:

Ruska ilustruje vztahy před svatbou a po ní. Poznáváte se?
Mohlo by Vás zajímat:

Ruska ilustruje vztahy před svatbou a po ní. Poznáváte se?

Zdroj: Bright Side

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články