Deprese nebo úzkost má až třetina dětí. Poznáte příznaky těchto nemocí?

Deprese nebo úzkost má až třetina dětí. Poznáte příznaky těchto nemocí?
Zdroj: Pexels

Dospívání je období plné změn a výzev. Mladí lidé se potýkají se složitými situacemi, které u nich mohou vyvolat psychické problémy. Úzkost se vyskytuje až u 30 % dětí a deprese dokonce u 40 %. Jakmile se objeví první příznaky jako nadměrná spavost, únava, výkyvy nálad či velké změny ve stravování, řešte to s odborníky. 

Komerční sdělení
Komerční sdělení 19. 09. 2024 08:30

Mladí lidé dnes čelí mnoha duševním problémům, které jsou často důsledkem sociálních, ekonomických a zdravotních faktorů. Výzkumy ukazují, že například 53 % mladých lidí ve věku 18 až 24 let se bojí, že nebudou nikdy bydlet ve vlastním. 40 % z nich přiznává, že stresové situace nedokáže zvládat s klidem. Navíc až 40 % žáků devátých tříd vykazuje známky střední až těžké deprese a 30 % z nich má známky úzkosti. Výrazněji jsou zasaženy dívky, u kterých jsou depresivní i úzkostné příznaky dvojnásobně častější než u chlapců. Duševní zdraví ovlivnily i důsledky pandemie vedoucí k pocitům osamělosti a vyloučení.

Deprese není běžný smutek. Umíte je rozeznat?

Deprese nebo úzkost má až třetina dětí. Poznáte příznaky těchto nemocí?

Deprese a úzkost mohou mít různé projevy, u každého se trochu liší, ale jste to právě vy, kdo zná své dítě nejlépe. Pokud u něj pozorujete změny nálad a chování, zachovejte klid a ukažte svému potomkovi, že existuje pomoc. Platforma Shifto slučuje terapeuty, kteří se zaměřují na problémy mladých a poskytují jim online terapie.

Na rozdíl od běžného smutku se psychické problémy projevují dlouhodobě. Pokud je váš potomek již delší dobu posmutnělý, zádumčivý, uzavírá se do sebe, nespí nebo nemá chuť k jídlu, zaměřte se na to, zda se u něj neprojevují následující příznaky úzkosti a deprese, dvou nejčastějších psychických nemocí.

  • Dítě začíná mít pesimistický pohled na svět, nechce nic dělat, nic ho nebaví, všechno ho podráždí a většinu času tráví uzavřené samo do sebe.
  • Jednou ze známek deprese je dlouhotrvající smutek a beznaděj.
  • Tyto pocity zároveň doprovází strach a neodůvodněné obavy. Zatímco strach má jasnou příčinu, úzkost přináší obavy, které nemají žádné konkrétní odůvodnění.
  • Dítě postupně ztrácí zájem o veškeré aktivity, školu, koníčky i sociální kontakty, včetně toho, co ho dříve velmi bavilo.

S úzkostí pak nastupuje neustálá nervozita, napětí a výkyvy nálad. Následným projevem toho, že se něco děje, mohou být i pocity bezcennosti a viny, které často souvisí s nízkou sebedůvěrou.

V krajních případech se mohou u deprese objevit i myšlenky na smrt. Ty trápí často mladé, kteří bojují se svým genderem nebo sexualitou a mají pocit, že se ocitli v bezvýchodné situaci. Jakmile uslyšíte slova typu „stejně nic nemá cenu“, „lepší by bylo to tu zabalit“ apod., zpozorněte a okamžitě vyhledejte odbornou pomoc.

Jak se nemoc podepíše fyzicky

Deprese nebo úzkost má až třetina dětí. Poznáte příznaky těchto nemocí?

Úzkost a deprese často ovlivňují také spánek a chuť k jídlu. Příliš mnoho nebo málo spánku stejně jako náhlé změny v příjmu potravy jsou dalšími příznaky, na které dávejte pozor. Mladí lidé s depresí často pociťují extrémní únavu, anebo naopak nespavost, což jim brání v běžných aktivitách. K tomu se přidávají fyzické potíže, jako jsou bolesti hlavy, břicha, zad, svalové křeče nebo zažívací problémy, třes, bolest na hrudi, bušení srdce a zvýšené pocení.

Zarezervujte svému dítěti terapii na Shifto a pomozte mu včas

Včasná a správná intervence je pro zlepšení duševního zdraví klíčová. Platforma Shifto nabízí řešení v podobě online terapií pro mladé, které jsou dostupné odkudkoliv a kdykoliv. Mladí lidé tu mohou s terapeuty řešit své problémy diskrétně a bez obav z odsouzení. Díky online průběhu je navíc jednoduché se terapie zúčastnit a zároveň pro ni najít vhodný čas. Terapeuti na Shifto se zaměřují na mladé lidi a jejich specifické problémy.

Termín si můžete rezervovat i vy sami. Zvolte si terapeuta, který je vám nejsympatičtější, a poraďte se o tom, jak trápení svého dítěte efektivně řešit.

Pokud máte sebemenší podezření, že vaše dítě může prožívat jakékoliv duševní trápení, neváhejte, navštivte Shifto a podpořte jeho zdraví.

Marta Jandová obětovala rakovině prsa, vaječníky i šanci na druhé dítě: Nechtěla jsem umřít jako bratr a maminka

Marta Jandová obětovala rakovině prsa, vaječníky i šanci na druhé dítě: Nechtěla jsem umřít jako bratr a maminka

Související články

Další články