Vlasta Fialová byla hvězdou filmů pro pamětníky, nebo chcete-li prvorepublikové kinematografie. Ač ji Japonci označili za nejkrásnější herečku, štěstí v lásce neměla. Jaký byl život představitelky divé Báry?
Vlasta Fialová (20. ledna 1928 až 13. ledna 1998) pocházela z divadelní rodiny. Rodiče byli členy brněnské opery. Po několika angažmá se Fialová stala významnou členkou činohry Státního divadla v Brně. V roce 1964 jí udělili titul zasloužilá umělkyně.
Výška 164 cm, váha 64 kg
Přesně tyto údaje si poznamenal režisér filmu Divá Bára Vladimír Čech po setkání s Vlastou Fialovou. Když mu ještě oznámila, že je schopná skočit po hlavě do vody a neutopit se, dál už nehledal. Našel, co potřeboval: nebojácnou herečku s exotickým vzhledem. Snímek u nás zaznamenal obrovský úspěch. Vidělo ho přes pět milionů lidí. V zahraničí byla návštěvnost ještě vyšší. Film šel do Japonska, Jižní Ameriky, Afriky a Austrálie.
Po velkém úspěchu ale následoval strmý pád. Národní ani Vinohradské divadlo se jí moc nezamlouvalo, krátce dojížděla do Olomouce a poté do Brna, kde již setrvala napořád. Filmaři o ni už moc velký zájem neměli. Zahrála si ještě v devatenácti filmech. Na hlavní roli ale mohla rovnou zapomenout.
Podle Japonců byla nejkrásnější herečka
Vlasta Fialová patřila mezi nejatraktivnější české herečky (v Japonsku ji dokonce vyhlásili za nejkrásnější herečku roku právě díky filmu Divá Bára), přesto neměla ukázkový milostný život. Byl spíše tragický. Muži jí padali k nohám, ona si ale vybrala jen dva. První, herec Jiří Tomek, s ní měl syna Jiřího. Když se narodil, musel Jiří zrovna narukovat na vojnu. Po návratu to už nebylo takové jako předtím. Rozvedli se.
Podruhé se provdala za staršího Zdeňka Kampfa. Ale ani tentokrát se nekonala společná domácnost. Každý měl své zázemí. Scházeli se, kdy chtěli, hodně cestovali. Vyhovovalo jim to. Když Kampf v roce 1987 zemřel, dalšího muže už neměla. Se Zdeňkem strávila přes třicet let.
Sedmdesáti se Vlasta Fialová nedožila
Herečka plánovala oslavu sedmdesátky, které se ale bohužel nedožila. Přišlo to zcela nečekaně. Zrovna dohrála televizní inscenaci Stromy umírají vstoje. Našli ji v jejím bytě. Rakev pak zdobily květiny, jenž byly původně určeny na její oslavu.
Na Vlastu Fialovou se můžete podívat ve filmu Divá Bára, dnes v 15:25 na FTV Prima. Snímky herečky i fotky z filmu najdete v galerii.
Zdroje informací:
Kniha České nebe filmové, Pavel Taussig, nakladatelství XYZ 2018
Ženy.iprima.cz: Vlastu Fialovou vyhlásili Japonci nejkrásnější herečkou. S muži nežila, zemřela náhle









