IVF jako metoda pro léčbu neplodnosti

IVF jako metoda pro léčbu neplodnosti
Zdroj: IVF

Stále se vám nedaří otěhotnět? Řešením může být mimotělní oplodnění, známé jako IVF (in vitro fertilization). Původně byla tato metoda určena pro ženy, které měly vážně poškozené nebo chybějící vejcovody. Dnes ji využívají centra asistované reprodukce jako běžnou metodu léčby neplodnosti například i v případě, kdy se chtějí páry vyvarovat přenesení genetické vady na miminko. 

Komerční sdělení
Komerční sdělení 14. 11. 2023 09:40

Co je IVF

IVF je pokročilá reprodukční technologie, která umožňuje spojení vajíčka a spermatu mimo lidské tělo. „Ve zkumavce” dojde k oplodnění vajíčka partnerky spermií partnera. Oplozená vajíčka (embrya) se kultivují v laboratoři po několika dní a následně jsou přenesena do dělohy ženy s nadějí, že se uchytí a vyvinou v těhotenství. IVF je častým řešením pro páry, které se potýkají s neplodností z mnoha různých důvodů. Tato metoda také umožňuje genetické testování embryí před implantací, což může předejít dědičným onemocněním.

Centrum asistované reprodukce Repromeda má 99% úspěšnost během čtyř cyklů. Úspěšnost je individuální a ovlivňuje ji několik faktorů od věku po celkové zdraví člověka.

Příčiny neplodnosti žen a mužů

Neplodnost může mít mnoho příčin u žen i mužů. U žen jsou to nejčastěji problémy s ovulací, předčasným selháním vaječníků nebo nepravidelnými menstruačními cykly. Dalšími faktory mohou být zablokované nebo poškozené vejcovody a endometrioza.

U mužů je neplodnost často způsobena nízkým počtem či špatnou kvalitou spermií nebo jejich sníženou pohyblivostí. Další příčiny mohou zahrnovat anatomické problémy, genetické faktory, zdravotní stavy, jako je diabetes nebo infekce, a životní styl.

V mnoha případech je neplodnost multifaktoriální, což znamená, že je výsledkem kombinace několika malých problémů u obou partnerů.

Jak probíhá IVF léčba?

  1. Samotný proces IVF léčby předchází úvodní konzultace, kdy lékaři zjišťují anamnézu páru. Na této schůzce zjistí, jaké jsou možnosti léčby, její postup a detaily. Mimo jiné se zmiňují také ceny a možnosti příspěvků ze strany pojišťoven.
  2. Následuje vyšetření ženy i muže. U žen se provádí například gynekologické vyšetření, hormonální profil, imunologické vyšetření nebo genetické vyšetření. U mužů se dělá například spermiogram.
  3. Ženy následně projdou hormonální stimulací, která způsobí, že ve vaječnících dozraje vyšší počet vajíček než v přirozeném cyklu.
  4. Po ukončení hormonální stimulace přichází na řadu odběr vajíček a spermií. Ještě tentýž den dochází k oplození vajíček.
  5. Vzniklá embrya se zmrazí, aby mohla být využívána i v budoucnu.
  6. Posledním krokem je transfer embrya. Těhotenský test se dělá zpravidla po 14 dnech v případě, že se nedostaví menstruace.

Na webu Repromedy můžete zjistit více o postupu IVF léčby.

Umělé oplodnění je pro páry častokrát jedinou možností, jak otěhotnět. Využít můžete IVF léčbu s darovanými pohlavními buňkami nebo IUI (Intrauterinní inseminaci). Vhodnou léčbu vám doporučí zkušení lékaři.

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články