Starosti s klouby: Jak jim předejít a řešit je efektivně?

Starosti s klouby: Jak jim předejít a řešit je efektivně?
Zdroj: Dr. Max

Sportovci, starší lidé a další z nás, kteří namáhají klouby a potřebují jejich funkci podpořit, ti všichni ocení správně vybrané doplňky stravy. Lidské tělo je sice neuvěřitelné, ale stárnutím dochází k jeho postupnému opotřebování. Když k tomu přičteme třeba nadváhu, jednostranné zatěžování nebo revmatická onemocnění, máme na problém zaděláno.

Komerční sdělení
Komerční sdělení 07. 05. 2024 18:00

Základem léčby je při dlouhodobých potížích vhodná pravidelná tělesná aktivita a pravidelné kontroly u lékaře, při potížích kloubů (např. po nezvyklé zátěži) naopak klid a chlazení. Léky proti bolesti je vhodné bez dohody s lékařem užívat pouze krátkodobě. Namáhané klouby mohou potřebovat i jiný druh pomoci. Komplexní přípravky na klouby obsahují látky, které jsou tělu vlastní a tvoří hlavní složky chrupavky i mezibuněčné kloubní tekutiny.

Kloub ve správné kondici

Kloub je tvořen kloubní hlavicí jedné kosti a kloubní jamkou druhé kosti, které jsou obě uzavřeny do kloubního pouzdra. Kontaktní plochy kostí pokrývá chrupavka. Kloub vytváří mezibuněčnou hmotu – synoviální tekutinu. Mezibuněčná hmota snižuje tření mezi chrupavkami a vyživuje je, čímž zajišťuje bezbolestný pohyb kloubu. Vlastní pohyb je pak uskutečňován pomocí šlach a svalů upínajících se ke kostem.

Kloub, který není fit

Při oslabení dochází v místech nejvyššího zatížení kloubu k postižení kloubní chrupavky, která se zdrsňuje, ztenčuje a postupně mizí. Narušená kolagenová vlákna chrupavky tělo nestačí opravovat. Úbytek mezibuněčné hmoty rovněž přispívá k degenerativním změnám chrupavky. Kloub postupně ztrácí tvar, deformuje se a ztrácí svoji funkčnost. Problémy s klouby začneme pociťovat, když dojde k rozvoji zánětu a k postižení okolních měkkých tkání (samotná chrupavka nebolí).


Jak podpořit kondici kloubů?

Kloubní výživa by měla obsahovat především tři základní stavební složky kloubní chrupavky – glukosamin, chondroitin a kolagen. Glukosamin se přirozeně vyskytuje v lidském těle a slouží jako základní stavební složka kloubní chrupavky a jiných pojivových tkání – kostí, vazů a šlach. Chondroitin je jednou z hlavních složek mezibuněčné hmoty kloubních chrupavek a kolagen je základní stavební hmotou vazivové tkáně kloubů a šlach. Základem je tedy správná a vyvážená strava. Můžete využít i komplexní kloubní preparáty, které často obsahují důležité složky.

Další podpůrné látky pro kloubní výživu

MSM – methylsulfonylmethan je zdrojem organicky vázané síry. Síra tvoří můstky, které vážou potřebné složky do struktury chrupavky. Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro správnou funkci kostí a chrupavek. Extrakt z Boswelie podporuje normální stav kloubů. Mangan podporuje tvorbu pojivových tkání a pomáhá udržet zdraví kostí. Hyaluronan sodný je přirozeně zastoupen v organismu, například v chrupavce nebo v mezibuněčné kloubní hmotě.

Pohyb – který pomáhá a který ne?

Pokud je kloub v pohybu, chrupavka „nasává” tvořící se mezibuněčnou hmotu jako houba, a je tak lépe vyživována. Pohyb navíc pomáhá udržovat v kondici svaly i kosti a přispívá k udržení správné hmotnosti. Vhodné jsou například plavání, chůze, jízda na kole, jóga nebo pilates. Pomohou i pravidelná cvičení a protahování – jóga, pilates, strečink. Nevhodné jsou naopak sporty s jednostrannou intenzivní zátěží (tenis, squash, badminton, basketbal). Najděte si takovou aktivitu, která bude prospívat Vašim kloubům, a věnujte se jí pravidelně, ať můžete po čase opět pocítit radost z pohybu.

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články