Bílé tenisky jsou stylovým základem šatníku – hodí se ke všemu, ale udržet je čisté je výzva. Někdy stačí jeden krok a jejich zářivý vzhled je pryč. Dobrou zprávou ale je, že s pár jednoduchými tipy jim můžete vrátit lesk během chvilky. Poradíme vám, jak je správně čistit, čemu se vyhnout a jak jejich životnost prodloužit. Vaše oblíbené tenisky si tu správnou péči zaslouží.
Bílé tenisky milujeme pro jejich univerzálnost i nadčasový vzhled. Bohužel ale velmi rychle prozradí, kudy jsme se prošli – každá šmouha, skvrna či zašednutí je hned vidět. Určitě ale nezoufejte. Existují triky, díky kterým vaše bílé tenisky budou opět vypadat jako nové.
Doporučené video: Bílé tenisky jsou základem stylového botníku. Podívejte, do jakých všech outfitů je můžete zakomponovat
Začněte čištěním na sucho, pokračujte podle materiálu
Než se pustíte do čištění, nejprve zkontrolujte materiál tenisek. Kožené, textilní nebo syntetické povrchy totiž vyžadují rozdílný přístup. Obecně ale platí, že čištění začíná suchým kartáčkem, kterým odstraníte prach a nečistoty.
Na látkové tenisky můžete použít směs vlažné vody, jedlé sody i jemného mýdla. Vyhněte se však agresivním chemikáliím, které naopak můžou způsobit nežádoucí zažloutnutí. U kožených modelů se držte speciálních přípravků a jemného hadříku – voda a mýdlo totiž kůži spíš vysuší. Nano houbička je pak skvělým pomocníkem pro čištění gumových okrajů.
„Při čištění bílých tenisek je klíčové začít suchým předčištěním, kterým odstraníme prach a hrubé nečistoty. Následuje hloubkové čištění speciálním šamponem, který je šetrný k materiálu, ale zároveň účinný,“ shrnuje pro Lifee.cz správný postup při čištění tenisek manažerka profesionální čistírny a opravny obuvi Agáta Sovová.
Nepodceňte sušení, boty si musí zachovat barvu a tvar
„Velmi důležité je také nechat boty správně vyschnout – ideálně mimo přímé slunce nebo radiátor,“ upozorňuje Agáta Sovová. Tenisky by se totiž mohly zdeformovat. Nejlepší je nechat boty schnout na vzduchu a vycpané papírem, který pomůže držet tvar.
Pozor, nepoužívejte v tomto případě novinový papír, mohlo by se totiž stát, že by na teniskách ulpěla tiskařská čerň. A to v případě bílých tenisek, ani když se jedná o vnitřní stranu boty, rozhodně není žádoucí.
Zapomeňte na praní v pračce nebo drsný kartáček
Jednou z nejčastějších chyb je praní látkových tenisek v pračce. Ačkoliv to může vypadat jako rychlé řešení, hrozí zde poškození lepení, podrážky i samotné struktury obuvi. Navíc se bílé boty v bubnu často opotřebují víc než při ručním čištění.
Další chybou je používání bělidel nebo agresivních čisticích prostředků. Ty můžou látku nenávratně poškodit nebo způsobit nevzhledné žluté skvrny. Raději se spolehněte na osvědčené domácí prostředky a jemné čistící pěny nebo pasty.
Nepodceňujte ani výběr kartáčku na suché čištění – ten by měl být měkký, ideálně z přírodních štětin. Tvrdé kartáče mohou narušit texturu tenisek, nebo je dokonce potrhat.
Impregnujte už před prvním nošením
Základem je impregnace. Hned po koupi (a po každém čištění) na boty aplikujte ochranný sprej proti vodě a špíně – ten vytvoří neviditelnou vrstvu, která zamezí vsakování nečistot. Impregnace funguje nejlépe na suché a čisté boty.
Bílé tkaničky perte zvlášť, ideálně v ruce nebo v textilním sáčku v pračce. A pokud už jsou opotřebované, jejich výměna dodá botám okamžitě nový šmrnc. Nezapomeňte ani na vnitřek obuvi – pravidelně je větrejte a používejte deodoranty do bot.
Pokud tenisky nenosíte denně, skladujte je ve stínu a mimo přímé sluneční světlo. Nejlepší je uložit je do krabice nebo textilního pytlíku, kde si udrží tvar i barvu. A jestli se o svůj oblíbený pár tenisek opravdu bojíte, je dobré mít vždycky po ruce první pomoc pro expresní čištění. „Doporučujeme používat vlhčené ubrousky určené na obuv, které pomáhají udržet tenisky čisté i mezi jednotlivými čištěními,“ uzavírá Agáta Sovová.
Tipy na produkty, které vaše bílé tenisky udrží zářivé a čisté, najdete v galerii.