Průvodce dovolenou: Jaké oblečení si zabalit?

Průvodce dovolenou: Jaké oblečení si zabalit?
Zdroj: Shutterstock

Přemýšlíte, jak se sbalit na dovolenou, abyste se vyhnuli zbytečně nacpanému zavazadlu, ale zároveň byli připraveni na každé počasí a příležitost? Bez ohledu na to, zda plánujete odpočinek u moře, treking v horách nebo prohlídku měst, vhodně zvolený šatník je klíčem k pohodlí. V této příručce najdete praktické tipy, které vám pomohou zabalit se chytře s ohledem na české preference a klimatické výzvy. Jste připraveni na cestovatelský minimalismus?

Komerční sdělení
Komerční sdělení 05. 05. 2025 10:19

Jak přizpůsobit šatník cíli cesty?

Jdete na pláž, do hor nebo možná na city break? Každý typ dovolené vyžaduje jiný přístup k balení. Na all-inclusive dovolenou v teplých zemích, jako je Turecko s levným all-inclusive, stačí lehké šaty, krátké šortky a plavky. Pamatujte však, že večery mohou být chladné – lehký svetr nebo šátek se hodí na večeři pod širým nebem. Pokud plánujete aktivní dovolenou, vsaďte na technické oblečení: prodyšná trička, kalhoty s funkcí quick-dry a pohodlné trekové boty. Pro městské výlety se hodí stylové, ale pohodlné oblečení, které vám umožní prohlídky bez omezení.

Pro milovníky horských túr jsou klíčové vrstvy. Termoaktivní prádlo, fleecová mikina a vodotěsná bunda jsou základem. Nezapomeňte na čepici a rukavice – i v létě může teplota ve vyšších horských polohách klesnout pod 10 °C.

Jak se vypořádat s proměnlivým počasím?

České podnebí bývá rozmarné, ale podobné výzvy vás čekají v mnoha evropských destinacích. Tajemství? Vrstvení! Začněte bavlněným tričkem nebo šaty, přidejte lehkou mikinu a mějte po ruce větrovku. Díky tomu přizpůsobíte oblečení teplotě bez nošení těžkého kabátu. V případě deště vsaďte na oblečení s membránou – zabírá málo místa a chrání před promoknutím. Zabalte si také rychleschnoucí ponožky – mokré nohy jsou nejjednodušší cestou k nachlazení.

Letní bouřky nebo jarní přeháňky by vám neměly pokazit dovolenou. Do kufru vložte deštník nebo voděodolnou bundu s kapucí. Pokud se chystáte do oblasti s vysokou vlhkostí (např. k jezerům), vezměte si další pár bot – nic tak nekazí náladu jako mokré boty. Pamatujte, že i v teplých zemích může teplota v noci klesnout o 10-15 stupňů – lehký svetr nebo šála se vždy hodí.

Jaké materiály vybírat, abyste se cítili pohodlně?

Bavlna, len a tencel – tyto přírodní tkaniny by měly dominovat vašemu prázdninovému šatníku. Jsou prodyšné, minimalizují pocení a rychle schnou. Vyhýbejte se syntetickým materiálům, které mohou v horku způsobovat podráždění. Výjimkou je sportovní oblečení – polyester s příměsí elastanu se dokonale hodí během fyzické aktivity. Pro milovníky elegantních outfitů doporučujeme len – ačkoli se mačká, skvěle chladí a vypadá neobyčejně šik.

V případě spodního prádla vsaďte na prodyšné materiály s přídavkem lyocellu nebo modalu. Vyhněte se krajkovým modelům na celodenní prohlídky – mohou tlačit během dlouhých procházek. Pokud plánujete cestu do zemí s tropickým klimatem, zvažte nákup košil s UV filtrem – ochrání vás před škodlivým zářením bez nutnosti mazat se krémem každou hodinu.

Jak se sbalit minimalisticky?

Použijte pravidlo 5-4-3-2-1: 5 horních dílů, 4 spodní díly, 3 páry bot, 2 šaty/obleky a 1 bunda. To stačí na týdenní dovolenou! Klíčem jsou univerzální barvy – černá, bílá, béžová a denimová. Sukně midi v neutrálním odstínu poslouží jak na pláž (s topem), tak na večeři (s elegantní halenkou). Pánská kostkovaná košile může být součástí casual outfitu s šortkami nebo formálního looku s lněnými kalhotami.

Do kufru zabalte multifunkční doplňky. Šátek může sloužit jako přikrývka ramen, přebalovací podložka pro dítě nebo dekorace kabelky. Sportovní boty se hodí jak na stezku, tak při prohlídce města. Pamatujte, že mnoho hotelů nabízí půjčovny sportovního vybavení – nemusíte s sebou vozit například tenisové rakety.

Jaké doplňky jsou nezbytné?

Pokrývka hlavy je základ! Klobouk se širokou krempou ochrání před úpalem a kšiltovka sníží oslnění sluncem. Sluneční brýle s UV filtrem jsou nutností – vyberte si model s polarizací, který sníží odlesky například od vody. Pro osoby nosící kontaktní čočky je vhodné vzít si zvlhčující kapky – klimatizace v letadle a hotelu může vysušovat oči.

Nezapomeňte na cestovní organizéry. Průhledná kosmetická taška usnadní kontrolu tekutin na letišti a speciální pouzdro na šperky zabraňuje zamotání řetízků. Pro ty, kteří šetří místo, doporučujeme multifunkční kosmetiku – krém s filtrem 3v1 (hydratuje, chrání a vyživuje) nebo tuhý šampon.

Shrnutí: Jaké oblečení zabalit na dovolenou?

Váš dovolenkový šatník nemusí být přeplněný – klíčem jsou univerzální střihy, kvalitní materiály a promyšlené kombinace. Pamatujte, že v případě potřeby můžete většinu věcí dokoupit na místě. Vaším cílem je pohodlí, nikoli ohromovat ostatní množstvím oblečení. Nyní, když už znáte tajemství balení, je čas zabalit kufr a vydat se na vysněnou cestu. Kamkoli vás to zavede – budete připraveni!

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Související články

Další články