4 nejčastější chyby při čištění zubů

4 nejčastější chyby při čištění zubů
Zdroj: Pexels

Každodenní čištění zubů by měla být samozřejmost a zdravé zuby jsou bezpochyby naší vizitkou. Ne všichni ale mají to štěstí na krásný úsměv bez plomb. Na vině ale nejsou geny, jak si často myslíme, ale nesprávná či nedostatečná ústní hygiena. Čistý zub se totiž nekazí, nikomu. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se při čištění zubů dopouštíme? A proč je důležitá zejména večerní zubní hygiena?

Komerční sdělení
Komerční sdělení 5. února 2021

1. Nedostatečná doba čištění

Běžná doba, která je věnována čištění zubů je v průměru asi 60 vteřin, a to je málo. Každá ploška zubu by se měla vyčistit zvlášť s důrazem na čištění těžko přístupných míst. Dobré vyčištění zubů tak snadno zabere několik minut a budete k němu potřebovat nejen zubní kartáček, ale i další pomůcky. Pokud máte pocit, že správné čištění dvakrát denně nezvládnete, dejte si záležet alespoň na té večerní.

 Důkladná večerní zubní hygiena před tím, než jdete spát, má několik výhod. Jednak na ní máte dost času, jednak usínáte s dobrým pocitem, ale především jsou dobře vyčištěné zuby více chráněné. V době spánku, kdy organismus odpočívá, je snížená tvorba slin a omezený pohyb jazyka a rtů a tak nedochází k přirozenému oplachování zubů. Bakteriím se při nevyčištěných zubech lépe daří se pevně usadit na povrchu skloviny a produkovat kyselé látky, sklovinu poškozující,“ říká MUDr. Pavel Smažík, stomatolog a majitel firmy Herbadent.

4 nejčastější chyby při čištění zubůHerbadent

2. Špatný výběr zubního kartáčku

Ve vhodném výběru kartáčku a jeho včasné výměně lidé chybují velmi často. Pro správné vyčištění chrupu jde o klíčový nástroj. Mechanicky odstraňuje z povrchu zubů zubní plak, což je měkký, lepivý, žlutobílý mikrobiální povlak. Bakterie obsažené v zubním plaku patří k základním příčinám vzniku zubního kazu, zánětu dásní a parodontitidy. Správný zubní kartáček a jeho efektivní používání doporučí každému jeho zubní lékař či dentální hygienistka. „Pro každého člověka, pro každý chrup či pro každou techniku čištění zubů je vhodná jiná síla vláken. Obecně lze ale říci, že jednoduchá hlavička s rovnými vlákny je základ. Vhodné je vyhnout se příliš tvrdým vláknům, která dráždí dáseň a dokonce mohou při dlouhodobém používání poškodit sklovinu. Ta nejjemnější vlákna jsou zase jen pro specialisty, kteří se naučili správnou techniku čištění zubů, a navíc ji kombinují s mezizubním kartáčkem,“ doplňuje MUDr. Pavel Smažík z Herbadentu. Kartáček je dobré vyměnit ideálně za 2-3 měsíce od začátku jeho používání, protože vlákna se mikroskopicky opotřebovávají a usazují se na nich bakterie. Výměna je nutná také po nemoci jako je nachlazení či jiné onemocnění horních cest dýchacích. Kartáček by totiž mohl být zdrojem reinfekce.

3. Přílišný tlak na kartáček při čištění

Velmi častou chybou je přílišný tlak vyvíjený na zubní kartáček při jeho použití. Při větším tlaku nebude výsledek efektivnější ani nedojde k důkladnějšímu odstranění zubního plaku. Naopak dojde k rozestoupení vláken a ta nejproblematičtější místa se nevyčistí.

4. Časté čištění

Není nutné čistit zuby po každém jídle. Například po ovoci či kávě je dokonce dobré chvíli počkat, než se pH v ústech ustálí. Kyseliny obsažené v jídle mohou totiž naleptat zubní sklovinu a čištěním si pak spíše uškodíte. Pokud máte potřebu si zuby přesto vyčistit, počkejte zhruba půl hodiny.

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články