Chcete si ochránit své tělesné i duševní zdraví? Odborníci radí, jak na to

Chcete si ochránit své tělesné i duševní zdraví? Odborníci radí, jak na to
Zdroj: Herbadent

Současná situace mnohým z nás zcela změnila denní režim. Díky tomu může docházet i k pozvolné změně našich návyků. Kromě toho, že bychom se měli dle některých psychologů i při práci z domova každé ráno oblékat, jako bychom šli do práce, stejně tak je nutné zachovat hygienické návyky a věnovat jim stejný čas. Nebo ještě víc. Jakým úskalím jsme díky práci z domova vystaveni víc, než kdy předtím a jak se před nimi chránit?

Redaktor
Redaktor 31. 12. 2020 18:28

Psycholog radí připravit si plán

Možná máte pocit, že díky práci z domova máte na vše spoustu času. Ať už se jedná o chod domácnosti či péči o sebe. Efekt ale může být i opačný a zdánlivá časová neomezenost může vést k neustálému odkládání úkolů, protože na to přece máte celý den. Rada? Sepište si plán, který vás udrží v jasném režimu. Příprava, ať už se týká životní situace nebo udržení denních návyků, je důležitá i z psychologického hlediska. „Příprava může zvýšit pocit kontroly nad naším životem a to je v období krize zcela zásadní faktor, který rozhoduje o naší stabilitě a schopnosti ji zvládnout,“ radí psycholog Dalibor Špok pro psychologie.cz.

Herbadent

Dermatoložka doporučuje chránit se před modrým světlem

Trávíte před obrazovkami mobilů a počítačů stále více času? Chraňte svou pleť před „modrým světlem“, které z displejů vyzařuje a může způsobit předčasné stárnutí pleti. „Modré světlo narušuje náš spánek tím, že snižuje hladinu spánkového hormonu melatoninu a může také ovlivňovat biologický rytmus kožních buněk a tím snižovat schopnost jejich přirozené obnovy. Celkově tak může přispívat k předčasnému stárnutí kůže,“ říká dermatoložka Hajnalka Méryová Faragó, skincare expertka prodejen Marionnaud. Jak se tedy chránit? V kosmetice zaměřte svou pozornost na produkty, které obsahují antioxidanty, např. vitamin E, C, A a jeho deriváty. Některé přípravky, které chrání pleť před UV zářením, filtrují také modré světlo. Prospěje vám i přepínání přístrojů do režimu tzv. night shift, díky kterému se intenzita modrého světla ve večerních hodinách snižuje.

Zubař vysvětluje, proč pravidelně vyplachovat ústa

To, zda člověk onemocní, je závislé na několika faktorech. Jedním z nich je „virová nálož“, tedy množství virů usazených na sliznici a doba, po kterou tam působí. Vyplachování úst tedy logicky virovou nálož snižuje. Pokud použijete ústní vodu, která má standardně protibakteriální a protivirové účinky, je efekt ještě větší. „Rozhodně ale není vhodné intenzivně a dlouhodobě používat silné ústní vody s obsahem chemie. Ústní mikroflóra, tedy bakterie, jsou důležitou součástí trávicí trubice, tedy i úst a není v našem zájmu ji „vybít“. Proto je vhodnější používat ústní vody na přírodní bázi, které sice sníží počet bakterií a případně virů, ale zachovávají ústní mikroflóru vyváženou. Tak, aby se agresivní bakterie nemohly bez kontroly ostatních namnožit nadměrně,“ říká MUDr. Pavel Smažík, stomatolog a majitel Herbadent.

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Související články

Další články