Mezinárodní festival udržitelného rozvoje EKOTOPFILM představuje předsedu odborné poroty Stevea Lichtaga

Steve Lichtag je autorem populárního snímku Dobrodružství oceánů: Carcharias – Velký bílý.
Zdroj: Twinstarfilm.com
Steve Lichtag je autorem populárního snímku Dobrodružství oceánů: Carcharias – Velký bílý.Peter Lím, ředitel slovenského Ekotopfilmu.Snímek Dobrodružství oceánů: Carcharias – Velký bílý měl premiéru v roce 2001 na NBC.Steve Lichtag.+ 1 fotka

Nejstarší mezinárodní festival dokumentárních filmů s environmentální tématikou na světě Ekotopfilm se po 43 úspěšných ročnících na Slovensku bude letos konat také v České republice!

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 02. 09. 2016 14:38

Hlavní část programu festivalu Ekotopfilm v České republice proběhne v hotelu Olšanka v Praze ve dnech 15.–19. října, následovat bude festivalová tour, která promítne to nejlepší z filmové přehlídky včetně vítězů hlavní soutěže. Ty vybere mezinárodní odborná porota v čele s předsedou, oceňovaným filmařem a dokumentaristou Stevem Lichtagem, který se dlouhodobě zaměřuje na filmy s tématy divoké přírody a podmořského světa.

„Přinášíme ty nejlepší filmy ještě před tím, než se dostanou do televizí typu National Geographic, BBC nebo Spektrum... Jsou to filmy staré rok a půl a v drtivé většině je uvádíme v premiéře,“ vysvětluje Peter Lím, ředitel slovenského Ekotopfilmu.

Tisková zpráva

„Na základě těchto filmů se začne o problém zajímat i veřejnost a rozvíří se diskuze. Tematické zaměření filmů je široké – od odpadů a znečištění planety po přírodní katastrofy.“ 

Ty vybírá mezinárodní filmová porota, letos v čele s uznávaným filmařem Stevem Lichtagem, který se potápí se žraloky, miluje přírodu a točí úspěšné přírodovědné filmy s mezinárodním ohlasem. Jeho snímky získaly více než 80 ocenění po celém světě.

Mezi ty nejznámější a nejúspěšnější patří Dobrodružství oceánů: Carcharias - Velký bílý (2001) nebo Tanec modrých andělů (2004). Snímkem Prapodivný svět (2006) Lichtag poukázal na kontroverzní legální elektroodlov ryb v českých řekách. Jeho zatím poslední počin, 3D film pro celou rodinu Aldabra: Byl jednou jeden ostrov, se v kinech objevil v loňském roce.

Twinstarfilm.com

Filmař je prezidentem nadace CRYSTAL PLANET, zaměřené na ochranu podvodní flory a fauny, a ředitelem Mezinárodního filmového festivalu Voda Moře Oceány, který založil v roce 2004. Letos se koná již potřinácté, a to ve dnech 15.–18. září v Hluboké nad Vltavou. Úzce spolupracuje se zahraničními osobnostmi zabývajícími se životním prostředím, jako je Michael Rutzen, William Parks, Samuel Gruber, Garry Atkinson nebo Jean-Michel Cousteau.

Lichtag je také členem řady institucí na ochranu přírody a mezinárodních filmových porot, mezi které patří nejen slovenský Ekotopfilm, ale nově také Ekotopfilm pořádaný v České republice. 

Ceskatelevize.cz

„Soutěžní filmy s environmentální tématikou jsou z velké většiny globální a nadčasové. Proto si troufám říct, že festival Ekotopfilm zakotví nejen v České republice, ale jeho cesta možná povede ještě dál,“ uvedl Lichtag. „Témat týkajících se  životního prostředí je nekonečně mnoho a právě film je jedním z nejmocnějších nástrojů, jak veřejnost všech generací informovat o enviromentálních tématech a tím je současně i vzdělávat.“

Cílem festivalu je inspirativním způsobem měnit chování společnosti ve vztahu k životnímu prostředí a vytvořit prostor k otevřené diskuzi o otázkách trvale udržitelného rozvoje. Součástí festivalu je bohatý doprovodný program – diskuze, přednášky, výstavy, prezentace a besedy, který je vhodně sestaven tak, aby oslovil co nejširší publikum. MFF Ekotopfilm je určen laické i odborné veřejnosti, dětem i dospělým. Vstup na veškeré akce festivalu je volný.

Více informací o festivalu najdete na oficiálních stránkách festivalu nebo jejich facebookové stránce.

Zdroj: Tisková zpráva

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články