Klasika jménem vodní meloun. Jaké pozitivní účinky má na lidské zdraví?

Klasika jménem vodní meloun. Jaké pozitivní účinky má na lidské zdraví?
Zdroj: pixabay.com

Šťavnatá červená dužina a zelená slupka, to je symbol léta, který není třeba představovat. Ačkoli Češi přichází na chuť i jiným, cukrovým variantám, vodní meloun zůstává stálicí. Už podle názvu není překvapením, že tento meloun obsahuje více než 90 % vody, takže se jedná o ideální letní svačinku, na které si bez výčitek pochutnáte. Nezanedbatelný je ale i obsah vitaminů a minerálů.

Redaktor
Redaktor 22. září 2020

Ideální hmotnost vodního melounu je kolem 2-3 kilogramů. Znakem správné zralosti je lesklá a rovnoměrně tónovaná slupka a dunivý zvuk při poklepání. V obchodech Tesco najdete hned několik druhů vodního melounu. Vodní meloun bez semínek se vyznačuje sladší chutí, než mají ostatní melouny. Baby meloun vodní je ideální na zahradní party u přátel a navíc malá velikost je praktická pro uchování melounu v lednici. Vodním melounem se žlutou dužinou pak určitě překvapíte. Vysoký obsah přírodního cukru dodává tomuto melounu výraznou chuť. Pochutnat si na něm můžete jen tak nebo třeba v letní melounové bowli. Vodní melouny jsou dostání v obchodech Tesco od českých farmářů a dodává je společnost Blanická.

Klasika jménem vodní meloun. Jaké pozitivní účinky má na lidské zdraví?pixabay.com

Jaké pozitivní účinky mají vodní melouny na zdraví?

Vodní meloun je letní ovoce, které se těší velké oblibě u dětí, dospělých i starší generace. Je ideálním prostředkem pro zdravý způsob uhašení žízně, protože kromě vysokého obsahu vody vyniká i skvělým osvěžujícím aroma. Již pouhý pohled na jasně červenou dužninu stačí, aby se vám sbíhaly sliny v ústech. To je však jen jedna z mnoha předností, které vám vodní meloun nabízí.

Nutriční hodnoty – 92 % voda, 8 % “zlato”

Vedle 90 až 92% obsahu vody obsahuje vodní meloun mnoho dalších cenných složek, mimo jiné vitamíny, antioxidanty a minerální látky, vlákninu a jádra, která mají fantastický vliv na zdraví.

Odkyselení, detoxikace a odvodnění organismu

Vodní meloun je skvělým pomocníkem při dodržování každého programu zaměřeného na odkyselení a detoxikaci organismu anebo hubnutí, protože napomáhá odvodňování organismu. Přispívá k rychlejšímu vylučování škodlivých látek z těla, navíc nám pomůže zbavit se několika přebytečných kilogramů váhy. Zvláště cenným přínosem je extrémně vysoký obsah vody, jelikož se v tomto případě jedná o takovou tekutinu rostlinného původu, kterou z hlediska kvality jen tak něco nepřekoná. Samozřejmě, že i jiné rostliny obsahují takovou cennou tekutinu, avšak zdaleka ne v takovém množství. Červenou barvu dužniny vodního melounu způsobuje přírodní barvivo lykopen, které má silné antioxidační účinky, působí proti volným radikálům a významně posiluje imunitní systém.

Aminokyseliny ve vodním melounu pro rozšíření cév

Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem z hlediska mozkové mrtvice a srdečního infarktu. Pokud je krevní tlak vyšší, ale ještě nevyžaduje léčbu, je pravidelná konzumace vodního melounu (vedle kapslí s obsahem česneku) velmi účinným a také vysloveně chutným způsobem prevence. Je tomu tak díky vysokému obsahu aminokyseliny známé pod názvem citrulin. V lidském organismu se přetváří na aminokyselinu arginin. V této formě působí na rozšiřování cév. Díky argininu se zlepšuje cirkulace krve, čímž se vyvažuje škodlivé zvýšení krevního tlaku. S tím souvisí i významné snížení rizika vzniku srdečních a cévních chorob.

Konzumujte i jadérka vodního melounu!

Jadérka vodního melounu transportují esenciální aminokyseliny, například tryptofan a glutaminové kyseliny. Lizin hraje důležitou roli ve vstřebávání vápníku v organismu a při tvorbě kolagenu a vazivových tkání. Arginin podporuje látkovou výměnu, zlepšuje činnost kardiovaskulárního systému a zlepšuje sexuální zdraví. Jadérka vodního melounu jsou zdrojem energie, obsahují rozpustnou a nerozpustnou vlákninu. Podporují správnou funkci střev, působí proti zácpě. Jadérka jsou bohatá na hořčík, čímž podporují správnou činnost srdce, upravují krevní tlak, podporují látkovou výměnu a syntézu bílkovin.

Melounový čaj

Připravte si z jadérek vodního melounu čaj! Množství 2 až 3 čajových lžiček jadérek zalijte horkou vodou a nechte odstát přibližně 30-45 minut. Takto připravený čaj reguluje hladinu cukru v krvi a působí blahodárně v případě cukrovky. Výsledky výzkumů zveřejněných Evropskou lékovou agenturou poukazují na příznivé účinky jadérek vodního melounu v léčbě zvětšené prostaty.

Klasika jménem vodní meloun. Jaké pozitivní účinky má na lidské zdraví?Tesco

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová radí, jak na rychlý denní make-up do školy či do práce

Další články