Kde děláme nejčastěji chyby při zalévání pokojových rostlin?

18. září 2018
Pixabay
Pixabay

Také vám doma neustále hynou květiny? Zaléváte málo, nebo naopak hodně? Jak byste měli správně postupovat, aby se vašim rostlinách doma dařilo.

Největší chybou je přelévání rostlin, máme tendence je spíš hodně zalévat, než je trápit suchem.

Lidé své rostliny spíše přelévají, než by je trápili suchem. V prvé řadě si zjistěte požadavky konkrétního druhu, které vyplývají z prostředí původu rostliny, a dále jednoduše sledujte signály, které vám dává sama rostlina.

Jak často zalévat pokojové rostliny?

Stav substrátu nejlépe poznáte pohmatem. Dokud cítíte, že je hlína vlhká a lepí se vám na prsty, nezalévejte. Pokud je suchá a prsty zůstávají po kontaktu s hlínou téměř čisté, nastal správný čas na zalití. Zalévat málo a často není řešením, protože voda by se do spodní části květináče vůbec nemusela dostat.

Jaká voda je vhodná?

K zalévání používejte odstátou vodu, která tak získá pokojovou teplotu. Nikdy nezalévejte vodou studenou, čerstvě natočenou z kohoutku. Vhodná je spíše měkká voda.

Zalévání v zimě a v létě

V létě rostliny potřebují více vody nejen kvůli vyšším teplotám, ale také proto, že intenzivněji rostou. V zimě záleží na jejich umístění. Ve vytápěných místnostech se suchým vzduchem mohou vyžadovat zvýšenou dávku vody i v tomto období.

Jak správně vybrat květináč

Materiál květináče se výrazně podílí na rychlosti vysychání substrátu. Květináče z pálené hlíny samy absorbují část zálivkové vody a rostliny pak vyžadují častější zalévání než ty, které rostou v květináčích z plastu.