Speciální rádce pro kancelářské krysy: Jak na milostné vztahy a zdravé prostředí na pracovišti

Speciální rádce pro kancelářské krysy: Jak na milostné vztahy a zdravé prostředí na pracovišti
Zdroj: Shutterstock
V kanceláři musí panovat pohoda a příjemná atmosféraZpříjemněte si pracovní prostředí nějakou květinou5. Kamarád-kolega. Pokud máte s nějakým kolegou bližší vztah, je to jedině dobře – zná dokonale pracovní prostředí, a má tak pro vaše nesnáze pochopení.Překvapil vás kolega ochotou pomoci? Zvykejte si!+ 2 fotky+ 3 fotky

Pokud jste se rozhodli pro zdravý životní styl, neměli byste nechat svoje dobré návyky doma, když jdete do práce. I když kancelář nabízí spoustu lákadel k hřešení, jako jsou různé dobroty v kuchyňce a podobně, můžete se zaměřit na několik detailů, které vám pomohou udržovat se v dobré kondici i během pracovního dne. Je potřeba mít stále na paměti, jak velkou část svého času trávíme právě v zaměstnání a že právě tento čas můžeme využít i pro udržování dobrého zdraví a především přátelských vztahů.

Petra Járková
Petra Járková 29. 05. 2019 18:00

Udržujte emoce na uzdě

I kdyby se člověk snažil sebevíc, citovým vazbám ke svým kolegům se neubrání. Ať už jsou tyto vazby kladné či záporné, většinou dost ovlivňují celkovou náladu na pracovišti. Abyste se do práce mohli těšit a nemuseli každý den vstávat s obavami a nechutí, je poměrně vhodné snažit se vztahy na pracovišti udržet v pořádku. Raději tedy lásku a práci nemíchejte dohromady.

Zkuste sílu rostlin

Pohled na zeleň je prostě příjemný. To znáte z lesa nebo zahrady. Proč byste si tedy kousek přírody nepřinesli i do kanceláře? Jen myslete na to, že pokud nejste zrovna zkušenými pěstiteli, bude to chtít takové druhy, které nevyžadují moc péče a jsou odolné. V práci snadno zapomenete na zalévání a také ne všem pokojovkám vyhovuje vzduch upravený klimatizací. Ideální jsou sukulenty, jako třeba tlustice, nebo dnes tolik populární tillandsie. Ty nepotřebují dokonce ani půdu, krásně prospívají v jakékoliv skleničce nebo prostě na kousku dřeva!

Vstaňte a hýbejte se

Už jste asi slyšeli přirovnání, že sezení je snad horší než kouření. I když se to může zdát hodně nadnesené, faktem je, že dlouhodobé sezení na židli opravdu negativně ovlivňuje náš cévní systém podobným způsobem jako vdechování tabákového kouře – zužuje cévy. Neméně trpí náš pohybový aparát, prostě nám dlouhým setrváním v jedné pozici zatuhnou svaly i klouby. Přitom si ale můžeme pomoci sami přímo v kanceláři u pracovního stolu. Pravidelné protažení pomůže uvolnit svaly a opět se soustředit na pracovní úkony. Často nás při práci u počítače trápí záda, přitom je snadné je uvolnit i na židli. Jednoduše přitáhněte rukama kolena na hruď, doslova se v sedě na židli sbalte do „vajíčka“. S hlubokým nádechem pak ucítíte, jak se vám rozšiřují záda, můžete je tedy prodýchat a tím protáhnout a uvolnit.

Postarejte se o oči

Vašim očím neprospívá dlouhé zaostření v jedné vzdálenosti, typické pro sledování monitoru počítače. Oči jsou při něm namáhané jednostranně. Také je prokázáno, že při pohledu na monitor mrkáme několikanásobně méně než při běžném dívání, což se na stavu zraku může časem projevit.

„Nejjednodušší je pravidelně oči od monitoru zvednout a zaměřit zrak do dálky. Alespoň jednou za půl hodiny dopřát očím pohled z okna, vyjít na chvíli z kanceláře ven nebo si s očima zacvičit: zamrkat, zakoulet, zavřít, otevřít, podívat se doprava a doleva. Dobré je také mít po ruce zvlhčující přípravek, tzv. umělé slzy bez konzervačních látek a občas si do očí nakapat. Případně vědomě mrkat,“ doporučuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, primářka oční kliniky.

Myslete na své mentální zdraví

Existuje přímá souvislost mezi úrovní stresu, který zažíváme, a celkovým zdravím. Pokud jsme v pracovním prostředí, které je emočně náročné a výrazně nás stresuje, je téměř jisté, že se to z dlouhodobého hlediska odrazí na našem zdraví. To samozřejmě ovlivňuje i naše pracovní výkony. Představte si, že podle Karlovy Univerzity 34 % Čechů cítí syndrom vyhoření a dle průzkumu Fast Company dokonce 48 % zaměstnanců v práci brečí a 37 % má tendenci pustit se do konfliktu s kolegy! Jak stres zmírnit? Udělejte si čas na dechová cvičení nebo krátké meditace pomáhající s konkrétními emocemi.

Zdřímněte si

Nevěřte tomu, že šlofíka, tzv. „power nap“, si mohou dopřát jen zaměstnanci ve firmách plných různých pohovek a odpočinkových kójí, jako je Google nebo Apple. Pokud máte v blízkosti kanceláře park, můžete si přinejmenším v nadcházejících teplých měsících v obědové pauze dát dvacet i vy – stačí si přinést do práce oblíbenou deku! Britští vědci Horne a Reyner už v roce 1996 přišli na to, že účinky power napu se ještě násobí, když těsně před ním vypijete kávu nebo čaj. Kofein totiž potřebuje několik desítek minut, než začne zcela působit. Když tento čas využijete ke šlofíku, budete ještě odpočatější – někdy se takovému fíglu říká „nappuccino“.

Vyčistěte vzduch

Kancelářské prostředí může být doslova rájem alergenů. Dovnitř se pyly a prach dostávají z venkovního prostředí nejen přes vzduchotechniku s nedokonalou filtrací, ale také na oblečení pracovníků. Usazují se pak v kobercích a čalounění a rozviřují se veškerým pohybem lidí po kanceláři. Zdrojem jsou také řezané květiny na stolech kolegyň. K tomu si přičtěte výpary ze všudypřítomné kosmetiky a parfémů a máte kolem sebe koktejl ingrediencí, které způsobují nepříjemné kýchání, pálení očí a celkově zatěžují organismus. Ideálním řešením jsou moderní čističky vzduchu.

Přirozené světlo raději než umělé

Světlo je jedním z klíčových faktorů pro dobré zdraví. Je přirozené být přes den na denním světle a pokud trávíme den vevnitř, chybí nám jeho blahodárné účinky. Světlo z umělých zdrojů nám sice umožní vidět, ale tím krátký výčet jeho pozitiv také končí, protože nám nepomůže ani s produkcí vitaminu D, ani s rovnováhou hormonů odpovědných za kvalitní bdělost ve dne a spánek v noci. Na to je potřeba jít ven, a to co nejčastěji.

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články