7 výprav za duchem Vánoc, které musíte během svátků určitě podniknout

O Vánocích se plní sny. Vyrazte tomu svému naproti!
Zdroj: Commons.wikimedia.com

Ti, co si letos na Vánoce vzali dovolenou, budou holdovat klidu neskutečných 10 dní. Jak volno zužitkovat tak, aby se letošní svátky zapsaly na seznam nejlepších momentů vašeho života? Vypravte se na vánoční dobrodružství! Společnost Viator, člen skupiny TripAdvisor, sestavil 7 magických cest po Evropě za duchem Vánoc.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 22. prosince 2015

1. Londýnská novoroční plavba

Uk.urbanest.com

Na Nový rok můžeme každoročně v médiích vidět žebříček těch nejkrásnějších ohňostrojů na světě – a ten v Londýně rozhodně patří ke špici. Což takhle sledovat zářivou podívanou na obloze z jiné perspektivy? Třeba z vodní hladiny Temže?

Ještě před tím si ale dáte do nosu. Připravena pro vás bude tříchodová večeře se sklenkou italského šumivého vína Prosecco. Po nalodění obdržíte drink číslo dva a než přijde čas na odpočítávání posledních vteřin starého roku, „vyhodíte si z kopýtka“ díky živé kapele. Novoroční dobrodružství v Londýně začíná od 8 282 korun za osobu.

Nabídek, jak vkročit do nového roku po britsku, je ale daleko víc. Třeba na středověké baště o šesti chodech. Nebo na novoročním plese s živou kapelou, dýdžejem, kasinem, pětichodovým menu a neomezeným přísunem piva či vína. Večer plný zážitků i tekutých laskomin vás vyjde zhruba na 6 600 korun. Celou nabídku londýnských oslav nového roku najdete tady.

***

2. Jízda na saních v Salzburgu

TripAdvisor.cz

Splňte si sen a projeďte se o Vánocích na saních tažených koňským spřežením! V rakouském Salzburgu vás čekají čtyři noci ve čtyřhvězdičkovém hotelu, během kterých stihnete koncert klasické hudby v Mozarteu, proslulé vánoční trhy i okázalou sváteční večeři.

Ale pospěšte si – pohádkovou vánoční výpravu můžete podniknout jen od 23. do 26. prosince. Za tučný zážitek, ze kterého se budete radovat ještě několik měsíců poté, zaplatíte přibližně 13 100 korun. Plnou nabídku akcí v Salzburgu zobrazíte kliknutím na odkaz.

***

3. Budapešťské vánoční trhy s vůní Tokaje i Býčí krve

Insider.corinthia.com

Ten, kdo miluje atmosféru vánočních trhů a rád si procházku zpestří něčím ostřejším, by neměl výletu do sváteční Budapeště dlouze odolávat. Během dvouapůlhodinové procházky se nabaží až trojími vánočními trhy. Přitom uvidí dominanty města jako baziliku svatého Štěpána, maďarskou státní operu nebo Andrássyho třídu, jednu z nejznámějších budapešťských ulic.

A když ho už nohy neunesou, může zapadnout do restaurace na ochutnávku tří vín včetně věhlasného Tokaje nebo světoznámé Býčí krve. Nebo poklábosit s místními nad hrnkem voňavého svařáku. Za 750 korun je to skoro za hubičku, co říkáte?

***

4. Toskánské operní svátky ve Florencii

Commons.wikimedia.com

Ze silvestrovského programu v italské Florencii mrazí. Velkolepý večer započne čtyřchodová toskánská večeře. Pak čeká účastníky přesun za nejkrásnějšími italskými hymnami Vánoc…

V anglikánském kostele se rozezní překrásné árie, operní skladby od nejslavnějších místních skladatelů Pucciniho, Verdiho či Rossiniho. Nebudou chybět ani světově známé neapolské písně.

Pokud vám úžasem nezdřevění nohy, dopřejte si ještě silvestrovský ohňostroj u mostu Ponte Vecchio s jedním z nejkrásnějších výhledů na světě. Florencie na vás přivítá už za 3 242 korun.

***

5.  Vídeňským waltzem do nového roku

Canadianlivingeurope.wordpress.com

Protančete se k silvestrovské noci s noblesou! Ve vídeňské koncertní síni Kursalon prošoupete střevíce v rytmu waltzu. Právě tento tanec zpopularizoval Kursalon v 19. století za pomoci fenomenálního hudebního skladatele Johanna Strausse staršího. Jeho i Mozartovy skladby přednese během gala koncertu profesionální soubor Salonorchester Alt Wien.

Koncert klasické hudby v renesančním stylu doplní operní pěvci i baletky. Nenechte se ale „zmrazit“ nádherou před očima – byla by škoda promeškat workshop waltzu, novoroční přípitek a poutavé ohňostroje.

Zajeďte si do Vídně pro ranec zážitků, se kterými si vystačíte ještě celé jaro! Stačí ukrojit z vánočního rozpočtu jen něco kolem 1 522 korun.

***

6. Prázdniny v Římě, tentokrát bez Audrey Hepburn

BestGuidedToursinRome.com

Procházka architektonickou tepnou vás dostane hned několikrát – nejprve u Pantheonu, antického kruhového chrámu a nejzachovalejší světové stavby vůbec. Na Španělských schodech se myšlenky stočí ke slavnému filmu Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn a na barokním náměstí Piazza Navona nasajete atmosféru vánočních trhů. Neminete ani fontánu di Trevi, kterou proslavil Federico Fellini ve filmu Sladký život z roku 1960.

Po zastávce ve Vatikánu už je program na vás. A je jedno, zda se vrátíte k fontáně a vhodíte do ní minci, která by podle legendy měla zvýšit naděje na nalezení opravdové lásky. Nebo si dáte kvalitní italskou kávu na vánočních trzích. Prožijte Vánoce po italsku za 1 123 korun.

***

7. Vánočním expresem za světly Berlína

Tonybates.ca

Světelný kamión to není, ale motorový vláček jistě přivábí ducha Vánoc stejně tak. Projíždí totiž nejkrásněji osvětlenými částmi Berlína.

Nejprve prosvištíte jednu z nejslavnějších berlínských ulic Kurfürstendamm, načež zakotvíte u největších dominant Berlína, jako je zámek Charlottenburg, Pamětní kostel císaře Viléma nebo divadlo Friedrichstadt-Palast.

Vánoční atmosféru načerpáte dosytosti i během zastávek na trojích vánočních trzích – jak u zámku Charlottenburg, tak na náměstích Gendarmenmark a Potsdamer Platz. Teď už jen zbývá udělat slavností tečku za uplynulým rokem. Nebo sladkou? Svařené víno z místních vinic jistě zastoupí oboje.

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články