Indické chrámy sexu

20. června 2016
BBC.com
BBC.com

Indie je zemí tisíců bohů, silně kořeněných jídel a v neposlední řadě toho nejexplicitnějšího sexuálního umění, jaké kdy bylo vytvořeno.

V prosinci roku 2013 indická LGBT komunita (lesby, gayové, bisexuálové a transsexuálové) utrpěla těžkou porážku – nejvyšší soud rozhodl, že homosexualita je trestný čin. A o dva roky později tamější vláda vytáhla do boje proti pornografickým internetovým stránkám, které jsou podle jejího názoru zodpovědné za nárůst sexuálně motivovaných trestných činů.

BBC.com

Indie ovšem vždy nebyla puritánskou zemí – spíš přesně naopak. Ostatně, právě zde vznikla legendární Kámasútra. Těžko se tak divit tomu, že v ní naleznete řadu chrámů a jiných náboženských objektů, jejichž výzdoba je značně erotická…

BBC.com

Ukázkovým příkladem takového místa může být Sun Temple v Konarku nebo buddhistické klášterní jeskyně Ajanta a Ellora.

BBC.com

Ty jednoznačně nejzachovalejší a nejzajímavější „chrámy sexu“ se nicméně nachází v malém městečku Khajuraho v centrálním indickém státě Madhjapradéš. Byly postaveny v období dynastie Chandela a roku 1986 se staly součástí světového dědictví UNESCO.

Návštěvníci v nich mohou obdivovat překrásné řezby, z nichž některé znázorňují velice odvážné výjevy (sex ve více lidech, sex se zvířaty a tak dále).

BBC.com

Podle některých teorií byli Chandelovci nadšení stoupenci tantrických principů, které určují rovnováhu mezi mužskými a ženskými silami. Jiní tvrdí, že tyto erotické motivy měly spíš pedagogický než náboženský význam (umění lásky se dřív v Indii běžně vyučovalo).

Buď jak buď, je velké štěstí, že dotyčné budovy nepadly za oběť takzvané „morální policii“, která v posledních letech zničila řadu cenných kulturních artefaktů.

Zaujal vás tento článek? Pak pokračujte tady:

Zdroj: BBC

Zavří­t reklamu