Hrobové ticho a dechberoucí podívaná. O tato miliardářská sídla donedávna nikdo nezavadil pohledem

Tyto velkoryse pojaté stavby se nachází v Shekhawati – historické oblasti ležící v severovýchodní části indického státu Rádžasthán. Právě zde si movití obchodníci z etnika Marwari budovali opulentní vily a chrámy, zdobené nádhernými freskami s mytologickými a historickými tématy. Většina z nich byla postavena mezi 18. a 20. stoletím.

Opojeni bohatstvím a blahobytem prahli tito miliardáři po bydlení v největších a nejluxusnějších domech v celé Indii. Postupem času se ale mnozí z nich rozhodli přestěhovat do měst, které nabízely více podnikatelských příležitostí – například do Kalkaty nebo Bombaje.

Pokud jejich potomci o stará rodinná sídla nejevili zájem, začal letitý proces chátrání. Naštěstí se našli lidé, kterým jejich budoucnost není lhostejná.

Jedním z nich je i francouzský umělec Nadine Le Prince, který v roce 1999 koupil takzvané Nand Lal Devra Haveli, pečlivě ho zrekonstruoval a zřídil v něm kulturní centrum. Podobný osud potkal také rodinná panství osobností zvaných Seth Arjun Das Goenka Haveli či Shri Jairam Dasji Morarka.

Naděje, že se řadu těchto architektonických pokladů podaří uchovat pro příští generace, tak zůstávají velké.

Nakoukněte do těchto opulentních paláců:

Pokud vás tento článek zaujal, pokračujte tady:

Zdroj: BBC

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články