Mají rentgenové oči: 7 věcí, kterých si všímají letušky u pasažérů

Letušky vás mají přečtené během tří vteřin.
Zdroj: Independent.co.uk

S úsměvem přivítají na palubě, přinesou čaj nebo kávu, s laskavostí přicupitají s dekou navíc, pokud je třeba. To je velice zjednodušený obraz letušek. Během tří nebo čtyř vteřin, co pasažér vstupuje na palubu, si všímají celé řady věcí. Zjistěte, u čeho se zastavují jejich rentgenové oči.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 01. 06. 2017 13:14

1. Jestli jsou opilí

Thenewdaily.com.au

Pasažér neschopný sebekontroly vlivem alkoholu se nemusí na palubu dokonce ani dostat.

„Pokud je host vstupující na palubu opilý nebo pod vlivem nějaké drogy, může se stát, že mu nedovolíme vstoupit do letadla,“ řekl Sjaak Schulteis, který sloužil u Lufthansy 30 let.

„První dojem bývá obvykle ten správný a odmítáme pasažéry, kteří by mohli ohrozit bezpečnost letu. Doposud jsem odmítl čtyři pasažéry a byl jsem naštěstí krytý stevardem a kapitánem. Tihle všichni patřili k opilým pasažérům.“

Na cestující v podroušeném stavu si dává pozor i letuška Amar Rama. „V případě události potřebujeme evakuovat letadlo, cílem je udělat to do 90 vteřin a nechci zbytečně riskovat svůj život nebo život ostatních kvůli tomu, že opilý nebo zdrogovaný člověk nespolupracuje.“

2. Jestli jsou „udělaní“

Thesun.co.uk

„Pokud zahlédnu někoho, kdo je svalnatý, silný, mocný, fyzicky zdatný, zapamatuju si jeho/její tvář a vytvořím si mentální poznámku, kde sedí,“ prozradila Janice Bridger, která povolání letušky vykonává 27 let.

„V případě útoku na mě či někoho jiného během letu půjdu právě k těmto lidem. Pokud se zdá, že situace bude pokračovat, soukromě a diskrétně požádám jednoho z těchto lidí, jestli by byli ochotní nám pomoct v případě nutnosti. Pomoc může zahrnovat potlačení nebo zkrocení neukázněného pasažéra. Doufáme, že se tohle nikdy nestane, ale připravujeme se na to, pokud by k tomu došlo.“

3. Jestli by zapadli mezi posádku

Businessinsider.com

Neznamená to, že by vás letušky přizvali během letu k pohovoru. Spíš se snaží zjistit, zdali nemají na palubě zaměstnance leteckých společností a obzvlášť členy posádky vycvičené v rámci letových procedur.

„Podstoupili trénink pro případy nouze, ať už lékařské, mechanické apod. Vědí, jak přistupovat k situacím stejně jako já a jsou vycvičení k tomu stát se dočasným ,členem týmu‘, který zapadne, pokud bude třeba,“ uvedla Bridger.

4. Jestli jsou nemocní

Abcnews.com

Napoví už odpověď na pozdrav při vstupu na palubu, tvrdí Myriam Mimi, letuška ve společnosti Condor od roku 1994.

Vážně nemocní pasažéři nemusí být dokonce přijati do letadla. „Na palubě jsme měli pasažéry, kteří vypadali bledě a nezdravě, k smrti nemocní. Odmítli jsme je; nikdo nechce jejich chřipkové bakterie!“

5. Jestli jsou vyplašení nebo úzkostní

Nypost.com

Podle Bridger letušky sledují a snaží se vycítit emoce cestujících pro případy, kdyby některý z nich „potřeboval slůvka uklidnění a povzbuzení“.

6. Jestli nemají postižení

Cleveland.com

Vědět, zdali cestující netrpí postižením, je důležité třeba při vybírání sedadel. „Pozoruji indispozice, které mohou někoho diskvalifikovat ze sezení v řadě u východu. Musí být schopní fyzicky zvednout těžký poklop (až 27 kilo) a otevřít těžké dveře (několik kil).“

Stejně tak po očku letušky sledují, zdali některý cestující nepotřebuje speciální pozornost, bez níž by se v nouzi nebyl schopný evakuovat.

7. Jestli se nepokouší dělat něco nelegálního

Baxterboo.com

„Setkala jsem se s lidmi, kteří se pokoušeli propašovat mazlíčky v kabelkách nebo taškách, lahve s alkoholem v kufrech,“ prozradila Bridger. „Takže ano, musím zůstat ostražitá a bdělá za svým úsměvem a příjemným uvítáním!“

Zdroj: INSIDER

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články