Procestujte Evropu za pár korun: Rady, jak si cestu užít a neutratit majlant

2. května 2019
TravelPolitans.com
TravelPolitans.com

Léto je za dveřmi a vy ještě nevíte, kam se vydat? Kvůli dovolené se nemusíte zadlužit, stačí zapojit zdravý rozum a šetřit na místech, kde je to snadné. Cestovat po Evropě lze v dnešní době za pakatel.

Stranou necháme ubytování a další položky, nejjednodušší je totiž šetřit na dopravě. Jak na to?

Levné letenky a jízdenky

Jestliže se z hodiny na hodinu nerozhodnete, že se zítra chcete opalovat na španělské pláži, za autobus, vlak i letadlo dáte jen pár stovek. Důležité je dopředu plánovat a nakupovat s předstihem, několik měsíců či týdnů jsou letenky a jízdenky mnohem levnější. Anebo používejte srovnávače cen, i tam budete o výhodné nabídky přímo zakopávat. V případě, že ještě studujete, budete navíc u autobusů a vlaků na území Česka čerpat 75procentní slevu. Za hranicemi už bude jízdné dražší, ale stále ve velmi rozumných mezích.

Stopování

Raději se do toho nepouštějte sami, ale aspoň ve dvou. Když pomineme bezpečnostní rizika, která stopování obnáší, jeho největší lákadlo je zřejmé – cestujete úplně zadarmo anebo za naprosto směšné částky. Musíte se však smířit s jistým nepohodlím, těžko se totiž stane, že na silnici natrefíte na řidiče mířícího do stejného cíle. Chcete zažít dobrodružství, je vám jedno, jak dlouho cesta potrvá, a máte na to odvahu? Pak není důvod, proč s přáteli stopování nevyzkoušet.

Aplikace na cestování

Velké množství evropských dopravců má své vlastní aplikace a s nimi provázané věrnostní programy. Jestliže dlouhodobě cestujete po Česku, třeba z Prahy domů a zpět kvůli studiu či práci, někteří dopravci vás za to rádi odmění. Coby stálí zákazníci buďto sbíráte body, nebo vám třeba chodí slevové kódy. A není důvod, proč je nevyužít právě na cestu na dovolenou. A jelikož většina dopravců u nás provozuje i linky do zahraničí, neměl by být problém slevy uplatnit třeba na cestu do Francie. Další variantou objednání cesty přes aplikaci jsou sdílené služby, v nichž řidiči nabízejí svůj vůz těm, kteří míří do stejného cíle. I zde jako u stopování zřejmě budete muset použít aplikaci vícekrát, ale ušetříte spoustu peněz.

Vlastní vůz

Nejdražší možnost pro ty, kteří mají rádi své soukromí, je vyrazit na dovolenou vlastním autem. I tady se ale dá spořit, peníze za benzin můžete rozdělit mezi všechny cestující. A vlkům samotářům nic nebrání v použití sdílených aplikací opačným způsobem. Když někoho přiberete, za palivo z velké části zaplatí on.

Zavří­t reklamu