
Pomáhat lidem a být přitom po boku milované kočky? Zní to jako sen, který se opravdu může stát nádhernou a naplňující činností. Felinoterapie je fungující metoda a její přínosy jsou vidět u různých skupin lidí, například dětí, seniorů i lidí se speciálními potřebami. Pokud vás láká stát se felinoterapeutem, zjistěte, co všechno tahle krásná, ale i zodpovědná práce obnáší.
Felinoterapie je terapeutická metoda, při níž se využívá kontakt s kočkami k podpoře psychické i fyzické pohody člověka. Nejde přitom o žádné složité techniky. Její síla často spočívá v pouhé přítomnosti, doteku a přirozeném kontaktu. Právě kočka svým nenápadným a klidným způsobem dokáže často více než mnohá slova, a velmi často pomáhá tam, kde jiná zvířata selhávají.
Kočky působí prokazatelně pozitivně na všechny, kteří s nimi tráví třeba jen kratší chvilku, chovají je na klíně nebo si s nimi hrají. Jedinečný terapeutický účinek má i vrnění, které je specifické pouze pro kočky. Pomáhá uvolnění, snižuje stres a přispívá k celkovému zklidnění za předpokladu, že se kočka cítí bezpečně a komfortně.
Vlastimil Jura, ředitel organizace Kočky Praha (foto Tomáš Martinek)
Není důležitá rasa, ale povaha a souhra se zvířetem
Felinoterapii se intenzivně věnuje spolek Kočky Praha. Pracují se seniory, dětmi i lidmi s mentálním či psychickým postižením, a snaží se felinoterapii nejen rozvíjet v praxi, ale také profesionalizovat a dostat do širšího povědomí. Součástí jejich práce je i osvěta v tom, co všechno felinoterapie skutečně obnáší a že nejdůležitější je při této práci vztah mezi kočkou a terapeutem.
„Není možné jednoznačně říci, které plemeno je pro felinoterapii nejvhodnější. Stejně tak nelze říct, že určitá rasa je ideální pro práci s dětmi. Vždy záleží na povaze konkrétní kočky a schopnosti člověka s ní pracovat,“ popsal Vlastimil Jura, ředitel organizace Kočky Praha. Podle Jury je klíčem k úspěchu nejen samotná kočka, ale především vztah, který s ní terapeut dokáže navázat. „Kočka může být doma naprosto klidná, ale v jiném prostředí se její chování může výrazně změnit. Může se cítit ohroženě, nejistě nebo reagovat agresivně. Proto je důležité, aby felinoterapeut svou kočku opravdu znal a dokázal vnímat i jemné signály, že něco není v pořádku.“
Značka krmiva Shelma podporuje rozvoj felinoterapie u nás (foto Vladimír Šigut)
Legislativa chybí, standardy se tvoří
Jedním z problémů současné felinoterapie je chybějící legislativní rámec. Dnes si může prakticky kdokoliv, kdo vlastní kočku, nárokovat, že poskytuje felinoterapii. Chybí jednotná certifikace, odborná příprava a standardy, které by určovaly, kdo je k této činnosti skutečně způsobilý. Spolek proto pracuje na vytvoření systému vzdělávání, který by mohl být základem budoucího oficiálního kvalifikačního kurzu ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. „V tuto chvíli neexistuje žádný oficiální certifikát o vzdělání felinoterapeuta, jelikož felinoterapii nemáme nijak právně podloženou a schválenou. Chceme však dojít k obecné shodě standardu mezi lidmi, kteří se tomu věnují dobře a dlouho. Proto bychom rádi do budoucna vytvořili kvalifikační kurz přes Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), ze kterého by člověk získal certifikát felinoterapeuta. Doufám, že se nám to do dvou let podaří i díky pomoci společnosti Partner in Pet Food, pod kterou patří značka kočičího krmiva Shelma,“ vysvětlil Jura.
Právě díky značce Shelma se daří dostávat téma felinoterapie k široké veřejnosti. „Ve felinoterapii vidíme velký potenciál. Jako značka zaměřená na kvalitní výživu koček doufáme, že se nám společně s Kočky Praha bude dařit nadále rozšiřovat zájem o tuto metodu, která propojuje lásku ke kočkám s péčí o duševní zdraví. Tuto myšlenku jsme podpořili i přímo na letošní výstavě, kde probíhaly veřejné ukázky felinoterapie za účasti veřejnosti i slavných osobností, a které se setkaly s velmi pozitivním ohlasem,“ řekla Andrea Němcová, brand manažerka značky Shelma.
Felinoterapeutka Renata Šimandlíková (foto Vladimír Šigut)
Cesta k felinoterapii
Felinoterapie tedy není jen o lásce ke kočkám. Je o trpělivosti, vnímavosti a ochotě pracovat na vztahu jak s lidmi, tak i se zvířetem, které se stává vaším partnerem. Výcvik kočky pro felinoterapii není složitý, ale je potřeba na něj jít citlivě. Nejlépe funguje pozitivní motivace a trénink už od kotěcího věku. Pokud cítíte, že právě tohle je cesta, kterou byste chtěli jít, začněte se vzdělávat a vyhledejte organizace či odborníky, kteří se felinoterapií dlouhodobě zabývají.