Dýchání jako základ života: Naučte se správně dýchat a pečujte o své plíce

Dýchání jako základ života: Naučte se správně dýchat a pečujte o své plíce
Zdroj: pexels.com

Život na této planetě začíná u každého z nás stejně – prvním nádechem po narození, při kterém začne do plic proudit životodárný kyslík. Věděli jste ale, že většina z nás dýchá v průběhu života nesprávným způsobem? Dech je pro člověka tak přirozený, že ho během každodenního života takřka nevnímá. Pravdou však je, že způsob dýchání má zásadní vliv na naši psychickou pohodu i fyzické výkony. Jak tedy správně dýchat a pečovat o své plíce, aby zůstaly ve skvělé kondici co nejdéle?

Redakce Lifee.cz
Redakce Lifee.cz 29. 08. 2024 14:46

Bez nádechu nevydrží většina z nás déle než několik desítek vteřin, dýchání je pro nás zkrátka samozřejmostí. Měli byste však vědět, že v průběhu života hraje roli také způsob, jakým dýcháte. Pečovat byste současně měli také o své plíce, bez jejichž správného fungování je každodenní život bez omezení takřka nemožný. Snažte se proto vyhnout špatné životosprávě, kouření a dalším zlozvykům, které plíce zbytečně zatěžují a zvyšují riziko jejich onemocnění. Máte jen jedny, vaši péči si proto jednoznačně zaslouží.

První nádech jako spojení se světem

Víte, co se děje v těle při úplně prvním nádechu? Při narození, když se poprvé nadechnete, dostane se vzduch do plic, které byly dosud naplněny tekutinou. Tím se zásadně mění fungování organismu – přísun kyslíku ovlivňuje činnost srdce i oběhový systém, tělo je tak nyní schopno pracovat samostatně. Od této chvíle nás nádechy a výdechy provází až do konce našich životů, jedná se tak o jednu z nejpřirozenějších věcí na světě.

Jak správně dýchat? Klidně, zhluboka a nosem

Ač je dýchání pro člověka přirozené, řada z nás si zvykla dýchat nesprávným způsobem, který naše tělo zbytečně zatěžuje a může způsobovat zdravotní potíže. Tím máme na mysli například mělké a zrychlené dýchání, které je sice pro základní okysličení těla dostačující, avšak může negativně ovlivňovat náš psychický stav.

Jak tedy správně dýchat? Obecně se doporučuje dýchat zhluboka, tedy prodechnout nejen do hrudníku, ale až do břicha. Důležitá je také klidná intenzita dýchání a nádechy nosem, nikoliv ústy. Pokud máte problém si správné dýchání osvojit, můžete vyzkoušet jógu pod vedením instruktora nebo videí volně dostupných na internetu – správné dýchání je totiž základním stavebním kamenem tohoto způsobu cvičení.

Hluboké nádechy a výdechy mají prokazatelně pozitivní vliv na psychickou pohodu i fyzické výkony, tělo se lépe okysličí a mysl se zklidní. Proto se zejména ve stresových situacích doporučuje zaměřit na hluboké a pravidelné dýchání, které efektivně a poměrně rychle pomáhá tělo i mysl opět zklidnit a dostat do rovnováhy.

Možná se ptáte, proč je tak důležité dýchat nosem, když lze dýchat i skrze ústa? Je třeba si uvědomit, že nos vzduch takzvaně filtruje – ohřívá jej, zvlhčuje a zachycuje bakterie a viry. Skrze nos máme také přirozenou tendenci dýchat pomaleji a pravidelně, což našemu tělu jednoznačně prospívá.

Pečujete o své plíce? Mnohonásobně vám to vrátí

Plíce tvoří centrální orgán dýchacího systému. Vzduch do plic se dostává skrze nos či ústa, hrtan, průdušnice, průdušky a průdušinky, které navazují na plicní sklípky. Hlavním úkolem plic je pak přenos kyslíku do krve a vylučování kysličníku uhličitého z krve do vzduchu. Kyslík je pro každé tělo zdrojem energie a zajišťuje správné fungování orgánů.

Plíce jsou zkrátka nezbytné pro náš život, a proto bychom o ně měli s láskou pečovat. V průběhu života jsou totiž zatěžovány nezdravým životním prostředním, smogem, špatnou životosprávou, bakteriemi, viry a dalšími neduhy, které nás v běžném životě obklopují, a nelze se jim vždy 100 % vyhnout.

Co tedy můžete pro své plíce udělat? Plicím, ostatně stejně jako řadě dalších orgánů, prospívá správná životospráva a omezení tuků, zdravý pohyb, který umožňuje zvětšení objemu plic, čistý vzduch a také pravidelná dechová cvičení. Ať už se vydáte na procházku do přírody, túru do hor nebo si zaběháte či zacvičíte v parku, uděláte pro své plíce to nejlepší. Pravidelné dechové cvičení pak napomáhá zklidnit mysl a důkladně okysličit tělo. A pokud vás skolí respirační onemocnění, zkuste dýchacímu systému ulevit inhalací vody s mořskou vodou.

Kouření jako věčný strašák plic

To, že má kouření negativní dopad zejména na plíce, ví v současné době asi každý. Proto se v zájmu svého zdraví pokuste s kouřením jednou pro vždy přestat. Uděláte vstřícný krok nejen pro sebe, ale i své okolí, ve kterém se řada lidí stává nedobrovolně pasivními kuřáky. Způsobů, jak přestat kouřit, je opravdu mnoho. Nebudeme si ale nic nalhávat, každý z nich vyžaduje silnou vůli a vytrvalost. Pokud se však v hloubi duše rozhodnete s kouřením jednou provždy skoncovat, máte napůl vyhráno.

Pokud však ještě nejste připraveni se nikotinu vzdát, můžete zvážit nahradit cigarety méně rizikovými bezdýmnými alternativami. Užíváním zařízení na nahřívaný tabák nebo elektronických cigaret se své závislosti sice nezbavíte, protože stejně jako cigarety obsahují návykový nikotin, ale ani zdaleka nejsou pro vaše zdraví tak škodlivé. Důvod je jednoduchý – nic v nich nehoří, jen se tabáková nebo tekutá náplň nahřívá, takže nevzniká toxický cigaretový kouř, který obsahuje velké množství škodlivých látek a dehet. Právě ten je zodpovědný za rakovinu a další nemoci spojené s kouřením. Ale i přesto, že alternativy jsou pro kuřáky bezpochyby lepší než cigarety, stále platí, že nejlepší je s kouřením vůbec nezačínat a pokud už se stalo, co nejdříve s ním přestat.

Lepší dech, více energie i hlubší prožitky

Pokud se vám podaří s kouřením jednou provždy skoncovat, uvidíte, že se již za krátký čas budete cítit o poznání lépe. Zlepší se kvalita dechu, vaše vytrvalost při každodenním pohybu a budete také více vnímat chutě i okolní vůně – a to se přece vyplatí. Nadarmo se neříká, že zdraví máme jen jedno. Zasloužíme si proto dělat pro sebe to nejlepší.

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články