Jak přestat kouřit: Od procesu odvykání, přes zvládání stresu až po úplné osvobození od cigaret

žena láme cigaretu

Rádi byste přestali kouřit, ale nedaří se vám závislost překonat? Pojďte s námi zkusit nastartovat proces odvykání, vyzkoušejte doporučené techniky psychologa nebo v případě, že ještě nejste připraveni přestat, zvažte méně rizikové bezdýmné alternativy.

Markéta Behinová
Markéta Behinová 24. 05. 2024 09:38

Nejlepší je s kouřením nikdy nezačít anebo s ním úplně skončit. Kdo ale byl nebo stále je kuřákem, dobře ví, že závislosti se jen těžko zbavuje. Rozhodnutí musí vycházet z naší hlavy a musíme ho myslet vážně. To je první předpoklad úspěchu. Důvody k zahození cigarety však mohou být různé.

Na prvním místě je zdraví

Problém je dehet

Za největšího nepřítele zdraví dospělých kuřáků je často mylně považovaný nikotin, na kterém se buduje fyzická i psychická závislost, ale ve skutečnosti je nejškodlivější tabákový kouř, resp. tabákový dehet.


Jedná se o směs chemických látek, která vzniká při hoření cigarety a obsahuje karcinogenní a toxické látky nebezpečné pro zdraví.

Mnoho kuřáků se závislosti zbavilo až ve chvíli, kdy se u nich objevily zdravotní problémy. Tím nejčastějším je kašel a problémy s dýcháním. Plíce máme jen jedny a měly bychom si je hýčkat. Kouř z cigaret neškodí jen nám, ale obtěžuje i naše okolí - ať už jsou to děti, partner nebo kolegové v práci, měli bychom být ohleduplní a zvážit změnu životního stylu nejen kvůli sobě, ale také kvůli nim.

Kouření je v dnešní době navíc dost drahá zábava, která útočí na naši peněženku. V neposlední řadě kouření už dávno není cool a ve společnosti vítané. Kuřáci bývají často vyčleněni z kolektivu a trpí mezi kamarády svým nezdravým životním stylem.

Nastartujte proces odvykání

Jak na to, pokud jste rozhodnutí típnout poslední cigaretu? Nastartujte se pro nový životní styl, kam zařaďte lehčí jídelníček i pravidelný pohyb. Vyhnete se tak problémům s nárůstem hmotnosti.

Vyberte ten správný den, kdy víte, že vás nečeká nic náročného. Připravte se na abstinenční příznaky. Mezi ně patří nejen chuť na cigaretu, ale celková podrážděnost a neklid. Tyto příznaky jsou krátkodobé a odezní.

Další výzvou pro vás bude setkání s jinými kuřáky. Tady je rada jednoduchá, přechodně se těmto okamžikům vyhněte. Nebojte se požádat své přátele, ať si dají cigaretu za rohem, a podpoří tak vaše rozhodnutí.

Pokud si nejste jistí, že odvykání zvládnete sami, můžete vyhledat odbornou pomoc nebo zkusit dostupné metody odvykání, jako jsou nikotinové žvýkačky nebo náplasti.

Vyzkoušejte odvykací techniky psychologů

Psychika hraje při odvykání největší roli. Určitě budete úspěšnější, když si vyberete s kouřením skoncovat v klidném, nestresovém období. Jakmile se kolem vás napětí objeví, zkuste s ním vědomě pracovat.

„Je dobré se dopředu na napětí a nervozitu při odvykání připravit, patří totiž k tomuto procesu,“ říká psycholog a psychoterapeut Mgr. Boris Štepanovič. „Ideální jsou aktivity, které odpoutají pozornost od neodolatelné touhy si zapálit. Pro tyto situace je lepší mít v záloze několik nápadů, protože nejde vždy všechno realizovat. Od cvičení a práce s dechem, krátké svižné procházky, rozhovoru se známým – nejlépe s někým, kdo si procesem odvykání úspěšně prošel a dokáže podpořit, až po pití vody, žvýkání žvýkačky, chroupání zeleniny a podobně. Hledejte a zkoušejte, dokud nenajdete nejúčinnější způsob. Důležité je nebýt v těchto krizových situacích úplně sám. Když se zároveň budete důkladně vyhýbat spouštěčům a situacím, které připomínají kouření, bude vše mnohem snazší.“

Není projevem slabosti požádat o pomoc

„Komplikací jsou obvykle další náročné situace, které řešíte při odvykání a nejde se jim vyhnout. Kromě profesionální pomoci – skutečně není projevem slabosti požádat o pomoc – je důležité udržovat uspokojivé blízké vztahy, trávit čas v přírodě, dostatečně dlouho spát. Osvobozující bude přiznat si, že v náročných chvílích nemůžete být bez chyby. Zkrátka nejde všechno zvládat na 100 %. Pokud je v danou chvíli pro vás skutečně nemožné začít s odvykáním od nikotinu, zkuste aspoň méně škodlivou alternativu bez kouře. Soucitný přístup k sobě, ocenění snahy a odhodlání přestat s kouřením společně se smířením se s vlastními limity se můžou stát základem klidnější mysli a lepšího zvládání náročného období,“ radí psycholog a psychoterapeut Mgr. Boris Štepanovič.

Nebojte se selhání a nevzdávejte se na první dobrou. Pokud se své závislosti ale ještě nejste připraveni vzdát, můžete zvážit přechod na méně rizikovou alternativu ke kouření.

Tou jsou například elektronické cigarety nebo zařízení na nahřívání tabáku. Ty sice také nejsou bez rizika, protože obsahují nikotin, který je návykový, ovšem z hlediska zdraví je důležité, že produkují mnohem méně škodlivin než klasické cigarety. Tabák totiž nespalují, ale nahřívají. Nevytvářejí tak toxický cigaretový kouř, dehet a popel, ale aerosol, který je výrazně méně škodlivý. Výhodou také je, že nezanechávají zápach na kůži, ve vlasech ani na oblečení.

Osobní příběh: Můj život po kouření

Sama jsem si prošla spoustou odvykacích procesů, kouřila jsem cigarety celý dospělý život. Samozřejmostí pro mě vždycky bylo nekouřit v období těhotenství a kojení. Při prvním dítěti jsem ale bohužel po ukončení kojení chuti na cigaretu neodolala.

Při druhém dítěti jsem na to šla jinak. Nikotinu jsem se nechtěla úplně vzdát, a proto jsem byla ráda, když jsem objevila alternativu bez kouře. Pomohlo mi, že na elektronickou cigaretu předtím přešel můj muž a mohla jsem na něm pozorovat změny. Přestal zapáchat kouřem, funět při chůzi po schodech a zlepšila se mu i barva a kvalita pleti.

Už jsem bez cigaret celých sedm let. Od té doby jsme si jen jednou ze zvědavosti zapálila a už mi to vůbec nechutnalo, takže jsem si jistá, že to bylo naposled.

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Související články

Další články