Role v akčních trhácích Statečné srdce a Smrtonosná zbraň z něj udělaly megastar, přesto kariéra Mela Gibsona nenabrala hvězdné obrátky. Mohl za to především incident, který se odehrál v roce 2006 a mužný herec si z něj odnesl nálepku rasisty.
Mel Gibson (69) poprvé přičichl k herectví během studií v australském Novém Jižním Walesu a už brzy o sobě dal pořádně vědět prostřednictvím rolí ve sci-fi Šílený Max a romantickém dramatu Tim, opravdové láska, které mu zajistilo australskou obdobu Oscara.
Skutečnou slávu ale získal až díky sérii hollywoodských trháků Smrtonosná zbraň a především roli Sira Williama Wallace ve Statečném srdci, historickém dramatu, které Americká filmová akademie ocenila hned dvěma soškami za nejlepší film a režii. Dnes tak mohl být Mel Gibson zapsán zlatým písmem do análů Hollywoodu pro svůj talent, vliv i herecký um. Veškerá jeho práce ale přišla vniveč během jediného červencového večera roku 2006, kdy ho kvůli řízení pod vlivem alkoholu zatkla policie.
Rasistický incident a desetiletá pauza Mela Gibsona
Gibson měl se skleničkou něčeho ostřejšího problém už od 13 let, kdy poprvé okusil alkohol. Po jeho konzumaci se jindy mírný a pracovitý muž měnil v monstrum chrlící ty nejotřesnější nadávky a ztrácející úsudek ve všem, na co sáhl. Roku 1984 mu tak kanadské policie na tři měsíce zabavila řidičák, když opilý boural v Torontu, a ačkoliv v 90. letech herec vyhledal odbornou pomoc, roku 2006 sklapla past.
Během divoké jízdy po Malibu ho zastavila policie, a když zjistila, že má v krvi alkohol, jala se ho zatknout. Mel v tu chvíli ztratil hlavu a začal na policejního důstojníka chrlit rasistické urážky. „Zatracení Židé,“ ulevil si. „Židé jsou zodpovědní za všechny války světa. Jsi Žid?“ tázal se rozlícený herec.
Písemný záznam ze zatčení unikl do médií a o senzaci bylo postaráno. Od hrdiny snímku Po čem ženy touží dali ruce pryč nejen diváci, ale i filmová studia, a Mel si musel vzít v Hollywoodu neplánovanou desetiletou pauzu. Odpuštěno mu bylo až roku 2016, kdy se na filmovém festivalu v Benátkách dočkal desetiminutových ovací vestoje za válečný snímek Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny.
Nechutný konflikt Mela Gibsona a Winony Ryder
Klid měl ale Gibson pouhé čtyři roky. Poté na něj vyšla najevo další nechutnost. Hrdinka filmu Beetlejuice Beetlejuice Winona Ryder (53) se nechala slyšet, že ji Gibson roku 1995 na jednom večírku častoval antisemitskými a homofóbními urážkami. Například se jí zeptal, zda je „oven-dodger“, tedy někdo, kdo za holocaustu unikl peci. Jejího kamaráda gaye pak zaskočil dotazem: „Počkej, to jako že chytnu AIDS?“ Gibson všechna nařčení vehementně popřel a označil Winonu za lhářku.
Ať je pravda jakákoliv, tento incident zatloukl poslední hřebíček do rakve hercovy kariéry. Na plátně se od té doby objevuje jen sporadicky a svou notně pošramocenou pověst už nejspíš nikdy nezachrání. Tím spíš, že slova chvály pro něj po rozchodu v roce 2010 neměla ani ruská pianistka a matka jeho mladší dcery Lucie (16) Oksana Grigorieva (55), která ho rovnou obvinila z domácího násilí, misogynie a rasismu.
Na Mela Gibsona se můžete podívat v naší fotogalerii.
Zdroje informací: Thecelebinsider.com, News.com.au









