
Mnozí by jen těžko věřili tomu, že postarší žena se silnými dioptrickými brýlemi se stane jednou z nejznámějších aktivistek za legalizaci léčby konopím. Mary Jane Rathbun pracovala jako dobrovolnice v nemocnici v San Franciscu, kde se starali o nemocné AIDS. V té době však neměli o této nemoci dostatek informací, pacienti trpěli silnými bolestmi.
Během pobytu v San Franciscu, v osmdesátých letech 20. století, se Mary Jane Rathbun ocitla v epicentru epidemie AIDS. Mary přišla s vlastním receptem na konopné brownies, které se rozhodla rozdávat pacientům, kteří to nejvíce potřebovali. Nazývala je familiárně svými „dětmi“ a od nezištné pomoci ji neodradilo ani několik zatčení.
Jak se z Mary Jane Rathbun stala „Brownie Mary“
Mary Jane Rathbun se narodila 22. prosince 1922 v Chicagu, kde vyrůstala v přísně katolické irské rodině. Již jako malá ale nesnášela autority. Jednou se měla dokonce postavit jeptišce, jež ji chtěla tělesně potrestat. Krátce po tomto incidentu odešla z domu. Aby se uživila, začala pracovat jako servírka na plný úvazek. Brzy poté se jí také otevřel svět aktivismu. Jako první se začala angažovat v odborech..
Během druhé světové války se přestěhovala do San Francisca, kde se rovněž provdala. Páru se později narodila dcera Peggy, která tragicky zemřela při autonehodě v sedmdesátých letech. Přibližně ve stejnou dobu se seznámila s Dennisem Peronem, který ji obeznámil s využitím léčebného konopí. A odtud byl už jen krůček ke vzniku vyhlášených „kouzelných brownies“. Při jedné z razií u ní policie našla 600 kusů této pochoutky, a byla proto následně zatčena. Po odsouzení si musela odpracovat 500 hodin veřejně prospěšných prací.
Boj proti AIDS i slavná kuchařka
Podruhé se Mary Jane ocitla s pouty na rukou v roce 1982, kdy nesla své vyhlášené brownies kamarádce s rakovinou. A nejen jí. Jak již bylo uvedeno výše, starala se i o pacienty s AIDS. Zjistila totiž, že jim látky obsažené v konopí pomáhají s nevolností a bolestí. A tak doma pekla další a další brownies.
Její charitativní činnost byla uznávána po celém městě, nemocnice San Francisco General Hospital jí dokonce udělila ocenění „Dobrovolnice roku“. „Nikdy z toho neměla ani dolar. Vedlo ji k tomu pouze její svědomí. Nedbala ani toho, že porušuje zákon,“ řekl její právník J. Tony Serra. Spolu s Peronem také vydali kuchařku, recept na magické brownies ale nezveřejnili. V roce 1992 se jí nicméně podařilo přesvědčit radní, že kvůli pozitivním dopadům na zdravotní stav pacientů s AIDS se držení konopí stalo trestným činem s „nejnižší prioritou“. O čtyři roky později dosáhla s Peronem schválení zákona č. 215, jenž povolil v Kalifornii užívání léčebného konopí. Jako poděkování byl vyhlášen 25. srpen Dnem Brownie Mary a slaví se dodnes.
Smrt Brownie Mary v roce 1999
Mary Jane natolik pohltila péče o nemocné, že zapomínala na vlastní zdraví. Kromě rakoviny tlustého střeva, kterou porazila, jí lékaři také nahradili kolenní klouby. Pokud ji trápila fyzická bolest, s chutí si dávala své vlastní brownies. Půlku ráno, půlku večer. V roce 1998 se ale musela přestěhovat do pečovatelského domu. Nebyla schopná se již sama pohybovat.
V pečovatelském domě zemřela 10. dubna 1999 na infarkt. Dožila se šestasedmdesáti let. O týden později byla na její počest uspořádána pietní akce, které se zúčastnilo více než tři sta lidí. To největší tajemství, které chtěl každý znát, si ale vzala do hrobu. Recept na její magické brownies tak navždy zůstane záhadou.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Brownie Mary
Allthatsinteresting.com: Mary Jane Rathbun, The Medical Marijuana Activist Who Baked Hundreds Of Pot Brownies For AIDS Patients