Sedm přírodních tipů, jak nakopnout imunitu: Dostatek správných živin, 150 minut střední pohybové aktivity týdně a úsměv na tváři

šťastná žena, spokojená, medituje, na louce
Zdroj: Freepik

V Polsku se šíří legionella, poslední slovo ještě neřekl covid-19 a u dětí se rozmáhá impetigo. Děsíte se začátku školního roku a nástupu do práce? Nakopněte imunitu i bez směsi vitaminů a minerálů zabalených do pilulky nebo prášku!

Lucie Daniel
Lucie Daniel 01. 09. 2023 10:30

Díky imunitnímu systému se tělo chrání před infekcemi a nemocemi. Pomozte mu a posilte obranyschopnost organismu pomocí těchto sedmi přírodních tipů.

Jezte pestrou stravu, vynechte tuky a cholesterol

Stejně jako u většiny věcí ve vašem těle, je zdravá strava klíčem k silnému imunitnímu systému. To znamená, že ihned začněte jíst hodně zeleniny, ovoce, luštěnin, celých zrn, libových bílkovin a zdravých tuků. Když má tělo dostatečné množství mikroživin nalezených v těchto potravinách, udržuje homeostázu imunitního systému.

Mezi tyto živiny patří vitamin B6, který se ukrývá v kuřecím mase, lososovi, tuňákovi, banánech, zelené zelenině a bramborách se slupkou, vitamin C, ukrytý v citrusových plodech, včetně pomerančů a jahod, rajčatech, brokolici a špenátu, vitamin E, pro nějž jsou domovem mandle, slunečnicová semena či špenát, zinek, za jehož zásobárnu se považuje červené maso, drůbež, fazole a mléčné výrobky a hořčík, který obsahují hlavně celozrnné produkty, ořechy a semena.

Dobré stravování také znamená omezení nasycených tuků, cholesterolu, soli a přidaných cukrů.

Zůstaňte fyzicky aktivní

Fyzické cvičení působí jako modulátor imunitního systému. Podle vědců se během fyzické námahy a po ní uvolňují protizánětlivé cytokiny a zvyšuje se cirkulace lymfocytů, což naznačuje přínos v reakci na přenosné virové nemoci.

Zdravý dospělý by měl věnovat nejméně 150 minut týdně aktivnímu pohybu o střední intenzitě. U dětí má pohyb ve formě her a lehkých aktivit tvořit alespoň hodinu denně.

Dodržujte pitný režim

Voda hraje v těle mnoho důležitých rolí, včetně podpory imunitního systému. Krev a lymfa, jež mají v sobě imunitní buňky, vodu potřebují, aby mohly proudit a cirkulovat celým tělem. Odborníci doporučují denně přijmout 30 až 40 mililitrů vody na kilogram tělesné hmotnosti.

Kvalitně spěte

Imunitní systém, bojeschopný proti infekcím a nemocem, potřebuje i regeneraci. Proto nerušeně spěte, a to sedm až devět hodin denně. Ztráta spánku oslabuje obranný systém organismu a činí ho náchylnějším k nachlazení nebo jakékoli jiné infekci.

Minimalizujte stres

Ano, také stres může mít vliv na to, jak dobře imunitní systém (ne)funguje. Vede nejen k poruchám spánku, ale také chutím na méně zdravé jídlo. Pokud vás zajímá, jak může „proniknout dovnitř těla“ a uškodit, odpověď je jednoduchá.

Nejprve sympatická vlákna sestupují z mozku do primárních (kostní dřeně a brzlíku) a sekundárních (slezinových a lymfatických) uzlin a lymfoidních tkání. Tato vlákna pak uvolňují širokou škálu látek, které ovlivňují imunitní odpovědi vazbou na receptory bílých krvinek. To nedovolte, meditujte, preferujte hluboké dýchání, procházejte se přírodou.

Přestaňte kouřit a pít alkohol

Vyhněte se kouření, protože se ukázalo, že zvyšuje šanci na nakažení infekcí. Předpokládá se, že kouření mění rovnováhu imunitního systému a přispívá ke vzniku autoimunitního onemocnění. Totéž platí i pro alkohol.

Smějte se a šiřte optimismus

Ne, nelitujte se, že se po vás vozí šéf nebo máte nadváhu. Jsou horší věci! Častěji se smějte a zůstaňte nad věcí. Optimismus se totiž spojuje s pozitivními účinky na imunitní parametry, což je potvrzené i vědou!

Zdroj informací:
ncbi.nlm.nih.gov

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články