Nasbíráno na louce: Červený jetel je ženskou bylinkou, která podporuje plodnost a ulevuje při menopauze

červený jetel
Zdroj: Lifee/Lucie Daniel

Červený jetel je tmavě růžová kvetoucí rostlina, jež se v tradiční medicíně používá při léčbě astmatu, srdečních chorob či kožních poruch. Jelikož je jedním z nejdůležitějších zdrojů fytoestrogenů, považuje se za ženskou bylinku, kterou si ještě letos stihnete sesbírat.

Lucie Daniel
Lucie Daniel 17. 08. 2023 15:00

To je radosti, když na louce najdete čtyřlístek, abnormálně dlanitě složený list jetele, který má oproti jeden lístek navíc. Traduje se, že nosí štěstí. Ať už je to pravda, nebo ne, červený jetel (trifolium pratense) neboli jetel luční patří mezi léčivé rostlinky, přičemž nejvíce ceněné jsou rozkvetlé květy, jež se v závislosti na nadmořské výšce a nástupu jara dají sbírat od května do srpna až září. Tak se vydejte na louky a pastviny a přineste si domů poklad, který milují nejen ženy v přechodu.

Jak a proč červený jetel sušit?

K léčebným účelům jetel vždy sbírejte na čistých a odlehlých místech a plně rozkvetlé a zdravé květy sušte v tenké vrstvě ve stínu. Pokud zvolíte troubu či sušičku, teplota by neměla překročit 35°C. Po dobu sušení květy obracejte a zároveň vyřazujte ty hnědé, pro uskladnění nejsou vhodné. Poměr sesychání je 1:6.

Jetel podporuje plodnost a zvyšuje hladinu estrogenu

Jetel červený obsahuje chemikálie zvané fytoestrogeny, jež jsou podobné hormonu estrogenu, proto je posilovačem plodnosti a ochráncem reprodukčního zdraví. Není žádným tajemstvím, že zdravá plodnost začíná pravidelnou menstruací, kterou však nevyváženost ženských hormonů může narušit.

Že již miminko neplánujete, ale spíš vás v poslední době trápí změny nálad, únava, bolesti hlavy nebo potíže se soustředěním? Není divu. Vzhledem k současným změnám v životním prostředí, pesticidům v potravě a pracovnímu stresu čelí ženská těla nedostatku estrogenu, s čímž ovšem jetel může pomoci.

Vitální a v pohodě díky červenému jetelu

Uvedená bylinka je zároveň zdrojem mnoha cenných živin, jako je vápník, hořčík, fosfor, niacin, thiamin a vitamin C – ten podle National Library of Medicine chrání imunitní systém, snižuje závažnost alergických reakcí a bojuje proti infekcím.

Kromě toho má jetel pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a zlepšení příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka a pocení. Je tomu tak pro jeho vysoký obsah izoflavonů, přírodních látek, které nežádoucí projevy klimakteria harmonizují.

Jak připravit čaj z červeného jetele

K přípravě čaje přelijte 1 lžíci sušeného květu 250 mililitry vroucí vody a nechte 10 minut odstát. Čaj, který se pije dvakrát až třikrát denně, můžete dochutit medem a citronem. Dobrou zprávou je, že tento nápoj nemá žádné vedlejší účinky a je vhodný pro dlouhodobé užívání, pozor si však dejte na kontraindikaci s jinými hormonálními léky.

Zdroje informací:

National Library of Medicine
National Library of Medicine

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články