10 vědecky ověřených tipů, díky kterým vás lidé budou mít rádi a snadněji navážete přátelství

10 vědecky ověřených tipů, díky kterým vás lidé budou mít rádi a snadněji navážete přátelství
Zdroj: Unsplash

Pokud jste do vínku nedostali společenskost a přátelství se vám navazují hůř, nemusíte zoufat. Magazín Insider přišel s několika tipy, díky kterým budete u svého okolí oblíbení.

Jana Jánská
Jana Jánská22. 05. 2023 07:30

Většina přátelství se vyvíjí tak přirozeně, že už si možná ani neuvědomujete, kde začala a proč. Jenže co dělat v případě, že si chcete najít nové kamarády?

1. Kopírujte

Pokud vám to zavání ztrátou osobitosti, počkejte si na vysvětlení. Tato metoda se nazývá „zrcadlení“ a spočívá v nenápadném napodobování druhého člověka. Všímejte si jeho mimiky, řeči těla, gest a přizpůsobte se jim. Je vědecky prokázáno, že si tím zvýšíte sympatie.

2. Buďte s lidmi co nejčastěji

Je mnohem pravděpodobnější, že se přátelství utvoří, pokud se lidé často „poflakují“ na stejném místě. Alespoň podle výzkumníků z Massachusettského technologického institutu. Podle nich se častěji spřátelili vysokoškolští studenti, kteří bydleli nedaleko sebe. A ti, kteří by za nimi museli dlouze dojíždět, to měli s navazováním vztahů o poznání komplikovanější.

Vezmeme-li v úvahu i další vědecké závěry, větší šanci sblížit se s okolím mají ti, kteří s ním aktivně udržují kontakt. Vytvořte si proto rutinu, choďte se svými kamarády každý týden na kávu nebo společně běhejte.

3. Chvalte…

Další zajímavý psychologický fenomén. Díky jevu zvanému „spontánní přenos vlastností“ se na vás lidé budou dívat tak, jak je vidíte a označujete vy. Znamená to, že pokud vašemu známému řeknete, že je geniální a laskavý, podvědomě vás začne vnímat stejně. A funguje to i naopak. Pokud budete lidi pomlouvat za zády, spojí si vás s těmito nehezkými vlastnostmi.

4. … ale ne tak často

Odborníci z Minnesotské univerzity provedli v polovině 60. let zajímavý experiment. Testovali vliv lichotek na vznik přátelství. Vyplynulo z něj, že největší sympatie chováme k člověku, který nás převážně chválí, ale nebojí se utrousit negativní komentář na náš účet. Máme totiž pocit jakéhosi vítězství.

5. Buďte dobře naladěni

Experti z Univerzity v Ohiu a Havajské univerzity objevili kouzlo tzv. emoční nákazy. Podle nich si lidé nevědomky přisvojují nálady lidí okolo. Budete-li často v dobré náladě, přenesete ji i na ně. A budou vás za to zbožňovat.

6. Síťujte

Síťováním se míní spřádání pomyslné sítě přátel. V odborných publikacích najdete sousloví „triadické uzavření“. Server Business Insider jej vysvětluje jako situaci, v níž mají dva lidé k sobě blíž, pokud mají společného přítele.

7. Buďte laskaví a zdokonalujte svoje schopnosti

Vřelost a schopnosti – dva osobnostní znaky, které mohou výrazně ovlivnit, zda se někomu zalíbíme, nebo ne. To proto, že laskavost (tedy nesoutěživost a přátelskost) lidé vnímají jako znak toho, že vám mohou důvěřovat. Za naše schopnosti nás zase okolí respektuje.

8. Projevte občas své nedostatky

Vědec Elliot Aronson zkusil na studentech Minnesotské univerzity ověřit jednu teorii. Zjistil, že se nám daleko více zamlouvají ti, kteří čas od času projeví své nedostatky. Věčných nešiků si ale tolik nevšímáme – škatulkujeme si je jako ty, na které není spoleh. Proto je důležitý balanc.

9. Občas se lidí dotkněte

Můžete z toho profitovat jako číšnice, které se zúčastnily experimentu na Univerzitě v Mississippi, byť abstraktně. Účastnice, které se při vracení drobných krátce dotkly zákazníků na rameni nebo na rukou, získaly podstatně vyšší spropitné než ty, které to neudělaly.

Toto chování je známé pod pojmem „podprahové dotýkání“. Jak už název napovídá, jde o takové doteky, kterých si člověk skoro ani nevšimne. Při konverzaci můžete ve vhodné moment jemně poklepat známého po zádech nebo se letmo dotknout jeho paže. Vzbudíte v něm srdečnost vůči vám.

10. Řekněte lidem své tajemství

Je to jedna z nejlepších strategií, abyste prohloubili vztah s někým jiným Nejde o to na něj okamžitě „vybalit“, jak jste se zasnoubili s vaším partnerem. Klíčem k úspěchu je se ptát.

Načněte konverzaci obecnějšími otázkami typu, jaké filmy má dotyčný nejraději, a pomalu přejděte k osobnějším otázkám. Třeba takovým, díky kterým zjistíte, kdo je pro něj v životě nejdůležitější. Dozvíte-li se o někom intimní věc, bude mít pocit, že k vám má blíž než k ostatním. A bude se vám chtít svěřit i v budoucnu.

Zdroj informací:

Businessinsider.com: 17 psychological tricks to make people like you immediately

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články