5 fází partnerského vztahu: Jen málokdo se dostane přes třetí

žena, muž
Zdroj: Freepik

Téměř polovina manželství v České republice skončí rozvodem. Docela strašidelné číslo, co říkáte? Můžeme to vnímat jako malé potvrzení, že budování vztahu je náročná disciplína. Mnoho párů jde proto od sebe ještě předtím, než pokoří čtvrtou z pěti vztahových met. Které to jsou?

Jana Jánská
Jana Jánská 14. 01. 2023 05:06

1. Zamilování

Hormony štěstí ve vás prskají jako gejzír. Kdykoliv jste s ním/ní, hodinová ručička jako by běžela sprint – čas plyne, ani nevíte jak. V této fázi si dokážete sebe a svého partnera vizualizovat v budoucnosti – dokonce si můžete představovat vaši svatbu i společné děti. Do svého muže/ženy promítáte všechny touhy a naděje. Nemá prostě chybu.

2. Usazování

Není nutné, abyste se k sobě sestěhovali, počali děti a žili spořádaný rodinný život. V této fázi k tomu ale ve většině případů dojde. Jste přesvědčeni, že svůj protějšek znáte jako svého bratra či sestru. Sebekontrola padla a v přítomnosti partnera se projevujete zcela uvolněně jako před rodinou. Tato vztahová fáze je ve znamení jednoty a radosti. I jistoty – necítíte sebemenší náznak toho, že by váš vztah mělo cokoliv ohrozit.

3. Rozčarování

To je fáze, ve které mohou být všechny naděje zmařeny. Potěšení z toho, že je váš vztah stabilní, se mění v podráždění z toho, že svého partnera dokážete dokonale předvídat – a to vás může rozčilovat. Stal se natolik přirozenou součástí vašeho života, že máte pocit, jako by tu byl odjakživa. A tak si ho trochu zapomínáte vážit. Přitom na začátku bylo ryzí štěstí, že jste potkali svou spřízněnou duši.

4. Budování pevného, dlouhotrvajícího vztahu

Pokud zavřete oči a dokážete se přenést přes všechny nenaplněné naděje, které jste do partnera vložili, můžete se svým mužem/ženou vyrazit vstříc čtvrté vztahové fázi. Právě odpuštění je důležité – ostatně žádný člověk není natolik tvárný, aby se dokonale přizpůsobil přáním a potřebám jiného člověka. Je třeba i uvědomit, že nedokonalosti k životu patří. A naopak se obrátit k věcem, kterých si ve svém životě vážíme. Naučit se vděčnosti.

5. Hledání společného místa na tomto světě

V této etapě nacházíte ve svém partnerovi nezlomitelnou životní oporu. Naučili jste se překonávat překážky, které společné soužití do vašeho života přirozeně klade. Jste semknutější jako nikdy předtím – a cítíte, že společnou silou dokážete změnit svět. Osud vás nesvedl dohromady pro nic za nic. Ve dvou dokážete vše, po čem toužíte.

Další články o lásce a vztazích ➔

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články