30 věcí, kterými oslňujete okolí, ale nevíte o nich

30 věcí, kterými oslňujete okolí, ale nevíte o nich
Zdroj: Freepik

Je načase obrátit list a podívat se na sebe přes čiré sklo. Nejsme tak nemožní, jak si občas připadáme. Disponujeme naopak celou řadou vlastností, které naše okolí potají obdivuje. Pojďte je s námi objevit a udělat si dnešek o něco krásnější.

Jana Jánská
Jana Jánská 01. 06. 2022 12:34

Někdy o sobě pochybujete, jindy máte utkvělou představu, že vás okolí nerespektuje a vlastně vůbec nemá rádo. Jenže možná vůbec netušíte, jak moc se mýlíte! Tady je třicet věcí, které lidé podle webu Lifehack na ostatních skrytě obdivují. Podívejte se, určitě řadou z nich oplýváte i vy!

1. Chodíte včas

Může se zdát, že pozdní příchody uvíznou v paměti snáze než ty včasné. Ale nemyslete si – i těch si lidé kolem vás všímají. Berou to jako vyjádření respektu vůči jejich času.

2. Neporušujete sliby

Spolehlivost coby lidská vlastnost nabyla postupem let na ceně. I proto dnes dodržený slib učaruje. Lidé, kterým se dá věřit, jsou pro své okolí velmi významní.

3. Respektujete ostatní

Děti, rodiče, seniory, těhotné, zvířata, potetované – nejen těmto sortám lidí umíte porozumět. Nebo spíš chcete porozumět. Respektujete lidi s důrazem na jejich individuální přání, potřeby a názory.

Své okolí oslňujete zejména v dialozích s lidmi, kteří mají opačný pohled na věc – umíte si je vyslechnout a vkusně projevit odlišný názor.

4. Jste nadšenci

Do organizace narozeninové oslavy se vrháte se zápalem. S neočekávanými pracovními problémy se perete s vervou. Opravdový zápal pro věc lidem imponuje – ne každému se povede zažehnout tuto jiskru.

5. Úchvatně se oblékáte

Vzhled promlouvá k cizímu člověku jako první, a tak i určuje první představu, kterou si o vás "cizinec" udělá. Elegantní vzezření vás uvede v tom nejlepším světle.

6. Často děkujete a prosíte

Jsou to drobná slůvka, ale s neobyčejným dopadem. Projev vděku i slušnost dává okolí naději, že uctiví lidé ještě nevymřeli.

7. Neustále se smějete

Teď nemyslíme ten zdvořilý úsměv, který nasazujete, když přijede tchyně. Ale srdečný úsměv coby výraz skutečného potěšení. Právě tím se lidé kolem vás rádi nechají nakazit – zkrásní jim den.

8. Nejste stále "přilepení" k telefonu

Vysíláte tím prvotní signál, že jste si zachovali skutečné lidské hodnoty a nebojíte se společnosti. Mnoho lidí dnes vytahuje telefon z kapsy, když jede v prostředku hromadné dopravy nebo když je na party – v situacích, kdy musí čelit očnímu kontaktu nebo chvílím ticha. Přitom ani jedno z toho není nic, za co by se měli stydět.

9. Jste věrní

Dáváte tím najevo, že víte, co nejen od partnera, ale i od života chcete. A svým způsobem i vděčnost a skromnost. Dnešní doba umožňuje díky nespočtu seznamovacích aplikací povyražení na jednu noc. To ale není nic pro vás. Víte totiž, že krásný vztah, který máte, se nerodí denně.

10. Podporujete své děti

Říkat svým dětem, co mohou, namísto toho, co nesmí, jednoduše odzbrojí kohokoliv. Dost už bylo těch matek, které své potomky okřikují na celé MHD.

11. Dodržujete osobní hygienu

Jak si představit vděk okolí vůči této vaší přednosti? Vybavte si moment, kdy jste museli sedět vedle člověka, který páchnul potem a ani jeho dech zrovna neoplýval svěžestí. Používání antiperspirantu a řádná zubní hygiena bohužel není samozřejmostí, a tak ji lidé kolem vás ocení.

12. Mluvíte jasně a udržujete oční kontakt

Nebýt chytrých telefonů a tabletů, nebyla by tato schopnost dnes zřejmě raritou. Kvůli technologiím jsme roztěkaní a udržet oční kontakt a pozornost na to, co druhý říká, nám už moc nejde. Musíme se to učit nanovo.

13. Nežvýkáte při mluvení

Při představě frajírků, kteří žvýkají tak, že sliny stříkají všude kolem a je jim vidět až do krku, se nám dělá nevolno. Žvýkačka sama o sobě není špatná. Při mluvení či formálním kontaktu by ale v ústech být neměla, což vy moc dobře víte.

14. Vtipkujete a máte smysl pro humor

V pracovním vypětí funguje vtípek stejně jako klíč na pouta. Uvolní napětí a dodá energii do další části dne. Vězte, že za tohle vás lidé zbožňují.

15. Zdravíte potřesením rukou či objetím

Kamarádské objetí při pozdravu vyjadřuje míru intimity, která definuje sílu vašeho přátelství. Blízcí si ho tak vyloží jako milé gesto i projev toho, že si jich velmi vážíte. Ve formálních vztazích si vždy s dotyčným potřesete rukou na znamení toho, že ho rádi potkáváte.

16. Jste k sobě upřímní

Máte jasně vytyčené cíle i hranice, které nepřekračujete. Ve svém životě eliminujete negativní vlivy, protože víte, že šťastně prožitý život je lepší varianta než "přežitý" život. Mnoho lidí toto neumí nebo nechce umět – vyžaduje to totiž značné úsilí.

17. Nasloucháte druhým

Vzácná vlastnost, pokud ji dokážete projevit ve společnosti. Každý touží vyniknout svými úvahami a názory. Jenže často to vypadá spíše takto: Někdo mluví, ostatní neposlouchají a přerovnávají si v hlavě vlastní myšlenky. Vzniká tak komická situace, která připomíná spíš přednášku ve škole, kdy jeden hovoří a ostatní promýšlejí reakce. Vytrácí se opravdový zájem o druhé.

18. Projevujete laskavost

Ať už zavezete sousedčinu ratolest do školy, nebo pomůžete kamarádce vybrat společenské šaty, tyto činy vás šlechtí. Nemyslíte jen na sebe.

19. Máte ve věcech pořádek

"Největší génius si dokáže udělat pořádek v chaosu," zaznělo kdysi.  Vy ale víte, že to není nejefektivnější přístup. Seřazené a utříděné věci šetří čas, který vám okolí závidí. Ale v dobrém.

20. Skládáte komplimenty

Pochvala je nedostatkové zboží – v práci se na ni zapomíná, v rodině stejně tak. Špatné činy jsou totiž více vidět. Pochvala přitom funguje jako energetický drink nejen pro jejího příjemce, ale i pro vás. Radost z dobrých skutků přetrvá déle než ta, kterou si uděláte koupí něčeho.

21. Sdílíte znalosti a informace

Zejména ve studentských letech jste si dokázali takového člověka považovat. Pamatujete na ty pocity nouze, kdy jste krátce před zkouškou neměli studijní materiály, a na ty pocity úlevy, když se spolužák nabídl, že vám půjčí ty svoje?

22. Jste pozitivní, soustředíte se na to dobré

Velmi obtížná disciplína vzhledem k tomu, kolik negativ se na nás hrne z televize, internetu nebo z úst blízkých. Není divu, že tím fascinujete lidi kolem.

23. Pomáháte ostatním

Má to obdobné účinky jako komplimenty, které projevujete jiným lidem – nabíjí vás to energií a radostí. Okolí ale imponuje už jen samotná ochota pomoci.

24. Udržujete auto čisté

Přijíždíte do práce jako filmová hvězda, ale nevnímáte to. Kolegové však ano. Uznávají vás za to, že jste schopní udržovat auto neustále jako ze škatulky.

25. Máte o lidi starost

Další projev toho, že nejste sobečtí a egocentričtí. To ocení snad úplně každý.

26. Neurážíte se

Nebo ještě lépe řečeno - dokážete se přes některé věci přenést. Pronesl někdo něco nelichotivého vůči vaší postavě? Berete to tak, že vám ukázal, jaké jsou jeho priority. Neuspěli jste u pohovoru? Alespoň jste získali představu, v čem se můžete zlepšit. Vidíte ve věcech kladné stránky. To jiné lidi osloví – negativními komentáři jsou totiž přesyceni.

27. Přiznáte vlastní chybu

Jste féroví a to lidé kolem to berou. Vůbec nejhorší jsou totiž tací, kteří vlastní chybu nepřiznají ani omylem, naopak vždy hledají viníka kolem sebe.

28. Využíváte příležitostí

Uvědomujete si, že příležitosti se už nemusí opakovat. Tak proč z nich nevyždímat maximum? Zlí jazykové vás sice mohou nazvat prospěcháři, ti se srdcem na pravém místě projeví obdiv. Chystáte se totiž překročit komfortní zónu, což mnoho z nich nedokáže.

29. Máte přehled o tom, co se děje ve světě

Mít všeobecný znalostní přehled, to  je vážně něco! Nejenže si dokáže poskládat jednotlivé střípky skládačky do celku, ale zároveň máte celou řadu témat k hovorům.

30. Cestujete

A jsme zase u té komfortní zóny. Cestovat totiž znamená vymanit se ze začarovaného kruhu pohodlí, které nám nabízí náš krásně zařízený byt nebo dům. Zatímco ten nás nemůže zahrnovat novými impulzy věčně, svět je nevyčerpatelným zdrojem podnětů.

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články