Odborník na umělou inteligenci Ondřej Hlaváč vysvětluje v talkshow LifeeTalk, jak by měli k umělé inteligenci přistupovat děti, studenti a potažmo také jejich rodiče. Vysvětluje, proč nehrozí, aby počítač sám od sebe nabádal k sebevraždě, nebo které nástroje se dětem mohou hodit při školní výuce. Jak moc zatím umělá inteligence chybuje? A jak v jejím prostředí rozeznat pravdu od lži?
Ve spojení s umělou inteligencí hodně rodičů napadá, zda pro její užívání existuje věková hranice. „Nejsem si vědom toho, zda je nějaké věkové omezení v obchodních podmínkách, ale neslyšel jsem, že by to někdo řešil. Je to velmi kontroverzní téma,“ souhlasí odborník na AI, Ondřej Hlaváč z AI Institutu.
V médiích nedávno proběhl případ chlapce, kterého Chat GPT nabádal k sebevraždě. Podle Ondřeje se jedná o výjimečný případ, ve kterém navíc nemá „prsty“ přímo dotyčný internetový robot. „Ve výsledku se ukázalo, že šlo o takzvané prompt injection a on k tomu AI defacto donutil. Normálně by to nikomu nenapsala,“ hájí Ondřej umělou inteligenci. „Musel to být velmi složitě docílený výstup, aby mu AI něco takového napsala. To znamená, že byl schopný nabourat nějaké interní restrikce AI.“
V současné době přitom v těchto případech umělá inteligence naopak podporuje prevenci sebevražd a psychických problémů, a uživatelům sama doporučuje vyhledání odborné pomoci.
Doporučené video: Odborník na umělou inteligenci Ondřej Hlaváč v talkshow LifeeTalk
Děti se mohou učit s umělou inteligencí
Podle Ondřeje Hlaváče může dobrý učitel snadno rozeznat, zda esej nebo slohovku napsala za školáka umělá inteligence. Stačí, aby učitel znal svého studenta a také práci umělé inteligence. „Věty začínají velmi obecnými frázemi,“ uvádí Ondřej jako příklad. „Nebudu tvrdit, že umělá inteligence školákům nepomáhá, ale není to tak úplně zadarmo. Ještě pořád ten umělý text poznáš,“ ujišťuje.
Naopak školáky nabádá, aby umělou inteligenci využívali při samotném studiu, a to v plné šíři, kterou nabízí i ve své základní, neplacené formě. Jako příklad uvádí aplikaci Notebook LM od Google, do kterého školák nahraje PDF s látkou, kterou se má učit. „On z toho udělá sumarizaci a ty se můžeš dál doptávat. Vytvoří také podcast – zatím je bohužel pouze v angličtině, ale předpokládám, že brzy bude umět na jiné platformě i češtinu. Díky tomu si můžeš do sluchátek pustit něco, o čem se učíš,“ nabízí chytrý nástroj, který je mezi školáky i vysokoškolskými studenty velmi populární.
Většinu práce přitom studenti zvládnou s nejzákladnější variantou umělé inteligence, Chat GPT. Tam si mohou vytvořit specializovaného asistenta pro konkrétní účel nebo školní předmět. „Třeba na procvičování jazyků – popíšeš svoji úroveň a jakou formu výuky máš nejraději. Můžete si spolu i povídat. Máš tak 24/7 jazykového kouče, který tě může učit angličtinu nebo klidně i češtinu,“ radí Ondřej Hlaváč. „Chytrý model umí i dobře počítat, takže zvládne i matematiku.“
40 tisíc slov a AI začíná chybovat
Každá mince má dvě strany a odborník poukazuje také na to, že umělá inteligence je stále jenom nástroj v rukou člověka. „Nezná rozdíl mezi pravdou a lží, generuje pravděpodobnosti,“ vysvětluje Ondřej. „Je potřeba mít neustále kritický vykřičník v hlavě,“ apeluje na školáky i jejich rodiče.
Umělá inteligence podle něj stále dost chybuje a hned také vysvětluje, proč k tomu dochází. Kamenem úrazu je kontext. „Pamatuje si 40 tisíc slov v konverzaci a potom, co to překročíš, tak začne zapomínat. Když mu napíšu ,Ahoj, tady Pepa a dělám svoji bakalářskou práci' a potom dalších 40 tisíc slov, tak už nemusí vědět, že jsem Pepa a že píšu bakalářskou práci,“ uvádí Ondřej příklad. „Namísto toho mi začne psát o magisterské práci.“
Komu se 40 tisíc slov zdá opravdu hodně, toho Ondřej vyvádí z omylu. „Záleží na tom, jak AI používáme – počítá se do toho i všechno, co přečte, když vyhledává zdroje na internetu. Pročte pět webových stránek a máme polovinu kontextu pryč,“ překvapuje odborník a doporučuje všem, aby při práci s umělou inteligencí vždy správně a co nejvíce podrobně vznášeli dotazy, a výsledek potom vždy podrobili vlastní kritické úvaze.
Na fotografie odborníka na umělou inteligenci, Ondřeje Hlaváče, se můžete podívat v naší fotogalerii.