Jestli se někdo zásadní měrou podepsal pod úspěchy českého hokeje na přelomu milénia, pak to byl útočník Robert Reichel. Malý muž velkých činů na ledě i mimo něj vedl národní tým jako kapitán celkem na šesti mistrostvích světa, což se od rozdělení federace ještě nikomu nepovedlo, a nyní v tátových stopách zdárně kráčí jeho syn Kristián.
Asi nikdo z nás, co jsme to zažili, nezapomene na vypjaté semifinále olympijského turnaje století v Naganu, kde po 60 minutách základní hrací doby svítil na tabuli stav 1:1. Český tým tehdy čelil papírově nejsilnějšímu celku světa Kanadě a moc se nepočítalo s tím, že by mohl postoupit do finále. Jenže zázraky se dějí a pán bůh ten večer evidentně fandil v českém dresu.
Po infarktovém prodloužení přišly na řadu samostatné nájezdy, v jejichž první sérii vsítil jediný gól této fáze utkání právě šikovný centr Robert Reichel (53). Přesnou střelou zápěstím k pravé tyči překonal brankáře Patricka Roye a rozjásal miliony českých fanoušků posedávajících v časných ranních hodinách u televizních obrazovek. Následné takřka extatické zvolání komentátora Roberta Záruby (57): „Jsi pašák, Albi!“ pak vešlo do dějin jako jedna z nejslavnějších hokejových hlášek.
Robert Reichel jako legendární kapitán českého týmu
I když na zlaté olympiádě v Naganu 1998 nebyl Reichel z taktických důvodů kapitánem týmu - trenér Ivan Hlinka se obával jeho rivality s hlavní hvězdou týmu Jaromírem Jágrem (53) - předtím a potom (až do roku 2002) vyjížděl na led s céčkem na hrudi pokaždé, když se objevil v národním týmu. Nutno podotknout, že právem. Měl dostatečnou autoritu, hokejový um a díky prudší povaze i schopnost spoluhráče ve správnou chvíli vyburcovat. Pod jeho vedením se čeští hokejisté radovali hned ze tří zlatých a dvou bronzových medailí.
„To je ta jeho důslednost. Hokejem žil a neponechal nic náhodě, na každý úkol se připravoval fyzicky i psychicky,“ zavzpomínal pro Blesk Luděk Bukač, další z Reichlových trenérů v národním týmu. „V kabině byl první nebo si přivedl všechny ovečky za sebou. Jako když jde houser a za ním kráčí malá housata.“
Ač byl Reichel uznávaným vůdcem, neznamená to, že by si z něj občas někdo nevystřelil. Jako například redaktoři týdeníku The Hockey News, kteří si všimli Robertovy nápadné podoby s hercem Anthonym Hopkinsem (87) v roli Hannibala Lectera a jejich fotky pak na stránkách periodika označili titulkem Odděleni při porodu. Spoluhráči z Toronta Maple Leafs onen článek samozřejmě škodolibě vyvěsili v kabině.
Kristián Reichel kráčí v tátových stopách
Robert Reichel ukončil reprezentační kariéru v roce 2004, až do roku 2010 ale hrál v extralize za milovaný Litvínov, aby se posléze postavil na jeho střídačku jako asistent trenéra. Týmu pomáhal z pozice kouče ještě v uplynulé sezoně.
Mezitím se angažoval také v mládežnických kategoriích. Jak by také ne. Krátce po slavném vítězství v Naganu se Albimu a jeho manželce Karin narodil syn Kristián, který zdárně kráčí v tátových stopách a letos ve 26 letech debutoval v seniorském národním týmu na Švédských hokejových hrách. Navíc symbolicky ve stockholmské hale Globen, kde roku odehrál svůj poslední reprezentační zápas na evropské půdě jeho táta.
„Nevěděl jsem to, ale je to určitě příjemná spojitost, asi to tak mělo být. On tu skončil, já začal a ještě jsem dal gól. Hezká vzpomínka!“ ocenil pro iDnes Reichel junior po porážce domácího Švédska 4:1. „Ale je to jenom jeden zápas a já mám tátu v čem dohánět.“
Na legendárního hokejového kapitána Roberta Reichla tehdy a teď se můžete podívat v naší fotogalerii.