Jak porozumět puberťákovi: Etický hacker vysvětluje pojmy noob, YOLO, IMO, headshot a mulťák

Etický hacker Pavel Matějíček rozkrývá tento týden dalších pět výrazů ze slovníku kybermládeže. Víte, co znamená headshot, YOLO, noob, IMO nebo mulťák? Ne, boomeři, to poslední není multivitamin...

Tereza Švandová
Tereza Švandová 05. 03. 2024 10:30

Ze slovníku generace Z, tedy lidí narozených mezi lety 2000 a 2010, jsme si toho už odtajnili dost. Přesto nás ještě celá plejáda výrazů čeká. Vedle, často počeštělých, anglikanismů mu dominují hlavně zkratky anglických sousloví či vět. Dvě z nich - IMO a YOLO - si dnes krátce představíme. A co znamená headshot, noob a již zmíněný mulťák? Podívejte se.

Kde vás může potkat headshot?

Headshot je označení pro střelu přímo do hlavy. Nejčastěji se používá v počítačových hrách a headshot můžete dostat nejenom snipou (zbraň - pozn. red.), ale čímkoliv jiným. Pokud takový headshot dostanete, většinou to může způsobit i takzvaný instakill, tedy to, že okamžité umřete.

Kdo je ve hře noob?

Noob je označení pro člověka, který je ve hře nový. Je to něco jako newbie, tedy nováček. Dřív se používalo slovo greenhorn, jako zelenáč, dneska máte všude nooby a to jsou lidé, kteří tu hru neumí a hrají to teprve chvíli.

Proč mulťák nelze přerušit?

Mulťák není označení pro multivitamin, ale pro multiplayerové hry. Multiplayerové hry se dneska hrají obvykle online a je to typ hry, kde nehrajete proti počítači, ale proti živým lidem. A teď výzva pro všechny matky a manželky. Prosím vás, multiplayerové hry nejde pauznout (přerušit - pozn. red.).

Co znamená zkratka IMO?

IMO je moje zkratkou slov "in my opinion" neboli "podle mého názoru". Můžete se s tím setkat v diskuzi, kdy vám tam třeba někdo napíše: ,,IMO, jít do důchodu v 68 let je velký úlet."

Co když vám kamarád řekne YOLO?

S tvrdým Y na začátku jde o zkratku anglických slov "you only live once", to znamená "žiješ jenom jednou". Často se to používá, když přemýšlíte, jestli do něčeho jít, třeba do vztahu nebo do nějaké nové zkušenosti, a váš kamarád vám na to řekne: ,,Hele, YOLO."

Související články

Další články