
Péče o nezletilé děti a výživné patří mezi klíčová témata, která ovlivňují život mnoha rodin a často bývají zdrojem sporů mezi rodiči. Připravovaná novela občanského zákoníku přináší řadu změn, jejichž cílem je zjednodušit a zpřehlednit procesy spojené s určováním péče o děti a výživném pro ně. Zároveň usiluje o nastavení spravedlivějších podmínek pro všechny zúčastněné. Jaké změny můžeme v oblasti výživného očekávat?
Navrhovaná novela zákona klade důraz na rovnocennou péči obou rodičů, pokud je možná. Ideální situace nastává ve chvíli, kdy se rodiče na péči i samotném výživném dohodnou. Pokud k tomu dojde, soud pouze potvrdí, že dítě zůstává v péči obou rodičů bez nutnosti podrobnějšího stanovení rozsahu péče nebo výše výživného.
Když se rodiče dohodnout nedokážou, péči i výživné nadále stanovuje rozhodnutí soudu, a to, oproti dosavadní praxi, v zásadě oběma rodičům, nikoliv pouze jednomu z nich. Méně pečující rodič by měl svůj nižší podíl na péči kompenzovat vyšším výživným. Cílem této úpravy je zajistit spravedlivější rozdělení odpovědnosti za péči o dítě i jeho finanční zabezpečení.
Možnost zvyšování výživného v budoucnu
Jednou z očekávaných novinek je možnost, že soudy při stanovování výživného přihlédnou k budoucím odůvodněným potřebám dítěte. Pokud lze tyto potřeby rozumně odhadnout, soudy mohou rovnou rozhodnout o pravidelném zvyšování výživného bez nutnosti dalších sporů mezi rodiči.
„Tento krok by mohl výrazně přispět k omezení budoucích konfliktů mezi rodiči. Pokud soud rovnou zohlední pravděpodobné potřeby dítěte a nastaví pravidelné zvyšování výživného, bude celý proces plynulejší a méně zatěžující pro obě strany,“ okomentoval očekávané změny Lukáš Duffek, advokát z ROWAN LEGAL.
Jakým způsobem budou soudy určovat budoucí odůvodněné potřeby však zůstává otázkou. Pomocníkem jim může být již nyní využívaná doporučují tabulka Ministerstva spravedlnosti, která zohledňuje pravidelné zvyšování výživného v určitém věku dítěte.
Novinky v případě snížení výživného
Mezi další plánované změny patří snížení původně vyměřeného výživného v případě, že se podstatně změní poměry rodiče nebo dítěte. Současná úprava neumožňuje vrácení uhrazeného výživného rodiči, a to ani při zpětném snížení. Tímto způsobem se mohou rodiče dostat i do finančních problémů.
Novela chce proto zavést možnost odečítat již uhrazené částky z budoucích splátek výživného. Tato úprava by měla pomoci zmírnit finanční tlak na rodiče, kteří se ocitnou ve složité životní situaci.
Zlepšení vymahatelnosti výživného
Jedním z hlavních problémů mnoha rodičů je neplacení výživného druhým rodičem. Novela proto přichází s několika opatřeními, která by měla tuto situaci zlepšit. Jednou z možností je umožnit rodiči postoupit svou pohledávku na výživném třetí osobě, a to za úplatu. Může jím být například příbuzný nebo společnost, která se zabývá vymáháním pohledávek. Tento krok by mohl rodičům usnadnit získání dlužné částky.
„Další navrhovanou změnou je zvýšení dosavadní úrokové sazby za prodlení při neplacení výživného. Vyšší sazba, než je standardní zákonný úrok z prodlení, může působit jako silnější motivace pro rodiče, aby své povinnosti plnili řádně a včas,“ uvedl Lukáš Duffek.
Co přinese praxe?
Chystaná novela občanského zákoníku by zavedla několik klíčových změn, které pomůžou při rozhodování o péči o nezletilé děti a určování výživného. Její případná skutečná účinnost a efektivita v praxi se však ukáže až postupem času. Důležitou otázkou však zůstává, zda k přijetí novely nakonec vůbec dojde.