5 tipů, jak nepřibrat o velikonočních svátcích ani deko

20. dubna 2019
profimedia.cz
profimedia.cz

Velikonoce naštěstí netrvají tak dlouho jako Vánoce, pokud se však nebudete hlídat, může vám i těchto pár dnů uštědřit nějaké to kilo navíc. Jestli se ke všemu snažíte zhubnout na léto do plavek, určitě nechcete přibírat. Jak tedy nedat nadbytečným kilům šanci? Vyzkoušejte následující tipy.

  1. Nezapomínejte na pohyb

Je samozřejmé, že si o Velikonocích budete chtít dopřát trochu více svátečních dobrot než obyčejně. Určitě byste ale neměli celé svátky prosedět. Zajděte si po vydatném obědě na svižnou procházku. Rozpohybujete tím trávení a tolik se vám toho neuloží. Kromě toho si užijete krásné jarní počasí a pokocháte se přírodou.

  1. Všeho s mírou

Kvalitní sváteční svíčkovou nebo pečené skopové s knedlíkem a špenátem vám o Velikonocích asi nikdo vyčítat nebude a ani si je sami neupírejte, pokud máte chuť. Místo „svíčkové s pěti“ si však dejte radši „svíčkovou se dvěma“. S množstvím jídla to nepřehánějte, ochutnat můžete od každého trochu, ale určitě se vyvarujte spořádání všeho, co je na stole.

  1. Nezdravé nahraďte zdravým

Zkuste letos pozměnit dobroty k tzv. „pozobávání“. Vynechejte klasické chlebíčky v podobě bílé veky se silnou vrstvou těžkého majonézového salátu, tučným salámem a sterilovanou zeleninou. Místo toho si vytvořte vlastní verzi chlebíčků například z celozrnného pečiva s lehkým tvarohovým sýrem nebo domácí pomazánkou a čerstvou zeleninou. Sezónně na jaře můžete využít například ředkvičky a voňavou pažitku. Čím více si na ozdobení chlebíčku dáte záležet, tím více vám bude chutnat a oceníte příjemnou změnu. „Na zobání si můžete připravit také jarní zeleninu namáčenou v dipu. Nakrájejte si například mrkev, kedlubnu nebo ředkev na kousky a k nim dip ze zakysané smetany nebo jogurtu s bylinkami podle chuti,“ doporučuje výživová poradkyně Věra Burešová.

  1. Pozor na alkohol

Velikonoce svádějí k nadměrné konzumaci tvrdého alkoholu, který má více kalorií, než se může zdát. Není třeba zmiňovat, že chystáte-li se při svátečních návštěvách rodiny a známých řídit, alkohol je pro vás tabu. V tomto případě si ale můžete dopřát třeba skleničku nealkoholického piva. S alkoholem to ale každopádně nepřehánějte, ani když se řídit nechystáte. Několik panáků tvrdého alkoholu raději nahraďte skleničkou suchého bílého vína a doplňte ji sklenicí čisté vody, která se nezapočítává do pitného režimu.

  1. Zrádné cukry

Sladkostí je také o Velikonocích všude kolem víc než obvykle. Jsou však plné přidaných cukrů a často i nezdravých tuků a není dobré se jimi přejídat. Spíše než těžké kupované zákusky si připravte zdravý domácí koláč s tvarohem a ovocem, bez zbytečně velkého množství cukru, nezdravých polev a tučných krémů. Pozor si dejte na konzumaci čokolád – namísto celého zajíčka z mléčné čokolády si dopřejte raději jen pár čtverečků kvalitní hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa. „Co se týče cukrů, dejte si pozor také sycené sladké limonády a kolové nápoje, které jsou jich plné. Raději si připravte čistou vodu dochucenou nakrájeným ovocem a bylinkami,“ říká hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE.

A čeho si naopak o Velikonocích dopřát?

To, že o Velikonocích nechcete přibrat či si zkazit úspěšné držení zdravého jídelníčku, neznamená, že nebudete jíst vůbec. Velikonočním půstem nic nevyřešíte. Jíst můžete, co chcete, je to o vaší volbě, jen myslete na to, že vše má zdravou alternativu.

Zdravé suroviny, základ všeho

Už to, že suroviny, ze kterých budete pohoštění chystat, nakoupíte od osvědčených prodejců, ovoce i zeleninu vždy čerstvou, mouku a pečivo tmavé, pro vás znamená, že zdravé stravování o Velikonocích nepokazíte. Pokud vám čas dovolí, připravte co nejvíce pokrmů doma. Budete tak vědět, jaké suroviny jste použili. Například mazanec z kynutého těsta si doma upečete zdravější, když použijete špaldovou mouku, 50 g másla a rozdíl od kupovaného bude hned znát. S příchodem jara je navíc dostupná většina sezónní zeleniny. Dopřejte si denně pořádnou porci.  Mladá cibulka, pažitka, mrkev, listové saláty či špenát – výběr je velký. Může si ji dát v podobě pestré přílohy k hlavním chodům, syté krémové polévky či lehké svačiny.

Výhoda Velikonoc – vajíčka

Vaječný bílek je zdrojem lehce stravitelných bílkovin, díky nim se tělu dostane přísun esenciálních aminokyselin, těch, které si tělo nedokáže samo vyrobit.  Při dietě je oceníte, neboť poměrně dobře zasytí. Žloutek vám zase dodá sílu. Obsahuje tuky, ale také široké spektrum vitamínů, jsou to například A, D, K. Vaječný žloutek je dále bohatý na minerální látky, jako je železo, hořčík, draslík. Třebaže přes rok vajíčkám moc neholdujete, o Velikonocích se jim nevyhýbejte.

Zavří­t reklamu