Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Zdraví a krása v jediném kelímku. Protizánětlivý kokosový olej dobývá svět. A má 10 fantastických využití!

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Super potravina, která momentálně dobývá svět. A to i přesto, že její účinky jsou známy již po desetiletí. Kokosový olej se pyšní unikátní a hlavně blahodárnou kombinací mastných kyselin, které pomáhají redukovat tuk, zlepšovat mozkové funkce a bojovat proti bakteriím. Kromě toho se dá použít až desetkrát jinak – jako kondicionér i lubrikant.

Barbara Lorenzová 2. března 2018

Na kokosový olej nedají dopustit ani osoby s vysokou hladinou cholesterolu a vysokým tlakem – olej dokáže tyto hodnoty srazit. Navíc disponuje protikvasinkovými, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi.

Jeho užíváním si vybudujete ochranu před nemocemi jater, ledvin, slinivky břišní i zubů. Kokosový olej rovněž usnadňuje vstřebávání minerálů a vyměšování inzulinu, což ocení lidé s cukrovkou.

Existují dva hlavní druhy kokosového oleje: rafinovaný a nerafinovaný. Rafinovaný kokosový olej bývá trochu tmavší a tuhý. Vyznačuje se méně silnou vůní a chutí než nerafinovaný. I proto je fantastickým doplňkem při vaření. Snese vysoké teploty, které vyžaduje pečení nebo smažení, a hodí se pro pokrmy, ve kterých jeho chuť a vůně nehraje významnou roli.

To nerafinovaný kokosový olej je běžně svítivě bílý a poměrně tuhý i při pokojové teplotě. Tento typ se označuje jako „panenský“ nebo „extra panenský“. Chuť a vůni lehce zaměníte s kokosem samotným. Nejlépe se proto nerafinovaný kokosový olej vyjímá při kosmetických procedurách.

Kokosový olej je aktuální hvězdou v oblasti zdraví a krásy. Právoplatně. Co všechno umí?

1. Nahradí máslo

Nesnáší vaše tělo dobře lepek nebo jste vyřadili mléčné výrobky z jídelníčku preventivně? Kokosový olej je vaším spasitelem. Dokáže totiž bezvadně nahradit máslo v dezertech i smažených jídlech. A neobsahuje ani špetku laktózy.

Už jedno kiwi vám dodá vitamin C na celý den. Těchto 5 šťavnatých delikates zažene zimní únavu
Mohlo by Vás zajímat:

Už jedno kiwi vám dodá vitamin C na celý den. Těchto 5 šťavnatých delikates zažene zimní únavu

Při odměřování dávky vždy pracujte s rozpuštěným olejem. Dokážete pak lépe odhadnout množství a nepřeženete to s ním. Kokosový olej je tučnější než máslo a mnohdy už jedna lžíce znamená fatální úbytek/nadbytek kalorií.

2. Hydratuje po koupeli

Zapomeňte na předražená tělová mléka, v lednici už jedno máte a neobsahuje zatěžující chemikálie. Rozpusťte půl lžičky kokosového oleje nebo ho rozehřeje v dlaních a vmasírujte ho do jemně navlhčené pokožky ihned po koupeli. Zanechá ji jemnou a hydratovanou.

Kromě toho se prokázalo, že kokosový olej – byť v menší míře – chrání před ultrafialovým zářením. Rozhodně se však nespoléhejte pouze na něj, je to jen příjemný bonus. A výjimkou není ani tvář. V jejím případě se použití kokosového oleje vůbec nedoporučuje. Je totiž hodně mastný a způsobuje akné.

3. Zaceluje roztřepené vlasy

HealthyButter.org

Každá žena, která o sebe pečuje (používá fén, žehličku nebo kulmu na vlasy), má více či méně roztřepené konečky. Ale stejně tak kokosový olej! Ten pomůže nehezké „větvičky“ srovnat do latě a dodat kadeřím pevnost.

Pro nejlepší efekt rozetřete kuličku kokosového oleje v dlaních a vmasírujte ji do suchých vlasů. V mokrých vlasech by se nemusel olej dobře vstřebat. Pokud máte velmi jemné vlasy, vetřete olej do kštice před spánkem a ráno si ji umyjte jako obvykle. Majitelky hustých vlasů mohou kokosovým olejem nahradit kondicionér.

4. Zklidňuje vyrážky, poštípání a spáleniny

Protizánětlivé činidlo – i to je kokosový olej. Zklidňuje popálená místa na kůži, stejně jako štípance či vyrážky. Skladujte menší krabičku kokosového oleje v lednici, aby byl vždy po ruce, když pokožka bude skučet.

Superpotravina avokádo: Brzdí růst rakovinných buněk a chrání nenarozené děti před vrozenými vadami
Mohlo by Vás zajímat:

Superpotravina avokádo: Brzdí růst rakovinných buněk a chrání nenarozené děti před vrozenými vadami

5. Ulevuje při zácpě a hemeroidech

Jedna lžíce kokosového oleje nalačno po ránu a zažívání bude šlapat jako hodinky! Pokud byste nepociťovali po několika dnech rozdíl, zvyšte dávku na dvě lžíce.

Trpíte-li hemoroidy, kokosový olej může být první pomocí při svědění či podráždění. Na vnitřní hemeroidy použijte „čípky“ z kokosového oleje, který si předem zamrazíte v miniaturních dávkách, na vnější aplikujte olej v přirozeném stavu.

6. Pomáhá snadno odstranit samolepky

Tedy nikoliv sám o sobě, ale v kombinaci. Smíchejte jeden díl kokosového oleje a jeden díl jedlé sody. Směs pak aplikujte na samolepku, které se chcete zbavit. Do hmoty můžete přidat pár kapek vonného oleje, abyste si odstraňování samolepek užili na maximum.

7. Pečuje o domácí mazlíčky

WeethNutrition.wordpress.com

I vaše kočka nebo pes potřebuje kokosové mléko, aby byli zdraví a krásní. A i v jejich případě má multifunkční využití. Můžete vašemu chlupáčovi pomazat svědivá místa a přidat půl lžičky denně do potravy na lepší strávení chomáčů vlasů. Nebo aplikovat rozpuštěný vychladlý olej dovnitř uší coby rychlou pomoc při infekcích.

Kokosový olej může i zvýšit mazlíčkovu chuť k jídlu. Rozetřete zhruba půl lžičky v rukou a promíchejte jimi žrádlo. Kokosový olej hezky voní, a pomůže tak nabudit psí nebo kočičí apetit.

8. Odstraňuje žvýkačku z vlasů

Dlouhým favoritem v odstranění žvýkačky zamotané ve vlasech bylo arašídové máslo. Nyní však přebírá vládu kokosový olej. Ten může více vyhovovat alergikům na ořechy. Promněte postižené místo prsty, které jste si předtím potřeli olejem, a pomalu odlepujte vlasy ze žvýkačky. Bude to chvíli trvat, ale pořád je to šetrnější řešení než „šmik“.

c586b5ec0ca82df1f0dbbe82f7741b

cedcd2cd9475e8ad27e26bea4d3055d5

9. Dodává nerezi lesk

Vypadá vaše nerezová rychlovarná konvice nějak posmutněle? Vezměte hadřík z mikrovlákna nebo kousek tkaniny, naneste kokosový olej a povrch vyleštěte. Ještě předtím samozřejmě plochu vyčistěte obvyklým způsobem. Kokosový olej dodá omšelé nerezi lesk starých časů! Varné desce se ale doporučujeme vyhnout. Horkem může kokosový olej změnit barvu.

10. Lubrikační gel                  

Tyto schopnosti kokosového oleje jsou známy už odpradávna. Jen v posledních dekádách se k nim ale připojuje jedno upozornění: nikdy ho neužívejte s latexovým kondomem. Látky v kokosovém oleji snižují pevnost kondomu s obsahem latexu a zvyšují riziko prasknutí.

Pokud kondom neužíváte, nebo disponujete těmi bez obsahu latexu, můžete se těšit z celé řádky benefitů. Tento lubrikant nevysychá, protože neobsahuje vodu, působí proti kvasinkám a v neposlední řadě voní o sto procent lépe než klasické gely. Ještě váháte?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články