
Touha po dítěti je často tichá, opatrná a křehká. Neplodnost přitom v Česku zasahuje až každý pátý pár a mnozí se zdráhají hned vyhledat pomoc reprodukční kliniky. Hledají bezpečný prostor, kde mohou své otázky sdílet, nechat si poradit a udělat první vědomé kroky. Právě pro ně je tu bezplatná služba Podpora plodnosti od Lékárna.cz.
Čísla mluví jasně: počet narozených dětí v Česku opět klesl. Mezi faktory, které plodnost ovlivňují, nepatří jen věk a zdravotní stav partnerů, ale i jejich každodenní návyky, psychická pohoda a životospráva. Právě v této oblasti pomáhá zkušená lékárnice Mgr. Zdenka Morvai, která na základě anonymních informací poskytne diskrétní online poradenství, které páry provede úvodními změnami v jejich životním stylu a doporučí možnosti, jak přirozenou cestou podpořit šanci na početí.
Od spuštění služby Podpora plodnosti
v březnu 2025 už Zdenka pomohla několika desítkám párů – citlivě, s respektem a
porozuměním. Zeptali jsme se jí, co v rámci poradenství nejčastěji řeší a co
může pár udělat hned teď pro to, aby svou plodnost podpořil.
Paní magistro, když posíláte párům doporučení na základě dotazníků, objevují se u nich nějaké opakující se problémy?
Myslím, že některé společné rizikové faktory se objevují. Například to, že ženy často v dotazníku uvádí, že absolvovaly vyšetření a navštívily lékaře, ale muž mnohdy za sebou žádná vyšetření nemá a ani toto téma nekonzultuje s lékařem. Jedno z mých doporučení je, že pokud se těhotenství nedaří, pak je potřeba aby oba dva navštívili lékaře. Lékaři totiž sami uvádějí, že potíže s početím jsou většinou ze 40 % na straně ženy, 40 % na straně muže a v 20 % případů se nějaké potíže s plodností objevují u obou. Pokud se tedy páru nedaří otěhotnět, je potřeba aby oba společně řešili s lékaři, co dál. Také se objevují případy, kdy pár chce miminko, ale jejich životospráva je alarmující - nehýbou se, jsou obézní a kouří. Tato služba není o doporučení zázraku na počkání, ale poradenství, jak co nejlépe podpořit svou přirozenou plodnost a to mnohdy primárně stojí právě na změně životního stylu a návyků.
Máte pocit, že páry dobře znají své tělo, například co se týče ovulace?
Zdá se mi, že je to tak půl na půl. Některé ženy uvádějí, že o své ovulaci vědí, měří si, kdy probíhá. Zároveň často z takového páru i muž již podstoupil některá vyšetření, například spermiogram. Někdy i z dotazníku poznám, jak aktivně takový pár svou situaci řeší a jak ní přistupuje a můžu si dovolit dát na některé oblasti větší důraz, nebo je pochválit, že aktivně své potíže řeší a hledají možnosti. Jindy je potřeba postupovat opatrněji, navrhnout jednotlivé režimové změny, ale takovou formou, aby je pár vzal za své a chtěl se na nich podílet.
Jak dlouho obvykle trvá, než začnou režimová opatření přinášet pozitivní výsledky?
Vždycky je potřeba vysvětlit, proč je důležité přestat kouřit, proč je nadváha, ale i podvýživa riziková pro plodnost jedince. I malé postupné kroky mají smysl. Pokud bych to vztáhla na příklad tělesné hmotnosti, tak úprava váhy by vždy měla být postupná, nikdy drastická s takovým tlakem na ihned viditelné výsledky. To vede naopak k tomu, že je to celoživotně neudržitelné a během pár měsíců člověk sklouzne zpátky k původnímu stylu života. I změna o 5-10 % tělesné hmotnosti zlepší v těle hormonální hladiny, což může ve výsledku páru v podpoře plodnosti pomoci.
Na www.lekarna.cz vám rádi pomůžeme se zdravím –
poradíme s výběrem produktů a nabídneme služby zdravotní péče. Nový průvodce
zdravím „Trápí mě“ vám efektivně poradí a doporučí
vhodné produkty pro úlevu od obtíží. Naše lékárníky můžete kontaktovat
e-mailem, telefonem nebo přes chat. Máme mnohaleté zkušenosti a každoročně
poskytujeme tisíce odborných konzultací. Přejeme si, abyste se cítili dobře.