Většina z nás make-up, pudr a další líčidla používá každý den. A zatímco při jejich nanášení hned saháme po kosmetických štětcích, na péči o tyto aplikátory už moc nemyslíme. Ale právě nahromaděné zbytky kosmetiky, kožní maz a bakterie mohou za zhoršenou kvalitu pleti, pupínky, podráždění, a dokonce i kratší životnost líčidel. Správná a pravidelná péče o kosmetické štětce je proto základem jak krásné pleti, tak zdravého líčení.
Čisté štětce jsou pro krásný make-up stejně důležité jako kvalitní produkty. Přesto na jejich údržbu často zapomínáme – a přitom právě znečištěné štětce mohou být doslova semeništěm bakterií. Nečistoty se pak snadno přenesou na pleť, způsobí ucpané póry a mohou zhoršovat i akné. Z čištění štětců je proto dobré si udělat rutinu stejně jako z odličování.
Doporučené video: Čisté štětce jsou základem krásné pleti a bude se vám s nimi i lépe líčit. Podívejte se na další tipy
Čisté štětce znamenají i čistou pleť
Krásná pleť i bezchybné líčení začínají u čistého štětce. Frekvence čištění záleží na tom, jak často a na co štětce používáte. „Největším možným negativním účinkem nemytí štětců na make-up je vzplanutí akné kvůli nahromadění bakterií a ucpání pórů. Skvělým pravidlem je udělat si jednou týdně pěkný rituál,“ doporučuje CNN.com dermatoložka Dr. Shereene Idriss.
Pokud trpíte na akné nebo citlivou pleť, doporučuje se frekvenci zvýšit – ideálně dezinfikovat štětce po každém použití. Krátké propláchnutí štětin speciálním čističem může být rychlou záchranou mezi důkladným mytím. Důležité je myslet i na čištění štětců, kterými nanášíte například oční stíny. Oční okolí je velmi citlivé a náchylné k infekci.
„V případě, že používáte převážně přírodní nebo organický make-up, měli byste si štětce mýt častěji. Tyto produkty totiž postrádají mnoho konzervačních látek, které brání rozvoji bakterií,“ dodává vizážista celebrit Georgi Sandev.
Jak na čištění: Šetrně, ale důkladně
Nejjednodušší způsob, jak štětce vyčistit, je propláchnutí vodou a následné použití jemného šamponu nebo mýdla speciálně na štětce, které můžete i opakovat. Na čištění se můžete vyzbrojit i silikonovou podložku s výstupky, která pomůže důkladně odstranit zbytky make-upu ze štětin. Důležité je štětce po umytí dobře opláchnout a nechat sušit vodorovně, aby voda nezatekla do rukojeti.
Pro rychlé čištění (například během líčení) existují i čisticí spreje, které odstraní pigmenty a bakterie během pár sekund bez nutnosti oplachování. Nejlepší je kombinovat rychlé čištění s pravidelným hloubkovým mytím, aby byly štětce nejen hygienické, ale i vzhledem a hlavně funkcí dlouho jako nové.
Tipy na produkty, které vám pomůžou se o kosmetické štětce správně starat, najdete v galerii.