
Monika už měla dost mluvení do zdi. Její vztah s Petrem pohltilo husté, chladné ticho a lhostejnost. Netušila, že jeden víkend, kdy odjede, spustí řetězec událostí, které povedou k nevyhnutelnému konci. Ale teprve v tichu po jeho odchodu uslyší sama sebe a najde nový začátek.
Už si ani nepamatuji, kdy se mě Petr naposledy zeptal, jak se cítím, nebo kdy se na mě podíval jinak než přes obrazovku telefonu. Náš byt byl sice čistý a uklizený, ale plný ticha. Ne toho uklidňujícího, ale hustého a napjatého, jako před bouřkou. Kdysi jsme byli pár, který se smál maličkostem a plánoval společnou budoucnost. Teď jsme sdíleli jen prostor a účty, ne emoce. Moje slova se odrážela od zdi jeho nezájmu a nejhorší bylo, že už jsme se ani nehádali. Nebylo o co. Vládla mezi námi jen chladná lhostejnost.
Už jsem měla dost mluvení do zdi
Jednoho dne jsem se ho pokusila požádat o prostou věc, jako je vynesení koše. Jeho odpověď byla klasická – „později“, protože v televizi běžel fotbal. Když jsem se ho pokusila konfrontovat s tím, jestli jsme vůbec ještě spolu a jestli ke mně něco cítí, mlčel.
Nakonec mi bez emocí navrhl, ať si tedy sama někam odjedu na víkend a odpočinu si od něj. Nebyla jsem zraněná, spíš jen unaveně překvapená. V jeho slovech nebyla starost, jen lhostejné řešení problému.
Oba jsme hledali samotu
Po rozhovoru s kamarádkou Terezou a dokonce i s jeho matkou Helenou, které mi obě překvapivě poradily, ať to udělám, jsem si zarezervovala malou chatku v horách. Oznámila jsem mu to zprávou, na kterou ani neodpověděl.
Když jsem se v neděli večer vrátila, čekal mě šok. Byt se leskl čistotou, jako by ho někdo připravil na focení do katalogu. Petr ale nikde nebyl. Na stole ležel jen krátký vzkaz: „Potřeboval jsem být sám. Ozvu se.“ V koupelně chyběl jeho kartáček i holení. Tehdy jsem pochopila, že tohle není jen víkendový úklid.
Vrátil se, ale ne ke mně
Petr se objevil až ve středu. Byl tichý a vyhýbavý. Místo do ložnice zamířil na gauč v obývacím pokoji. Cítila jsem, že se blíží něco definitivního. Když jsem se ho zeptala, co se děje, odpověděl jen, že něco důležitého pochopil, ale neřekne mi to. Ne dnes. Ten večer už nepromluvil a následující dva dny se situace opakovala. Pak přišel e-mail od právníka. Stručné oznámení, že Petr podal žádost o rozvod. Nebyl to šok, který ochromil, spíš chladné potvrzení toho, co jsem v hloubi duše dávno tušila.
Sebrala jsem zbytky sil a přiměla ho k poslednímu rozhovoru. Seděl na balkoně a díval se do prázdna. Na otázku, jestli v tom je někdo jiný, zavrtěl hlavou. „Nikoho nemám, Moniko. Když jsi odjela, najednou jsem viděl, jaké to je bez toho věčného napětí. Bez tvého zklamání v očích a mého pocitu viny, že tě nedokážu udělat šťastnou. Ulevilo se mi,“ řekl klidně. Jeho slova nebolela, protože mluvil o vztahu, který už dávno neexistoval. Pochopila jsem, že náš společný život pro něj byl jen těžkým břemenem.
Konečně jsem to taky pocítila
Když se Petr odstěhoval, probudila jsem se do tichého bytu. Poprvé mi to ticho nepřipadalo tísnivé. Naopak. Cítila jsem prostor. Uvařila jsem si kávu a posadila se ke stolu. Pohled na prázdnou židli naproti mně už nevyvolával smutek. Začala jsem balit naše společné vzpomínky – fotky, vstupenky z výletů, jeho staré poznámky – do krabice.
Ještě nevím, co budu dělat dál, ale vím jistě, že nic se nevrátí. To, co mezi námi bylo, zemřelo už dávno. Teď to jen dostalo jméno. Konec. A v tom tichu, které po něm zbylo, konečně začínám slyšet sama sebe.
Další příběhy ze života
Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie či videa jsou jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na [email protected].




