10 věcí, na které se téměř nikdo na pohovoru nezeptá, ale měl by

Ptejte se. Jedině tak budete mít své zaměstnání rádi.
Zdroj: Blog.dressforsucces.com

Euforie. Nadšení. Úleva. To vše může zažívat ten, kdo se zrovna proměnil z uchazeče o práci v zaměstnance. Jeho štěstí se ale může hodně rychle vytratit. Proč? Zapomněl se zeptat. Prodiskutujte s potenciálním šéfem těchto 10 témat, než si s ním potřesete rukou.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 31. 01. 2018 12:19

1. Oběť

Ještě před týdnem jste slavili s přáteli své nové zaměstnání, nyní už si na ně přes nálož práce ani nevzpomenete. Někoho vytíženost a pocit své nenahraditelnosti v kolektivu může naplňovat, mnohem pravděpodobnější je ale rychlé vyčerpání. K tomu se přidá podrážděnost na denní bázi, nechuť vstávat. A nakonec pocit, že život stojí za houby. Syndrom vyhoření, seznamte se.

Nezapomeňte si před podpisem smlouvy nechat vyložit skutečnou náplň pozice, o kterou se ucházíte. Co budete muset obětovat, abyste splnili všechny požadavky? Jaké zodpovědnosti to s sebou nese? A budete schopní se při tom všem radovat ze života? Přichystejte si odpovědi na tyto tři otázky, než se vypravíte na pohovor. Pomohou vám při rozhodování, zda nabízenou pozici přijmout.

Optnation.com

2. Prostředí

Nadšení z nového zaměstnání (zvlášť pokud je vysněné) může velmi rychle klesnout na bod mrazu. A mnohdy stačí jediný pohled z očí do očí. Vzájemné nesympatie s novými kolegy dokážou zadupat veškerou euforii z nové pracovní příležitosti do země.

Ještě před kývnutím na nabídku proto požádejte potenciálního šéfa o setkání s budoucími spolupracovníky. Budete s nimi trávit v jedné místnosti až 40 hodin týdně. K tomuto kroku by vás měla přimět i hrozba duševních nemocí a poškození vlastní kariéry. To vše může nastat, pokud se v kolektivu budete cítit pod tlakem.

3. Stabilita

„Na jak dlouho se mnou počítáte?“ To je dotaz, který by měl zaznít na jakémkoliv přijímacím řízení. Ať už v inzerátu stálo cokoliv. Příslib dobrého platového ohodnocení, flexibilní pracovní doby i benefitů je příjemná věc. Už ale neřekne, jak dlouho si tento „luxus“ budete moct dopřávat.

Ujistěte se o stabilitě zvažovaného úvazku. A to jak finanční, tak časové – dlouhodobé. Máte povinné měsíční odvody? Nemůžete si dovolit měsíc bez přísunu peněz? Pak si nové pracoviště proklepněte dvojnásob. Vyhledejte si, zda firma v posledních letech prosperovala a rostla. To by vám mělo přinést odpověď na otázku, zda si vás může dovolit. Nechte promluvit i vaši protistranu na pohovoru, na jak dlouho s vámi hodlá spolupracovat. Její slova si pojistěte podpisem.

Workbc.ca

4. Změna životního stylu

Co se má stát, stane se. Toto osobní motto respektují především ti, co žijí ze dne na den. Nic proti tomu. Trochu plánovat se ale vyplatí a nevyžaduje příliš mnoho úsilí. Ten, kdo při volbě zaměstnání vezme v úvahu finanční výkyvy, které mohou v budoucnosti nastat, si ušetří stres. Nebo jej nebude alespoň „krmit“. To se týká situací jako nenadálý rozvod (a tedy ztráta jednoho finančního zdroje), pohřeb, narození potomka, svatba či porucha spotřebiče. Je proto dobré nežít úplně „nadoraz“.

5. Benefity

Toto slovo vypadá v nabídkách na práci velmi přitažlivě. „Dostanu poukázky do lékárny? Firemní telefon nebo počítač? Vstupy do wellness centra?!“ tetelí se blahem vaše fantazie, zatímco se snažíte přijít na podobu zaměstnaneckých výhod. No ano – ale na jakých? Za touto lákavou položkou v inzerátu se mnohdy skrývají věci, které neužijete. Anebo v nich chybí ty nezbytné k plnohodnotnému výkonu v práci. Přeptejte se během výběrového řízení, zda pracovní hovory budete muset vyřizovat na vlastním zařízení, a tedy odvádět související poplatky.

Camping-des-iles.co.uk

6. Dojíždění

„Delší dojíždění? No co, tak si vstanu o hodinu dřív,“ mávnete rukou na otázku protistrany. Jenže ona to není hodina, ale dvě (tam a zpět). A při dopravní špičce ještě o tři čtvrtě hodiny víc, zjistíte možná po prvním týdnu v novém zaměstnání…

Rovnováha mezi prací, koníčky, rodinou a spánkem je důležitá pro duševní zdraví v dlouhodobém horizontu. A nejen pro to. S pozdními příchody do práce se na vás upře zrak nespokojeného šéfa, s příjezdy domů po večerníčku vás obsypou ukňourané hladové děti a podrážděný manžel. Samozřejmě ne ve sto procentech případů. Udělejte si v tom jasno před uzavřením spolupráce. Jinak budete muset zapracovat na svém time managementu.

7. Výzva

Nechvalná pověst o Češích říká, že by chtěli za málo muziky hodně peněz. Jiná zase vypráví o jejich věčné nespokojenosti. Náhoda? Vzhledem k přímé souvislosti výkonu mozku a životního štěstí nikoliv.

To, že se nepředřete a zároveň si přijdete na slušné peníze, vám možná přinese krátkodobý pocit vítězství. Po nějaké době vás ale začne sžírat svědomí. Začnete se bát vlastní mozkové degenerace, toho, že už nezvládnete o věcech přemýšlet, i brzkého setkání s panem Alzheimerem. A svým způsobem se chytnete do pasti.

Nebojte se proto přijímat výzvy. A už vůbec nemějte strach, že selžete. Tato zkušenost vás nesmírně obohatí zevnitř. A téměř jistě se při další výzvě dostanete o krok dál. Vzdát se umí každý. Zabojovat ale už ne.

TrakaxBusiness.com

8. Pýcha

Každý se může dostat do situace, kdy nebude mít na výběr, a přijme tak nepříliš reprezentativní zaměstnání. To se rozumí a lze to pochopit. Pokud jste šťastlivci a můžete si aspoň trochu vybírat, zamyslete se, co vám vaše zaměstnání přináší. Vždyť podle výzkumníků stráví člověk prací až 32 % celého svého života!

Zda sedíte na tom správném křesle, pomohou rozklíčovat následující otázky:

Nestydíte se hovořit o své práci?

Víte, proč zůstáváte v tomto zaměstnání, a dává to smysl?

Kdybyste mohli pracovat jinde a byli byste tam šťastnější, zkusili byste se tam dostat?

Nezůstáváte na této pozici jen kvůli dobrému příjmu, přestože cítíte vnitřní vyprahlost?

Pokud jste na všechny otázky odpověděli ano, gratulujeme. Máte práci jaksepatří.

9. Stres

Odolnost vůči stresuplném prostředí – to je bod, který se v inzerátech objevuje čím dál častěji. Jednoduše proto, že zaměstnavatelé netouží každý týden obměňovat zaměstnance. Tímto požadavkem otevřeně přiznávají psychickou náročnost práce. A chtějí tím zúžit počet uchazečů na ty, co s tím skutečně budou počítat.

Pokud jste zvyklí na klidnější tempo, s nímž ale zůstáváte psychicky v pohodě, na takovou nabídku neodpovídejte. Zkusíte-li to a budete vybráni, alespoň získáte jasnější představu o povolání vhodném pro vás.

HuffingtonPost.com

10. Příležitosti

Nenechte se svést tím, že je společnost trendy či úspěšná. Radši se přesvědčte, zda vás popostrčí směrem k vašim životním cílům. Pokud toužíte být copywriterem na volné noze, zkušenost na recepci v nejluxusnějším hotelu ve městě vám tento sen splnit nepomůže. Zeptejte se sami sebe, zda práce, o kterou usilujete, je cílovou stanicí nebo přestupním můstkem na cestě k ní. Odpovíte-li kladně, pokračujte. Správné zaměstnání by vám mělo otevřít cestu k seberozvoji.

Režisérka Výměny manželek prozradila detaily ze zákulisí i astronomický honorář účinkujících

Režisérka Výměny manželek prozradila detaily ze zákulisí i astronomický honorář účinkujících

Související články

Další články