Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

7 inspirativních filmů, které by měla každá žena alespoň jednou za život vidět

7 inspirativních filmů, které by měla každá žena alespoň jednou za život vidět
Zdroj: Thinkingfaith.org
+ 3 fotky+ 4 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Učí nás, abychom si stály za sebou samými a nenechaly se utiskovat mužskou silou. Připomínají nám, že šťastný život čeká na ty, které se oprostí od očekávání okolí. Těchto 7 filmů představuje nejen řadu famózních hereckých výkonů v čele s Meryl Streep nebo Hillary Swank, ale uštědří divačce i řadu cenných životních lekcí.

Barbara Lorenzová 21. září 2016

1. Edith Piaf

Brightside.me

„Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra,“ řekla v dětství žena nesoucí nádherné jméno Edith Giovanna Gassion. Za několik let se její slova proměnila ve skutečnost.

Život slavné šansoniérky připomíná americký sen, který se jen odehrál v Paříži, ve městě světla – narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci a přivydělávala zpěvem na ulici. Film autenticky zachycuje atmosféru Paříže první poloviny 20. století jako žádný jiný. Takovou, jaká doopravdy byla – divoká, absurdní a okouzlující zároveň.

2. G. I. Jane

Artage.club

Popisek žánru, do kterého spadá tento film, možná spoustu žen odradí – řadí se mezi akční/dramatické snímky. Příběh hlavní hrdinky G. I. Jane je ale natolik silný, že by neměl uniknout jedinému ženskému oku. Navíc v hlavní roli s oslnivou Demi Moore. Odhodlanou ženu povolají do americké armády na výcvik. Ten se stane symbolem nezměrné vůle, překonávání ženských stereotypů a hlavně ohromného lidského ducha.

3. Úsměv Mony Lisy

Fanpop.com

Neodolatelná Julia Roberts učí nejen studentky vysoké školy ve filmu, ale všechny ženy na světě, co je to vůle, zdravá sebeláska, ženská odvaha a nezávislost. V konzervativním poválečném prostředí (rok 1953) vysoké školy přesvědčí coby lektorka historie umění nejednu studentku, aby se vzdala možností, které jí nabízí svatba, a vyměnila je za kvalitní vzdělání. Aby přestala žít podle představ okolí a žila svůj život tak, jak si ho vysnila. Tuto lekci by potřebovala řada z nás i v dnešní době.

4. Million Dollar Baby

Lettherebemovies.com

Syrový film, který odhaluje život takový, jaký doopravdy je – žádné pozlátko, jen ať jsou hezky vidět i jeho hrboly, svahy a propasti. Filmem nás provází neskutečná Hillary Swank v roli boxerky Maggie Fitzgeraldové. Odstrkovaná a podrážděná si touží vydobýt svůj respekt. To se díky silnému vnitřnímu přesvědčení a důvěře v sebe sama podaří.

Ne vždy ale skončí příběh tak, jak bychom si přály. Byť jsme v závěru filmu svědky Maggiena odchodu z tohoto světa, film Million Dollar Baby by se měl stát symbolem naděje pro všechny ženy, které mají pocit, že na ně tenhle svět nečeká.

5. Ďábel nosí Pradu

Bustle.com

Tento film by se v pohodě mohl jmenovat „Úspěch nosí oběti“. Pomáhá nám si uvědomit, že mezi kariérou a štěstím nemusí ležet pouze znaménko rovnosti. Potvrdila by to jistě i Andy Sachs v podání Anne Hathaway.

Toužila po kariéře úspěšné novinářky. Ta ji v redakci prestižního módní časopisu Runway čekala, musela si ji ovšem tvrdě vydřít. A mnoho jí obětovat.

Že je módní průmysl nebezpečně přitažlivý a že nás touha po úspěchu může zaslepit, zobrazuje film Ďábel nosí Pradu perfektně. Andy si naštěstí nakonec uvědomí, že důležité životní hodnoty leží jinde než v prostředí se sebestřednou a krutou šéfkou Mirandou Priestly (Meryl Streep). Měly bychom si z toho vzít ponaučení.

6. Nouzový východ

Thinkingfaith.org

V tomto filmu se opětovně setkává slavný filmový pár z Titaniku, Kate Winslet a Leonardo DiCaprio. Není to ale jediný důvod, proč byste Nouzový východ měly hledat. Jako by režisér Sam Mendes tajně umístil Velkého bratra do domácnosti každého z nás.

Snímek totiž zachycuje krizi manželství se všemi rozbuškami, nejčastěji vyvolanými malichernostmi. A i když manželé touží uniknout krizi přestěhováním do Paříže, všichni tam na plátně i před ním vědí, že jim to nepomůže uniknout před sebou samými.

7. Coco Chanel

Listal.com

Potlačování sebe sama nikdy nevede ke štěstí. Věděla to i módní návrhářka Coco Chanel, alespoň podle stejnojmenného snímku s famózní Audrey Tautou v hlavní roli.

Coco Chanel vyrostla v sirotčinci, poté se živila úpravou lemů u venkovského krejčího. Neunikla ani zhýralé společnosti, kde coby kurtizána nacházela útočiště v náručí Étienna Balsana. Tehdejší společenské konvence jí ale byly těsné, stejně jako korzety. Košile milenců, které oblékala, se staly symbolem jejího vzdoru. A později i jejím rukopisem. 

Zdroj: Bright Side

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články