Chroničtí opozdilci jsou úspěšnější a kreativnější než ti, co chodí včas

Opozdilec je optimista – často si myslí, že má více času než ve skutečnosti.
Zdroj: Smartwomentravelers.com

Nedochvilnost se zvlášť v západní Evropě příliš neodpouští. V pracovní sféře bývá předzvěstí varování a při opakování vyhazovu. A někteří lidé zkrátka opozdilce nemohou vystát. Mají na to ale právo?

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 12. července 2016

Naštvat se může kdokoliv na kohokoliv, pochopitelně. Z pohledu vědce jde ale o neoprávněnou křivdu. To proto, že věční opozdilci vnímají čas úplně jinak.

Čas? To neznám

V rámci studie z 50. let měli její účastníci po jedné minutě odhadovat, kolik času uplynulo. Ještě předtím je ale výzkumníci rozdělili do dvou skupin – ta s označením A shromažďovala ambiciózní a netrpělivé jedince, tým B ty uvolněné a kreativní.

Na konci testování se ukázalo, že parta nedočkavců (skupina A) odhadla čas poměrně správně: podle ní uběhlo 58 vteřin. Skupina B – pohodáři a kreativci – tipovala 77 vteřin.

Co z toho vyplývá? Že máte přesvědčivý argument pro svůj pozdní příchod. Nejste leniví nebo nezodpovědní – prostě jen vnímáte čas jinak.

Wtop.com

Důvodů pro to, že věčně dobíháte autobus nebo tramvaj, může být ale víc. Například jste si toho „na talíř“ nabrali hodně. Děláte více věcí najednou – a multitasking vás zbaví jakéhokoliv smyslu pro čas.

Na efektivitu multitaskingu se v minulosti ptala řada výzkumníků. Jednou z odpovědí přitom mohou být úspěšní lidé. Podívejme se například na Ashtona Kutchera, který se živí jako producent, provozuje virální mediální společnost a v minulosti investoval do začínajících firem jako Skype, Spotify, Uber a Foursquare. To vše stihl během doby, kdy ho svět znal jako velmi úspěšného herce.

Nestíhání jako lék

Udělejme si malé shrnutí z toho, co jsme se doposud dozvěděli: opozdilec vyzařuje klid a kreativitu a má dobré předpoklady uspět. Ještě však nejsme u konce – jeho optimismus má celou škálu blahodárných vlivů.

Proč je opozdilec optimistou, lze vysvětlit celkem jednoduše – často si myslí, že má více času než ve skutečnosti. Jde o druh pozitivního myšlení, a to je jedna z klíčových vlastností pro dosažení úspěchu.

Ukázal to například výzkum dopadu optimismu prodavačů na tržby – ti s pozitivním náhledem uzavřeli o 88 % víc obchodů než jejich neutrální či nevrlí kolegové.

Optimismus má velmi příznivé účinky na zdraví celkově.  Zbavuje nás stresu, a tím uleví nejen našemu srdci. Takže, milí opozdilci, přestaňte cítit stud za své chronické nestíhání. A radujte se z jeho benefitů!

Zdroj: Business Insider

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Další články