Sympaťák Jan Čenský: Nemá rád brzké ranní vstávání a fanynky ho už léta milují jako prince i jako lékaře

Sympaťák Jan Čenský: Nemá rád brzké ranní vstávání a fanynky ho už léta milují jako prince i jako lékaře
Zdroj: HerminaPress
Jan Čenský byl jedním ze signatářů petice Několik vět.S vývojem po sametové revoluci není zrovna spokojený.V současné době by již nechtěl být mladý. Stále ale pilně pracuje, věnuje se moderování i herectví. V roce 1980 si zahrál v pohádce Princové jsou na draka, následující snímky jsou z této pohádky.Princové jsou na draka: Příběh o lásce a moudrosti, jenž nám ukáže, že nad drakem nemusí zvítězit jen princ. Na snímku jako král je Vladimír Menšík (uprostřed).+ 2 fotky+ 3 fotky

Pohádka Princové jsou na draka je stálicí svátečního televizního vysílání. Ústřední dvojici Janu Čenskému a Ivaně Andrlové se ale do natáčení zrovna moc nechtělo. Proč? A jakou bizarnost po něm chtějí fanynky „Růžovky" , tedy seriálu Ordinace v růžové zahradě?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 04. 01. 2026 10:59

Jan Čenský (1. května 1961) se věnuje herectví, dabingu a moderování. Objevuje se ve vážných i komediálních rolích. Před revolucí podepsal petici Několik vět. Zúčastnil se prvního ročníku StarDance... když hvězdy tančí. Je známý také z populárního seriálu TV Nova Ordinace v růžové zahradě.

Do natáčení se Andrlové ani Čenskému moc nechtělo

Dnes již legendární pohádka Princové jsou na draka byla ve své podstatě jistá náhražka za program, který se nakonec nerealizoval. Režie se ujal Jiří Adamec, jenž využil již existující scénář. Ivaně Andrlové a Janu Čenskému se ale do toho zpočátku zrovna moc nechtělo. Vadilo jim například, že se mělo natáčet přes prázdniny a jen v kulisách ve studiu. Počáteční nevoli ale brzy vystřídaly pěkné okamžiky, na které herci vzpomínají dodnes.

Nadšení Jana Čenského z roku 1989 už dávno vyprchalo

Žijeme v divné době. Tak Jan Čenský označil v rozhovoru pro web Prahain současný stav společnosti. Jakožto jeden ze signatářů petice Několik vět byl po sametové revoluci plný nadějí. Pak ale brzy vystřízlivěl. Dostavily se smíšené pocity a „poloviční spokojenost“ z dalšího vývoje. Suma sumárum je vlastně rád, že už není mladý. Všechny události v listopadu i v prosinci 1989 jsem společně s přáteli a kolegy prožíval velmi intenzivně. Byla to krásná doba. Bohužel, z nadšení jsme posléze vystřízlivěli. Samozřejmě, když si člověk barví budoucnost moc na růžovo, tak je potom realita poněkud jiná, svěřil se Jan Čenský v rozhovoru.

Spolu s ostatními si Jan Čenský představoval, že v zemi zavládne masarykovská demokracie z období první republiky. Do specifik nechtěl zajít, ale „bezbřehá“ devadesátková demokracie byla podle něho spíše na škodu. Nicméně výrok, že 17. listopad 1989 byl vlastně „zorganizován“ vládní garniturou, považuje za „hodně děsivý“.

Jan Čenský ráno nerad vstává

Role v seriálu Ordinace v růžové zahradě přinesla Janu Čenskému nejen možnost nahlédnout lékařům pod ruce, ale také spoustu ranního vstávání, které je mu velmi nepříjemné, jak uvedl v rozhovoru pro náš magazín Lifee.cz. Jeho maminka je sice nadšená, že hraje lékaře, jemu ale o půl páté ráno úsměv na tváři chybí.

A aby toho nebylo málo, už jej fanynky neoslovují princi, ale berou ho jako primáře.  Jedna holčička říkala mamince: To je ten princ! a maminka na to: Ne, to je primář! Spojují si mě, to ano, a já odpovídám: No, abych vás nevyšetřil! Některé by se přitom i vyšetřit nechaly, ale to bych ji nedoporučil,“ svěřil se se smíchem Jan Čenský v našem rozhovoru.

Na herce Jana Čenského se můžete podívat v pohádce Princové jsou na draka, dnes ve 13:05 na ČT1. Snímky herce i záběry z pohádky najdete v naší galerii.

Zdroje informací:
Frekvence1.cz: Princové jsou na draka - Čenskému ani Andrlové se kvůli dvěma věcem do natáčení nechtělo. Byla jejich láska jen platonická?
Prahain.cz: Jan Čenský - Z nadšení v roce 1989 jsme vystřízlivěli. Bohužel
Lifee.cz: Jan Čenský promluvil o bizarním přání fanynek - Žádají mě jako primáře z Ordinace o vyšetření

Xindl X se pochlubil dvanáctiletou dcerou Alicí: Chodíme spolu na koncerty a manželka se synem za sportem

Xindl X se pochlubil dvanáctiletou dcerou Alicí: Chodíme spolu na koncerty a manželka se synem za sportem

Související články

Další články